Čisté duše v „čistých” MŠ

Ráda bych se s vámi podělila o příběh, který není ničím výjimečný, jelikož se týká velké části mladých rodin, ale právě proto by vás mohl zajímat. Všednost dne - řešení všedních problémů - do korupce smočené dětské bačkůrky.

Jako jedné z mnoha mi v létě skončila rodičovská dovolená, jako jedna z mnoha jsem nedostala pro své dítě místo v mateřské škole. Netřeba se rozčilovat. Pravidla jsou jasná, trvalý pobyt a věk dítěte. Pro dovysvětlení - děti jsou řazeny od nejstarších přihlášených, na nejmladší se přirozeně většinou nedostane. Není se tedy čemu divit, mému capartovi byly tři roky teprve na konci července, takže - „Děkujeme, možná za rok"

Smířila jsem se. Vždyť takových jako já je v Roztokách přibližně osm desítek. Snažím se tedy situaci řešit po svém. Do bývalého zaměstnání se kvůli časové náročnosti vrátit nemohu. Na soukromou školku ani nepomýšlím, jelikož by na ni padl celý můj plat a ještě tři tisíce navrch. Co teď? Jsem na nule, práci mám, je mi však znemožněno pracovat. Obracím se na odbor sociálních věcí. Opět úsměvná odpověď - „Běžte na pracák.” Odvětím - „Pracovní úřad je snad od toho, aby mi práci našel, ale tu já mám, co nemám, je mateřská škola" „To je právě to, co jim nesmíte říct....pár měsíců, než si to nějak vyřešíte, za vás budou platit aspoň sociální a zdravotní.”

„Promiňte, existuje nějaká legální cesta?“ „Ne...” „Děkuji..” UF!

Není zbytí. Pouštím se do vlastního projektu. Jediné, co mě drží nad vodou, je představa o dobru věci, do které se pouštím. Několik měsíců uběhlo, vyřešili jsme každodenní „přehazování” synka z náruče do náruče. Pracujeme. Snažíme se vzpamatovat. Téma školek zapomenuto.

Je prosinec, všude hrají koledy a cingrlátka zdobí vše, na co se podíváte. Jen tak mezi řečí slyším rozhovor, ze kterého vyplývá, že dítko narozené ve stejném týdnu, jako to mé, navštěvuje roztockou mateřskou školu. Cože? Odvracím se od ještě před chvílí tak důležitého výběru již zmiňovaných cingrlátek. To přece není možné! Uklidňuji se naivní představou o dodržování schválených kritérií a slovy jedné z paní ředitelek, že poslední přijaté děti jsou s datem narození v květnu 2009. Otočím se na podpatku a jdu domů. Nedá mi to. Obracím se tedy na MěÚ Roztoky.

Dočkám se odpovědi, že seznamy dětí nemají, jsou uloženy na jednotlivých MŠ, k nahlédnutí ovšem pouze příslušným kontrolním orgánům. Ptám se, proč nejsou veřejné, pokud se při výběrovém řízení postupovalo dle regulí? Odpověď již nedostávám... Začínám mít vážné podezření, a tak se svěřuji, kde to jde. Ke svému překvapení se nesetkávám se zaraženými výrazy, nýbrž s úsměvnými reakcemi typu - “Prosím tě, to přece funguje všude, my dali dvacet “táců” a vzali nám kluka hned!” (pozn. autorky - v tomto případě se nejedná o roztockou mateřskou školu.)

Je mi zle. Takto to nenechám. Po několika dnech dostávám informaci, že dítko stejně staré jako to moje opravdu navštěvuje jednu ze tří státních mateřských škol v Roztokách, aniž by splňovalo kritéria pro přijetí. Jeho otec prý dělá ve škole údržbáře, a posuďte sami, kolik dneska takoví řemeslníci stojí! A on to, vážení, dělá skoro zadarmo! No neberte to! Nemám slov.

