A zase ta prokletá Nádražní

Omlouvám se čtenářům Odrazu, nechtěl jsem původně z kauzy Nádražní dělat seriál v délce Dallasu. Nicméně po přečtení demagogického článku pana Štiftera v únorovém čísle nezbývá než natočit další díl. Doufejme, že skončíme u série II. Jen tak na okraj je třeba poznamenat, že ač se to na první pohled nezdá, výstavba v Nádražní se netýká jen pár obyvatel v ulici, v Kroupce a možná v Tichém údolí, ale rozhodně všech obyvatel Roztok, včetně nejzapadlejších Žalováků. Proč? Protože, pokud pomineme příliv nových obyvatel, zaplněnost školek a podobně, vedeme zde tuhý boj o to, zda budeme v dalších letech stát v nekonečných kolonách za auty odbočujícími k novým bytům v Nádražní, anebo zda budeme chodit z autobusové zastávky na nádraží 300 metrů.

Je nám, odpůrcům výstavby, vkládáno do úst (tedy do pera), že snad chceme místo fabrik v Nádražní park nebo les. Samozřejmě bychom chtěli - kdo by nechtěl - ale nejsme šílení. Samozřejmě chápeme, že není v silách města pozemky vykoupit a že neexistuje investor, který by tak silně toužil po tom, konat dobré skutky.

Chceme jen, jak jsem již psal v minulém Odrazu, aby výstavba respektovala platné předpisy a dohodnuté mantinely, územní plán a podmínky předepsané státními orgány. Například dohodnutou výšku objektů sice investor naoko dodržuje, ale měří ji od stropu podzemních garáží, tj. přidává zhruba 3 metry (nenápadně). V územním plánu (pan Štifter by se mohl jakožto zastupitel s územním plánem alespoň zhruba seznámit) je území definováno jako všeobecně smíšené, to znamená, že předpokládá umístění obytných staveb v kombinaci s občanskou vybaveností. Návrh obytného souboru občanskou vybavenost tak nějak opomněl. Rohlíky k večeři si zřejmě budeme vozit z Prahy.

Zajímavé je tvrzení autora článku, že jsme prošvihli poslední příležitost výstavbu rozumně regulovat. Investora jsme zřejmě naštvali. Čekal totiž jistě hladký postup povolovacího procesu a servilní úřad, jak bylo v Roztokách zvykem.

Já si naopak myslím, že nyní právě nastala výborná příležitost tyto zvyky změnit, nastavit jasné podmínky a pro obec z každé takové výstavby něco pozitivního vytěžit. Prostě nebýt na investory měkcí jako dosud. Nástroje k tomu existují. Ze to lze a funguje, je možné se přesvědčit v jiných obcích kolem Prahy. Například v Dolních Břežanech, kde mimochodem vedení obce je u vesla už minimálně třetí volební období, vřele doporučuji návštěvu.

Michal Hadraba

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.