Analýza výsledků voleb do Zastupitelstva města Roztoky 2014

V Roztockých komunálních volbách zvítězila celkem přesvědčivě TOP09 (34,7%, 9 mandátů), následovaná Zelenými (19,1%, 4 mandáty), Sakurou (14,5%, 3 mandáty), ODS (10,8%, 2 mandáty), Volbou pro město (7,2%, 1 mandát), ČSSD (6,6%, 1 mandát) a komunisty (6,1%, 1 mandát). Jednočlenná kandidátka Vladimíry Drdové neuspěla (0,9%). (Přehled volebních výsledků naleznete zde.)

Oproti minulým volbám chyběli dva poměrně silní hráči. DOST a Netřesk. Jejich hlasy se podařilo v největší míře vyluxovat TOP09, Zeleným a částečně i Sakuře.

Volby mají několik vítězů. Vítězem č. 1 je jednoznačně TOP09, jejíž výsledek se nedá nazvat jinak než fenomenálním. 9 mandátů nikdy od prvních svobodných komunálních voleb nikdo v Roztokách nezískal.  Jde pravděpodobně o mix příčin, počínaje úspěšným volebním obdobím, kdy byla TOPka důležitým členem vládní koalice a jako taková byla nyní odměněna, přes dobře zvládnutou volební kampaň, která patřila k nejviditelnějším a přitom velmi umírněným, či kandidátku postavenou na řadě lokálních osobností. Nezanedbatelná je i veliká bezprizorní voličská základna zejm. po voličích Netřesku, méně pak voličích DOSTu. Část vlivu jistě hrají i „celostátní“ faktory. Před 10-15 lety se říkalo, že v Praze a okolí volby vyhraje i Klausova tenisová raketa. Nyní se dá pravděpodobně to samé říci o Schwarzenbergově fajfce. Jedinou nevýhodou této situace je, že se v podstatě nic lepšího už dosáhnout nedá a příště bude prakticky jistě tratit, i kdyby vládla sebelépe.

Výsledek komunálních voleb 2014

Dalším vítězem je strana Zelených. Ačkoliv v celostátním měřítku hraje marginální roli a od jejího vládního angažmá v Topolánkově vládě je prakticky bez vlivu, v Roztokách zabodovala a z okrajového politického subjektu nepochybně dosáhla pozice, kdy s ní bude nutno počítat, ať už se ocitne na straně koalice či opozice. Zelení nepochybně dokázali úspěšně mobilizovat svoje voliče a za úspěchem může být i její vnímání jako poněkud „protestní“ strany. S ohledem na to, že opravdové trucsubjekty (ANO, Úsvit, ale i DOST, který konec konců Zelené svým voličům doporučil) v Roztokách nekandidovaly, část jejich voličů dokázali Zelení úspěšně oslovit (a to ať už se o to pokoušeli záměrně či nikoliv).

Úspěšné bylo i sdružení Sakura. Na první pohled to není patrné – má stejný počet mandátů a dokonce i prakticky stejný volební výsledek. Za Sakuru ale už nekandidoval populární dlouholetý lídr  Stanislav Boloňský a zdálo se, že kvůli tomu je toto sdružení „na odpis“. Sakura ale prokázala svoji životaschopnost a pokud došlo k odlivu některých jejích příznivců, dokázala jej kompenzovat z jiných zdrojů.

Na druhém konci stojí ODS, která o dva mandáty přišla a ztratila 4,74 procentního bodu oproti roku 2010. To rozhodně není důvod k její radosti, tím spíše, že ODS podílela na úspěších koalice s TOP09 a Sakurou, ale odměněna rozhodně nebyla. Strana by si měla zanalyzovat, jaký díl hraje nepochybný negativní sentiment vůči její značce (tedy opak toho, co platí u TOP09), ale především proč nedokázala se svým programem a svými kandidáty oslovit voliče, kteří ji dříve volili (místo 9050 obdržela letos jen 5783 hlasů, což může odpovídat 250 až 300 osobám, které se rozhodly hlasovat jinak).

Pozice ostatních relevantních politických subjektů se nezměnila.