Závěr? K čemu tedy kritéria pro přijetí? K čemu velkými písmeny na přihlášce upozornění, že na odvolání, z jakéhokoli důvodu, nebude brát ohled? K čemu ta celá šaškárna, když stačí zaplatit nebo jednoduše posekat trávník? Pokud je tomu opravdu tak, navrhuji to zavést jako třetí kritérium pro přijetí dítěte do mateřské školy. Slibuji, že přijdu posekat trávník a dodám vánoční stromek z vlastního lesa. Stačilo by to?

Píši tento článek z opravdu velkého rozhořčení, píši ho za všechny, kteří se snaží slušně a čestně žít a řešit životní překážky. Žádám o prošetření celé věci a vysvětlení. To vše z pozice člověka, který se v Roztokách narodil, žije, vnímá je jako svůj domov a nehodlá se smířit s korupcí, která začíná již u těch nejmenších. Stále ukájíme svůj vztek na velkých korupčních aférách, nemůžeme přijít na jméno „těm nahoře”. Zkusme si zamést před vlastním prahem.

Přeji všem rodičům, kteří jsou ve stejné situaci, šťastný nový rok! V dnešní době totiž na nic jiného než na štěstí spoléhat nemůžeme.

Šárka Urbanovská

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Dobrý den,

chci jen lehce reagovat na Váš článek o příjmání dětí do MŠ. Mám syna, nyní čerstvě čtyřletého tedy a při příjmacím řízení na šk. rok 2013/2014 měl možnost dostat se do dvou MŠ. Do MŠ Přemyslovská a do MŠ Spěšného. V žádné z těchto MŠ jsem nedělala žádné "protekční kroky". V Žalově neznám absolutně nikoho... Zkrátka jsem podala stand. přihlášku s přísl. dokumenty a čekala na výsledek. A mé dítě bylo stand. cestou přijato. Žádné úplatky, žádná korupce či protekce. Preferovala jsem MŠ Spěšného (jelikož jí kdysi navštěvovali i moji starší synové), tedy chodí nyní tam. Preferovat ev. v přihlášce jednu se školek v Roztokách byl stand. postup a při příjm. řízení se na to vždy pí. ředitelky ptaly ve všech MŠ (pokud by se dítě mohlo dostat do více školek v Roztokách).

Podotýkám. Mám tři syny. Všichni nakonec odchodili (či nejml. odchodí) stejnou školku - nebojím se napsat - MŠ Spěšného a s klidným svědomím píši - na absolutně žádnou korupci apod. jsem nenarazila. Tato školka mi vyhovuje od prvního syna (nyní 15 r.) a jsem tam (a i moji synové) více než spokojení. S radostí vzpomínáme na všechny pí. učitelky, hospodářky či pí. kuchařku, které jsou tam většinou i dnes po letech. Zažila jsem dobu i s pí. ředitelkou Blažkovou st. Vždy naprostá spokojenost. Samozřejmě kdekoliv se může najít někdo nespokojený (rodič), ale celkově mi tato školka přijde jako nejlepší - jako rodinná s báječným přístupem veškerého personálu, ale to je čistě můj osobní názor a přesvědčení.

Diskuze, která se rozeběhla na FB o možné korupci apod. mi přijde zvláštní. A opravdu zastávám názor, že nejmenší školka v Roztokách je tou nejlepší. Byť někdy osobní nesympatie mezi zúčastěnými osobami mohou vést k nepodloženým úvahám o podplácení a protekci. Ale psát, že v dané školce jsou "rodiče" nespokojení (neberte osobně...čteno na FB v diskuzi) je hloupé, protože já rozhodně v "naší" školce spokojená jsem a byla jsem i před lety. Nedalo mi to tedy, abych se "spokojených" rodičů zastala.

S pozdravem J.K.

Jeden o koze, druhý o voze!

