A za rok dostavba?

Na zahradě můžeme učit. Jen nesmí pršet,

...říká s nadsázkou řed. školy A. Gabalová, když v rozhovoru popisuje problémy s nedostatkem místa.

Jak řešíte současný nápor nových žáků?

Již třetí školní rok za sebou do školy přichází kolem 100 nových žáků a školu opouští asi 35 žáků - žáci deváté třídy a žáci pátých ročníků, kteří nastupují na osmiletá gymnázia. Tak vzrostl počet tříd z 19 v roce 2008-2009 na současných 24, v příštím školním roce to bude pravděpodobně 26 tříd. Nedostatek učeben řešila škola postupnou proměnou odborných učeben na výuku jazyků, dějepisu, hudební výchovy, fyziky na kmenové učebny, úplně byla zrušena učebna dílen. Teď máme jen tři specializované učebny - chemie a dvě počítačové učebny. Loni byly upraveny prostory chodeb a vybudovány dvě učebny na výuku jazyků - pro menší skupiny žáků.



Je možné jako učebny využít prostory pro zájmové kroužky a družiny nad školní jídelnou?

Rozhodně by škole pomohlo, kdyby se uvolnil prostor, který má pronajatý Občanské sdružení Roztoč, vznikla by tam nová učebna. Prostory školní družiny můžeme využívat v dopoledních hodinách pro nižší třídy prvního stupně, ale mohou to být jenom třídy s menším počtem žáků. Tuto možnost pravděpodobně využije škola v případě, že v září 2013 nebude dokončena nová budova. Není jednoduché navyšovat počty žáků ve třídách - zákon stanovuje maximální počet žáků na třicet, s povolením výjimky to může být 34. Bohužel, učebny v žalovské budově jsou menší, maximálně pro 25 až 27 žáků.


Co hrozí v případě, jestliže v září 2013 nebude včas dokončena nová budova? Bude se navyšovat počet dětí ve třídách, nebo učit venku na zahradě?

Již jsem odpověděla - využijeme prostory školní družiny, jiné prostory již nemáme. Na zahradě chceme vyučovat a vyučujeme v hezkém počasí, ale .co když bude pršet? Existuje ještě možnost takzvaných putujících tříd - třída nemá svou kmenovou učebnu, ale celé vyučování se přesouvá podle rozvrhu, není to moc šťastné řešení pro základní školu.

Kde se podle vás stala chyba, že město rozšíření školy řeší tak pozdě?

Vzhledem k tomu, že v Roztokách bydlím jenom necelých šest let, raději nebudu odpovídat.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.