  2014   2010   Změna  
Subjekt Výsledek Mandáty Výsledek Mandáty Výsledek Mandáty
Vladimíra Drdová 0.91 0 nekandidovala nekandidovala nekandidovala nekandidovala
Komunistická strana Čech a Moravy 6.14 1 6.58 1 -0.44 0
Strana zelených 19.14 4 4.01 1 15.13 3
Česká strana sociálně demokratická 6.59 1 3.99 1 2.6 0
Volba pro město Roztoky 7.16 1 7.57 1 -0.41 0
SAKURA 14.51 3 14.37 3 0.14 0
TOP 09 a nezávislí pro Roztoky a Žalov 34.72 9 17.70 4 17.02 5
Občanská demokratická strana 10.83 2 15.57 4 -4.74 -2
DOST nekandiduje nekandiduje 18.93 4 nekandiduje nekandiduje
Netřesk nekandiduje nekandiduje 11.28 2 nekandiduje nekandiduje

Zajímavým fenoménem je již zmiňovaná jednočlenná kandidátka Vlaďky Drdové.  Volební systém v komunálních volbách je nastaven tak, že výrazně matematicky upřednostňuje kandidátky s větším počtem členů. Taková strana pak získává více hlasů od každého voliče. Jednočlenná kandidátka může získat vždy jen jeden hlas, a pokud je v konkurenci samých „úplných“ kandidátek, musela by získat tak zdrcující převahu, že to v realitě prakticky není možné docílit. Jinak ale nebyl výsledek Vlaďky Drdové vůbec špatný. Pokud bysme se pokusili její výsledek matematicky extrapolovat na „plnou kandidátku“, pravděpodobně by se umístila někde v první čtyřce, možná dokonce trojce.

Volební účast oproti minulým volbám o něco poklesla. Místo 53,3% přišlo volit jen 49,7%. Nejde o rozdíl tak dramatický, aby se z něj dalo cokoliv vyvozovat. Celkově ale stále patří komunální volby k nejpopulárnějším.

Volební subject Zastupitel Hlasy
TOP09 Jan Jakob 1288 hlasů
TOP09 Marie Šlancarová 1062 hlasů
TOP09 Ing. Martin Štifter 1061 hlasů
TOP09 Ing. Tomáš Novotný 1009 hlasů
TOP09 Ing. Zdeněk Richter 942 hlasů
TOP09 Ing. Eva Frindtová 937 hlasů
TOP09 Ing. Petr Flek 906 hlasů
TOP09 Ing. Oldřich Mirtes 904 hlasů
TOP09 Petra Kazdová DiS. 871 hlasů
SZ Mgr. Martin Matas 857 hlasů
SZ Jitka Tichá 693 hlasů
SZ Mgr. Jitka Vlčková Ph.D. 623 hlasů
Sakura Mgr. Tomáš Novotný 612 hlasů
SZ Petr Macoun MBA 540 hlasů
ODS RNDr. Jaroslav Huk CSc. 499 hlasů
Sakura Mgr. Jaroslav Kubečka 493 hlasů
Sakura Ing. Michal Hadraba 481 hlasů
ODS Ing. Roman Jandík 476 hlasů
VPM Ladislav Kantor 443 hlasů
KSČM Mgr. Marcela Jungwirthová 248 hlasů
ČSSD PhDr. Vít Calta 245 hlasů

Pokud se podíváme na jednotlivé zvolené zastupitele, všimneme si celé řady „skokanů“, tedy lidí, kteří přeskočili pořadí dané stranickou kandidátkou. Tady je dobré si uvědomit, že ačkoliv mají lidé pocit, že v komunálních volbách volí konkrétní osobnosti, není tomu tak. Systém se ve skutečnosti příliš neliší od systému voleb do Poslanecké sněmovny. Všechny křížky spadnou straně a jenom je-li kandidát poměrně značně úspěšný, přeskočí na první místo stejně jako by byl „vykroužkován“.

Přeskakovali většinou lidé, kteří jsou ze svého působení v lokální politice již známi (M. Jungwirthová, V. Calta, M. Štifter, J. Huk), případně zastupují nějakou lidnatou zájmovou skupinu (J. Tichá, T. Novotný – TOP09). Rekord v počtu získaných hlasů u žádného kandidáta ale ani vzdáleně nepadnul.