Dobrý den,
v žádném případě jsem nikdy neřekla, ani nenapsala nic o KVALITĚ jakékoli roztocké mateřské školy. Já sama jsem v žádné z nich dítě ještě neměla, nebylo by to tedy ani možné. Téma o kterém píši je systém přijímání dětí do MŠ, a to, že ne vždy a všude to probíhá dle daných pravidel. Jsem ráda, že jste ve školce byla spokojena, to je dobrá zpráva......i já dala minulý rok přihlášky na všechny školky a preferovala tu ve Spěšného, protože mi přišla - jak píšete- rodinná, malá......atd. Ani tady se nedá tedy mluvit o nějakých nesympatiích. Naopak se, jako starousedlíci, s nynější i minulou paní ředitelkou známe. Je to tu taková vesnice, že? O to víc mě mrzí a zarazilo, že přijímací řízení neprobíhalo tak jak mělo. To je mé téma.....to je to, co řeším a ráda bych se něčeho dobrala. Nejde v žádném případě o jakékoli očerňování, splácení dluhu ani ničeho jiného....jak je naznačováno.
Děkuji, Š.U.

K mateřské škole Spěšného

K mateřské škole Spěšného bych dodala toliko, že oproti dalším školkám v Roztokách má jedno z kritérií "sourozenec ve školce". Z objektivního hlediska to může vypadat jako diskriminace jedináčků. A tím páden se do školky dostane mladší dítě než jedináček, protože mu rodiče včas nepořídili sourozence který by mu držel místo!
My jsme čakali na školku více než rok. Bylo to pro nás téměř finančně likvidační.
Ovšem některé zaběhnuté móresy ve školce nás stále dál překvapují.
Např. telefon ve kterém se ozve, já jsem pokladní ve školce a zaplatíte mi 2000 na kukturní akce. Překvapení volající když jsem jí oznámila, že určitě běžně posílám každému kdo si zavolá 2000, bylo zřejmé... je to prostě zaběhnutý FAKT. A když jsem žádala o potvrzení.. opět překvapení. Pokud si propočítáme že do školky chodí přes sto dětí je to docela zajímavá částka čistého... Vyúčtování dítě od dítěte, akce od akce žádné.. byl - nebyl .. je to jedno hlavně že zaplatil.
Kroužky ve školce.. další velká neznámá... 80 -120 Kč za "vyučovací hodinu" 30 - 45 min. a dítě, opět bez účtenky. Vzhledem k tomu, že kroužek probíhá v budově školky v běžném provozním čase školky je cena tristní. Běžná lektorská hodina se platí 100 - 500 Kč podle specializace. Pokud kroužek navštěvuje kolem 20 dětí dostáváme se na zajímavé peníze.
Další vychytávka - zaplatíte za logopedické vyšetření 50 korun, protože my jsme to pro vás zařídili. Logopedické poradny jsou ve specializovaných centrech zdarma. Navíc valná většina dětí je nepotřebuje.
Nerozumím tomuto způsobu účetnictví ve státní instituci...

uf...no co dodat....jen to,

uf...no co dodat....jen to, že vám děkuji za vaše informace, které doplnily ty moje....a dnes budou předneseny na zasedání zastupitelstva! :) Díky, Šárka

reakce na fin. částky

Dobrý den...o které MŠ jste psala??? Že vám kdosi volá a chce fin. částku 2 tis. Kč...V prvním odstavci píšete o praktikách v MŠ Spěšného..v dalším odstavci se zmiňujete o fin. praktikách...aniž byste zmínila ze které školky tato informace pochází...tedy předpokládám, že jste mínila - shodně - MŠ Spěšného...tedy tak to alespoň pro neznalého plyne z textu...
Nemyslím si, že by to tak bylo (i jen díky počtu dětí v MŠ). Tyto praktiky v této jasně zmíněné školce Spěšného nejsou. Uveďte tedy prosím na pravou míru, ze které školky se vám takto ozvali. Předpokládám, že jste již podnětné kroky - tedy stížnost - jak na MŠ, na dotyčnou osobu na zastupitulstvu tedy činila.
Nemám ráda informační šumy a klevety. Uveďte prosím do článku příště konkrétní školku apod...
Věřím, že nekalé praktiky "volání"..jakési paní s žádostí o dva tisíce Kč, se netýkají MŠ Spěšného. Tam chodí mé třetí dítě a nikdy jsem se s takovou praktikou nesetkala.
Děkuji za čestné a férové psaní jedn. příspěvků, kdy uvedete konkrétní událost...kdy, kde a kdo...a jak byla vaše stížnost ev. vyřízena.

