Červená karta

Tak to máme černé na bílém. Před Velikonocemi jsem za ODS obdržel od starosty Jakoba a místostarosty Novotného výpověď koaliční smlouvy, březnové zastupitelstvo zařízlo místostarostu Jardu Huka, zvoleného za ODS, a na jeho místo zvolilo Marii Šlancarovou z TOP 09. Padla tak šestiletá společná koaliční vláda TOP 09, ODS a Sakury.

Červená karta
Červená karta | ilustrační foto | CC3

Mraky se nad koalicí snášely už dlouho, názorové rozdíly na řešení některých témat byly možná nepřekročitelné. I když bychom to od TOPky možná nečekali, má v Roztokách programově blíže k Sakuře než k nám. Vše gradovalo v loňském roce, kdy jsme s ODS dostali první žlutou kartu. Tehdy jsem si dovolil v článku mířícího do Odrazu upozornit na některé nesrovnalosti v hospodaření města. Jenže šlápnout na kuří oko panu starostovi se nesmí, takže jsem po sérii výhružek a nátlaku článek stáhnul. Vyměknul jsem a koalice byla zachráněna. Klid nevydržel ani rok a na dalším koaličním jednání na konci února jsme dostali jasný požadavek na stažení článku Anticharta. S humorem a nadsázkou si tento komentář tak trochu utahoval z hlouposti, se kterou bylo na Zastupitelstvu přijímáno usnesení odsuzující antievropskou a antiuprchlickou Pražskou deklaraci podepsanou v Roztokách – doporučuji k přečtení. Stahovat články podle přání koaličních partnerů, to by byla cesta do pekla, ustoupit jsem odmítnul, článek byl zveřejněn a výpověď koaliční smlouvy byla na světě. 

Anticharta byla bezesporu jen záminkou, jak se ODS zbavit. Já jsem bohužel nepočítal s tím, že by si někdo před roztockými voliči dovolil a zdůvodnil odvolání úspěšného místostarosty Jardy Huka, který se do našich koaličních šarvátek nezapojoval a věnoval se městu na 100 %, vytvořil například strategický plán města, dokument, za jehož externí zpracování dalo město v minulosti stovky tisíc korun. Jarda měl v gesci kromě investic ještě dotace, prostřednictvím kterých sháněl pro Roztoky finanční prostředky. Možná by byl jako osobnost do příštích voleb silnou konkurencí a bylo záhodno se ho včas zbavit. Chtěl bych mu tímto poděkovat za ODS i za město. Trošku úsměvně působila závěrečná děkovačka na zastupitelstvu od kolegů z jiných partají, kteří o pár chvil později hlasovali pro jeho odvolání. 

Navrhnul jsem, aby se po jeho odvolání snížil počet místostarostů na jednoho. Myslím si, že jeden pracující starosta a jeden pracující místostarosta je odpovídajícím zastoupením pro město velikosti Roztok v dané politické situaci. Bohužel je nad slunce jasné, že kolegům šlo hlavně o placená korýtka. Murphyho zákon politického vedení říká: kdo chce mít úspěch v politice, musí se dokázat povznést nad své zásady, tak to tentokrát platilo se vším všudy.  Akceptoval bych ještě případnou volbu pana Štiftra, který má specifický vhled do problematiky vodohospodářství, ale vše již bylo domluveno a novou místostarostkou je paní Šlancarová. Přeji jí mnoho úspěchu, ale zároveň slibuji přísnou kontrolu její práce. Když jsem například chtěl před samotnou volbou vědět, jak bude mít vedení města rozdělenou působnost, odpověď jsem nedostal. Nevíme tedy, kdo bude za co zodpovídat.

Jsme s ODS v opozici, ale budeme se dál snažit, abychom v Roztokách měli nejnižší možnou daň z nemovitosti, nízké poplatky – i ty ze psů – a hlavně rozpočtově odpovědnou politiku, kterou jsme vždy hájili, a se kterou mají naši bývalí koaliční partneři často problém. Také mohu ujistit naše voliče i občany města, že uděláme s ODS vše proto, aby se za dva roky do Roztok vrátila racionální konzervativní vláda. Těším se na svou novou roli opozičního zastupitele a děkuji všem za vyjadřovanou podporu.

Roman Jandík
předseda ODS Roztoky

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Jakob má hlavu na svým místě

Oslové Jandík, Šolomon a Huk na radnici stejně jen spotřebovávají kyslík a z Odrazu dělají normalizační písánky modrého soudruha.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.