11 z 21 zvolených zastupitelů bylo již v minulém zastupitelstvu, i když ne vždy za stejné subjekty (M. Štifter za Netřesk). Další dva (J. Tichá a J. Huk) sice nebyli v minulém zastupitelstvu, ale tuto funkci zastávali v některém ze zastupitelstev předchozích (J. Tichá v barvách Sakury, nyní Zelení). 

Prvními náhradníky jsou Michaela Růžková (KSČM), Václav Strnad (SZ), Stanislav Čáslavka (ČSSD), Jana Chržová (VPM), Jitka Klinkerová (Sakura), René Šmíd (TOP09) a Tomáš Pařízek (ODS). To není nepodstatné, v minulém volebním období se hned dva náhradníci do zastupitelstva nakonec podívali.

Rozdělení mandátů v komunálních volbách 2014

Volby byly charakteristické ještě současným konáním prvního kola voleb do Senátu. Vzhledem k tomu, že v prvním kole nebyl nikdo zvolen a za týden bude kolo druhé, budeme se senátním volbám více věnovat později. V prvním kole zvítězil Jiří Dienstbier (ČSSD), který křeslo obhajuje a do druhého kola postupuje ještě Michaela Vojtová (TOP09). V Roztokách bylo pořadí opačné, ale rozdíl hlasů nebyl propastný. Kandidátka TOP09 má před sebou obtížný úkol. Za dobu existence novodobého Senátu v našem volebním obvodu („rudé“ Kladno) zatím totiž vždycky vyhrál kandidát ČSSD.

Účast v senátních volbách v Roztokách byla 46,5%, což je vynikající, ale jednoznačně k tomu došlo jen díky souběhu s jinak mnohem populárnějšími volbami komunálními. I tak, ovšem v senátních volbách hlasovalo o 3% lidí méně, přestože druhý volební lístek měli doslova v ruce. Obliba Senátu jako instituce zkrátka není valná.

Pokud se vrátíme ke komunálním volbám a uděláme z nich nějaký závěr, zdá se, že celkové rozložení sil mezi hlavní ideové bloky se v zastupitelstvu příliš nezměnilo, i když došlo k zásadní redistribuci mezi jejich účastníky. Ta byla nevyhnutelná už jen díky absenci DOSTu a Netřesku. Lze z toho vyvozovat, že i politika radnice bude další 4 roky víceméně konzistentní.

Tomáš Šalamon

P.S. Jestli mají tyto volby nějakého čtvrtého vítěze, pak je jím web Roztoky.com, který dokázal poskytovat průběžné volební zpravodajství a zvládnout lavinu přístupů, kterými jste jej během několika hodin sčítání výsledků zahrnovali. Moc děkujeme za Vaši přízeň, motivuje nás!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

zeleni

Naznacujete, ze zeleni mozna skonci v opozici, vite vice? Me prijde, ze programy TOPky I Sakury jsou zelene a nevylucuji se. Pokud by Topka zelene odmitla, musela by mit vazny duvod proc ignorovat prani 20% lidi ve meste. Zignorovat je lehke strany do deseti procent, to vam neuskodi. Nebo myslite, ze zeleni nebudou chtit do nasi "vlady" ?

Dobrý den paní Krejčí, děkuji

Dobrý den paní Krejčí, děkuji za Váš dotaz. Nenaznačuji nic. Jenom konstatuji, že možností je více než jen vláda jedničky a dvojky. Po každých volbách je ignorováno přání podstatné části voličů (často dokonce většiny), protože vládnout prostě všechny zvolené subjekty nemohou. V koalici bude prakticky s jistotou TOPka, to je věc daná. Další varianty jsou více či méně pravděpodobné, ale myslím, že moje analýza by stála za starou belu, kdybych předjímal jen jednu možnost.

Mějte se pěkně

Tomáš Šalamon

Gratuluji ODS

Gratuluji vam! Vsichni uz ODS odepisovali a v Roztokach mate proti ocekavani hned dva zstupitele. Ukazuje se, ze ODS neni mrtva strana a hrave prekrocila 5%!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.