Jana

REAKCE NA ŹALOVSKOU PĚNĚŽNÍ "ŽUMPU"

Milá paní "naštvaná maminko", mrzí mne, že máte pouze dost slušnosti na to urážet, kritizovat a šířit fámy "pavlačového" typu namísto začít u vlastního podpisu. Nezlobte se, ale házet špínu, na které není mimo jiné zrnko pravdy pod přezdívkou na veřejný web bych neočekávala ani od dítěte.
Píši Vám jako maminka, nikoli však tak zatrpklá a přesvědčená o finančních machinacích ve státní školce v Přemyslovské ulici. dceru mám umístěnou právě tam a jsem velmi spokojena. Troufám si říct, jak téměř většina rodičů. Při výběru školky byla mým hlavním kritériem osoba ředitele/ky školy, na jejímž vedení pochopitelně stojí i celý další personál, školní vzdělávací program aj.důležité věci. Paní ředitelku považuji nejen za slušného člověka, ale především člověka s velkým srdcem a lidským přístupem. Bohužel někteří rodiče, jako např.Vy si toho nedokážou vážit a raději shazují úsilí druhých, posléze i sami sebe pomlouváním za zády. Nemyslíte, že jsme dospělí, dětem máme jít příkladem a řešit své problémy osobně, bez emocí a důstojností? Nemyslím si, že je mnoho dalších vedoucích pedagogů, kteří by měli tak kladný a vstřícný přístup k rodičům. Já osobně jsem byla jak na informativní schůzce rodičů tak třídní schůzce. Pravidelně sleduji web školky a veškeré důležité informace pro mne tabu rozhodně nejsou. Kdykoli jsem potřebovala, bylo mi umožněno do financování školky nahlédnout. Zmínit se musím také o obsahu zájmových kroužků. Udáváte jejich trvání cca 30-45 min. Soudím, že nečiníte závěry z jediné návštěvy tohoto kurzu. Navštívila-li jste lekcí více, pak víte stejně jako já, že trvají 60 minut akreditovanými lektory. Konkrétně angličtina je na vysoké úrovni spojená s přiměřeností k věku dětí. Mohu posoudit z pozice studenta VŠ, který složil státní zkoušku z AJ. Víme obě dobře, že cena kurzu 80 Kč/hod je pouze symbolická. Na druhou stranu Vás nikdo nenutí děcko vzdělávat v MŠ. Existuje spousta jiných možností, ale za zhruba trojnásobnou cenu. Další možností je výuka AJ doma zdarma. Co se týče financování akcí. Máte pocit, že když nepojede jedno dítě do ZOO, autobus bude mít menší spotřebu a bude vidět méně zvířat? Opět máte na výběr. Nechte si dítě doma a navštěvujte s ním kulturní akce sama. Evidentně máte pořádek ve financování školky, tak začněte u sebe. Doprava, jídlo, pití, vstupy pro vás i dítě, popř.suvenýr. pokud částka bude menší než 2 000,- Kč za rok, pak před Vámi smekám.

Nechci li se schovávat za směšný pseudonym a jednat s Vámi na rovinu, potom vězte, že jsem rovněž pedagog. Jméno bez změny máte v záhlaví. Předešlé řádky berte jako sdělení matky matce. nyní z pohledu učitele. Nevím, jaké je Vaše povolání, ale zjevně humanitního směru, když jste schopná posoudit kvalitu řeči 114 dětí aniž byste s nimi byla v denním kontaktu. Dost dětí logopeda potřebuje a je jen dobrou vůli školky, že Vám, rodičům tuhle službu zprostředkuje. Pokud je Vám částka 50 Kč za vyšetření vysoká, potom nevím, proč si nezajdete na logopedii zdarma soukromě ve svém volném čase.

Přeji Vám upřímně vše dobré, pokud možno klid v životě a lepší finanční situaci. Sobě i ostatním pedagogům pak méně takových rodičů, jako jste vy. Víte, přijmout kritiku považuji za největší osobnostní dar. Smyšlenosti Vašeho kalibru pramení však pouze z Vaší neinformovanosti, fantazie a nezájmu. Já i valná většina rodičů, kteří se školkou aktivně spolupracujeme takto malicherné problémy nemáme.

Zdravím Vás A.Libjaková, Dolany

Nedorozumění

Došlo tu k nedorozumění, neboť předpokládám, že naštvaná máma mluvila o školce Spěšného (viz. nadpis onoho příspěvku) a nikoliv o té žalovské. Když se někde diskutuje, tak žalovská školka z toho vychází velmi dobře. Zatím jsem nečetla a ani neslyšela nějakou kritiku podobného rázu na žalovskou školku.

Dobrý den, myslím že v

Dobrý den, myslím že v příspěvku šlo o "žalovskou" školku- je velká, bude mít zmiňovaný počet dětí- a rodiče mezi sebou volí pokladníka, alespoň tomu tak bývalo, který vybírá peníze na akce dopředu- "kasu" tedy drží rodiče, ne pedagogové.

Nemyslím si...

Naštvaná máma počet dětí nepíše, uvedená vybíraná částka souhlasí, ale jelikož naše dítě do žalovské školky chodí tak vím, že my jsme potvrzení o zaplacení dostávali...Nevím, jak to chodí ve Spěšného, neboť s ní nemám zkušenost... A v celém textu naštvané mámy o žalovské školce nepadne ani slovo, ale Spěšného zmiňováno je... Ale třeba se na diskuzi podívá i sama naštvaná máma a upřesní to :)

Ad pí. Dáša

Paní Dášo, dle jména pí. Urbanovská...pokud né, omlouvám se :-)
Paní Dášo - samozřejmě počet dětí v článku je...a evidentně nechcete vidět, že problém může bý i jinde...než ve vámi haněné skolce Spěšného. A právě mě ten počet neseděl, protože ve Spešného, pokud vím tolik dětí není..tedy mi to bylo divné.
Prosím čtěte článek dobře. POkud vím, na závady v MŠ Spěšného se nepřišlo - a vše vám bylo vysvětleno při nedávném jednání zastupitelstva.
Děkuji Jana K.

Nejsem paní Urbanovská, omluva přijata:)

Dobrý večer paní Jano,
počet sto jsem opravdu přehlédla, za což se omlouvám, ale stejně jako píšete v některé své jiné reakci mě velmi spletl první odstavec článku naštvané mámy.
My jsme v žalovské školce spokojení a asi to bude tím, že patříme mezi ty rodiče, co se zajímají a v případě nejasností se ptají....
Dáša Čížková

Drobná nepřesnost

Malá omluva, za podpisem má být pochopitelně Roztoky. Do Dolan u Kralup jsem jela na jednání a myslela jsem dopředu.

Poslední reakce k diskusi

Zdravím všechny, nedá mi to a ještě jednou zareaguji na aktuál. dění. Z pozice pedagoga musím potvrdit, že se o žalovskou školku jedná. Počet dětí je přesně 114, částka 2 000,- Kč za kult. akce se vybírá ( nikoli však bez předchozího odsouhlasení na třídní schůzce, rovněž tamtéž zvolen pokladník z řad rodičů). Rovněž výtvarný a AJ kroužek školka nabízí. Nikoli však stylem, že vyučuje paní učitelka za třídy a vybrané peníze od dětí se rozdělí kamsi. Na výuku speciál. kroužků jsou najímáni kvalifikovaní externí lektoři, sama jsem několikrát navštívila dcerku v průběhu kurzu a jeho úroveň mne velmi mile překvapila. Děti byly rovněž nadšené. Naštvaná maminka má bohužel jasno jen v tom, že školka má podle ní zajímavý finanční systém. My ostatní bychom zase naopak měli jasno v tom, o jakou školku tedy skutečně jde ( i když se bez problémů všichni orientujeme i bez toho) a jaký je důvod volit webové řešení svých nejasností před tím osobním...
Musím dát za pravdu mamince z předešlého článku, stvrzenky se pochopitelně vypisují. Zároveň je ale potřeba se školkou aktivně spolupracovat, tzn. chodit na informativní schůzky rodičů, třídní schůzky aj. Argument, že někteří rodiče na to nemají čas pak je trošku mimo mísu, jelikož se jedná o dvě schůzky za školní rok. Další možností průhlednosti celého školského systému v žalovské školce je školní web, který je pravidelně aktualizován přímo ředitelkou školy. Nikdo není do ničeho nucen, na druhou stranu se však nemůže divit, že mu nejsou známy patřičná fakta. Drzostí potom je svou neinformovanost a nezájem svádět na školku a její jak říkala naštvaná máma manýry. Naštěstí však mohu říci ze své praxe, že rodičů, kteří se školkou spolupracují a to především v zájmu nejvyššího blaha a vzdělanosti dětí je daleko více, než těch, kteří své osobní nepodložené postřehy řeší spekulacemi a pomluvou na veřejném webu. samozřejmě k životu patří i drobné problémy, nedorozumění, výtky. Vše by se ale mezi rodičem a školkou mělo řešit na rovinu, přímo a věcně. Nejen ve školství se přeci oceňuje osobní přístup?? Postup naštvané mámy myslím chápe jen ona sama. Ostatní zdravím a přeji příjemný víkend. Aneta Libjaková

Dobrý den, děkuji konečně za

Dobrý den,

děkuji konečně za krásné a jasné vysvětlení. Mé dítko do vaší školky sice nechodí, ale ten princip spolupráce rodič/školka by měl všude podobný - a naprosto se s tím co píšete, ztotožňuji!! Hanit kdesi na webu, na FB apod...školku bez ověření faktů, bez ústního či písemného jednání (a dotažením do konce) s konkrétní školkou mi přijde zcela podivné jednání, jelikož tím dochází k dezinformacím a nezasvěcený čtenář je zmatený. Tedy děkuji za váš článek a věřím, že pokud rodič se školkou (kdekoliv) komunikuje v případě nejasností je mu vše vysvětleno (at už jsou problémy v jídelně, s financemi, s učitelkami...zkrátka cokoliv). V případě pí. Urabnovské jí byly postupy v MŠ Spěšného vysvětleny na zastupitelstvu.
Jsem spokojená máma třech synů a "s naší školkou" Spěšného jsem roky spokojená. A vím (z rodiny), že vládla spokojenost i v žalovské MŠ.

Jana K.

...vysvětleno?

Hezký den, reaguji jen na poznámku, že mi bylo na zastupitelstvu vše vysvětleno. Prosím vás, pokud si poslechnete záznam z jednání, musí vám být nadmíru jasné, že vysvětleno nebylo nic. Nikdo z vedení města neměl ani tušení kolik dětí bylo přijato a na základě čeho a kolik nepřijato....ani jedna jediná paní ředitelka, která byla přizvána, nepředložila nic, z čehož by vyplývalo, že to co říká, je pravda. Jako jediný výsledek z tohoto jednání je fakt, že zastupitelstvo slíbilo, že se tím bude zabývat jak školská komise, tak kontrolní orgány. Ty by měly odhalit, kolik dětí je opravdu na školkách přijato mimo kritéria a co paní ředitelky k tomuto kroku vedlo. To je celé. Š. Urbanovská

....... ano, vysvětleno!

Hezký den paní Urbanovská,
vzhledem k tomu, že jsem byla účastníkem zmiňovaného zastupitelstva, nemohu jinak, než zareagovat na Váš článek. Na zmiňované zastupitelstvo byla předvolána pouze JEDNA paní ředitelka, a to ředitelka MŠ Spěšného, jejíž přítomnost byla Vám osobně vysvětlena zástupci města. Nevím tedy, jak můžete tvrdit, že "ani jedna jediná z předvolaných ředitelek nepředložila nic...." Paní ředitelka z MŠ Spěšného předložila, a to na vyžádáni pana Boloňského, veškerou potřebnou dokumentaci - přihlášku do MŠ, kritéria přijetí k předškolnímu vzdělávání, seznam přijatých dětí, seznam nepřijatých dětí, seznam dětí přijatých mimo přijímacího řízení (dle kritérií mš a to dle věku dítěte), seznam dětí přijatých na odvolání. Všechny tyto dokumenty měly začerněny osobní údaje dětí, tak aby nebyl porušen zákon o osobních údajích, a kolovaly mezi účastníky zastupitelstva a bylo možno do nich nahlédnout. Všechny tyto dokumenty byly shledány jako správné a přijímací řízení vedené v této mateřské škole v pořádku.
Není mi jasné, proč neustále předkládáte lživé a zavádějící informace a očerňujete tím dobré jméno paní ředitelky a Mateřské školy Spěšného a záměrně uvádíte čtenáře v omyl. To je celé. Jana Pařízková

:-)

Super. Mám shodné informace ze zastupitelstva a doufám, že už pí. Urbanovská nebude školku MŠ Spěšného očerňovat nepravdivými informacemi, které jsou více než zavádějící. Doufám, že tato diskuze zde již skončí a ředitelky jedn. MŠ budou mít klid na práci s dětmi, které jsou ve školkách věřím v drtivé většině spokojené, stejně jako maminky. Problémy se mají řešit z očí do očí a né podivním způsobem na netu či FB.
Jana K.

Milé dámy, pokud si kdokoli

Milé dámy, pokud si kdokoli přehraje zvukový záznam ze zastupitelstva, uslyší, že žádné seznamy, výsledky ani počty dětí nikdo nevěděl. Bylo přislíbeno šetření. Toť vše. Opakuji, že nikoho neočerňuji.
Š. Urbanovská

komerční služby v státních institucích

Dobrý den.

1. Státní škola či školka je povinna zajistit základní povinnou školní docházku či návštěvu školky - zdarma.

2. Pokud základní škola či školka nahrazuje základní vzdělávání ( základní povinnou docházku, základní povinné hodiny) komerčními aktivitami, přičemž tyto základní vzdělávací služby ( hodiny) má poskytovat zdarma - pak se dozajista jedná o navyšování rozpočtu státních institucí nedovoleným způsobem.

3. Každý rodič si může svobodně vybrat - zdali se těchto komerčních ( nadstandardních) aktivit poskytovaných státní institucí zúčastní či nikoliv. Pakliže se svobodně rozhodne nezúčasnit těchto nabízených placených komerčních služeb, škola či školka je povinna zajistit jeho děcku běžný denní program poskytovaný touto státní institucí. Pakliže školka či škola vyžaduje, aby některé hodiny běžné povinné docházky byly placeny a vystupuji vůči rodiči s pozice nadřízeného orgánu, který neoprávněně nařizuje každému rodiči bez rozdílu platit za kulturní akce ( které rodič nežádá a ani si neobjednal) - pak se jedná o velmi závažné pochybení na straně školky či školy. Śkolka není oprávněna po každém rodiči vyžadovat 2000,- kč, každý rodič je oprávněn odmítnout takové platby.

4. komerční aktivity, které nabízí škola a školka jsou na srovnatelné úrovni či mnohdy dražší, než by se sami rodiče mohli vybrat a zajistit u jiného poskytovatele ( zvláště pak, pokud se sdruží skupinka 10 dětí a bude uplatńovat množstevní slevy)

5. " povinné" hrazení těchto kroužků není pro mnohé rodiče otázkou finanční, ale především otázkou rozsahu pravomocí státní instituce uplatńované vůči rodičům a především otázkou svobody rozhodování každého rodiče

takže v krátkosti - kdo se chce účastnit nabízených komerčních služeb a kroužků státní školkou či základní školou, ať se účastní, kdo nechce, ať se neúčastní, není to jeho povinnost a ani není povinnost hradit těchto 2000,-kč.

PAVLA

....smutné....

Musím říct, že je mi z celé této záležitosti smutno. Syn chodí do žalovské školky druhým rokem a je tam neskutečně spokojený a já jako máma také. Nikdy jsem neměla pocit, že by nás školka chtěla okrádat, nebo že by nás dostatečně neinformovala...Stačí jen otevřít ústa a zeptat se...

Školka pořádá spoustu aktivit, ať už přímo v budově školky nebo mimo (někdy těm dětem neskutečně závidím :-) ) Samozřejmě to něco stojí, ale každý rok je částka odsouhlasena rodiči na třídní schůzce.

V diskuzi už bylo řečeno hodně, ale nedalo mi to a musela jsem zde reagovat jako velice spokojená máma spokojeného synka :)

Hezký večer P. Kačerová

Spokojená máma

Běžně se do internetových diskusí nepouštím, ale po přečtení anonymního příspěvku, týkající se školky Přemyslovská, mi nic jiného nezbývá. Moc doufám, že se anonymní a navíc nespokojená máma poučí z výše uvedených příspěvků, zajde na třídní schůzku a případné nejasnosti či kritiku bude diskutovat s paní učitelkou popř. přímo s paní ředitelkou.

Chci touto cestou apelovat na personál školky, u kterého je vidět, že je práce s dětmi baví a pevně věřím, že to dělají, jak nejlépe umí: "Nevěště hlavu a nenechte se výše uvedeným anonymním příspěvkem rozhodit, i když se Vás tak bytostně týká"! 113 maminek ví své :-)

Hezký večer
L. Kovaříková

Tak už chápu, proč se někteří

Tak už chápu, proč se někteří radní báli vyhlásit konkurz na ředitelky MŠ

jak si podřezat vlastní větev...

Milé maminky a pedagogičtí pracovníci....
z vašich výše udevedených příspěvků jasně vyplývá, že školka překračuje rámec své pravomoci .. a tím jste instituci přípiš neprospěli.
Jedno zdali vědomky či nevědomky, či v dobrém úmyslu. Neznalost zákona neomlouvá. Instituce je státní a má jasně stanovená pravidla. Vztahují se na ní zákony o veřejných institucích a řídí se pravidlem "co není povoleno, je zakázáno"
Pokud se státní vzdělávací zařízení odkazuje na "sdružení rodičů" které operuje nějakými příjmy (příspěvky) z řad rodičů za účelem zkvalitnění služeb ať už placení výletů, zkvalitnění životosprávy či výuky cizího jazyka, toto združení musí být zapsáno na Ministerstvu vnitra dle zákona o sdružování č. 83/1990 Sb. a mít své vlastní stanovy i členskou základnu, je samostatným subjektem.
Pokud chce vzdělávací zařízení "jiným" způsobem získat příspěvky na další aktivity může tak učinit oslovením "sponzorů". Na takový příspěvěk opět musí mít oficiální smlouvu o sponzorském daru.
Pokud někdo za vzdělávací zařízení vybírá hotovost měl by k tomu mít zákonný důvod, pověření a z něj vyplývající práva a povinnosti.

Ať jsou aktivity jak je výše uvedeno dětem přínosné, levné či drahé a učitelský sbor profesionální a milý je věc naprosto druhotná pokud není v souladu se zákonem......

Pokud ve školce všechno funguje v mezích zákona, což je velmi snadno prokazatelné, nejspíš je tato diskuze zbytečná.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.