(Dalších) pár poznámek ke grantům a dotacím

Ačkoliv jsem se na stránkách roztockých médií již zúčastnil debat na různá témata, žádná mi nepřišla tak hysterická jako ta „o kulturních grantech a dotacích“. Zvlášť poslední Odraz vypadal, že kdo si o mě neotře boty, není „in“. Proto bych k některým myšlenkám chtěl ztratit pár slov.

Měl jsem tu čest objevit se i v pozvánce pana Kahle na jeho festival Rozkřik!! Musím nejprve zdůraznit, že proti Rozkřiku!! nic nemám. Subjektivně je mi dokonce možná bližší, než některé jiné podporované aktivity. Podstatná jsou ale čísla. Na poslední dva Rozkřiky!! přišlo 260, resp. 128 lidí (o špatné počasí věru nešlo, bylo celkem hezky). Jenže kromě nich muselo na akci přispět dalších zhruba 7000 roztockých obyvatel, kterým je pravděpodobně celkem ukradená. Problém nemusí být v Rozkřiku!!, ostatně, účast na řadě jiných městem dotovaných kulturních podniků není leckdy výrazně lepší. Prostě tu máme té kultury víc, než lidé chtějí. Jen co se týče hudebních festivalů, sponzoruje město tři ročně (k Rozkřikům!! přibyl letos ještě Zámeček žije! – roztocký hudební festival poznáte podle vykřičníku v názvu). Bylo by to příliš, i kdybychom se nacházeli sto kilometrů od nejbližší civilizace. My jsme ale na hranicích Prahy a vypadá to, že většina Roztočáků patrně necítí stran kulturního a sportovního vyžití potřebu chodit za kováříčkem, když za humny je velkokovárna. Nabídka zkrátka převyšuje poptávku, takže někdy přispíváme spíš na koníček pořadatelů, než akci pro diváky. Nechť se něco děje klidně každý den, ale musíme opravdu všechno dotovat? Neměly by – když už – být granty směrovány jen na některé vybrané, pořadatelsky málo atraktivní segmenty, např. seniory?

Navíc, roztocký grantový, dotační a spolkový rozpočet je opravdu enormní. Jen pro srovnání: např. Praha 6 rozdělila loni na obdobné účely 600 tis. (100 tis. obyvatel, tj. 6 Kč na obyvatele), v Praze 4 to bylo 1,5 mil. (11,30 Kč) a 4 miliony byly rozděleny v Praze 1. 121 Kč na obyvatele zde vypadá jako velká suma, je ale třeba si uvědomit, že nikde v celé zemi patrně není větší koncentrace kulturních zařízení než právě na „jedničce“. A jak si vedou Roztoky? Loni 142 Kč na hlavu. Jako bychom tu měli nejmíň Národní divadlo! (Pro korektnost dodávám, že každá obec definuje podporu trochu jinak, takže porovnání je třeba chápat s jistou rezervou.)

Ale ať je rozpočet jaký je, rozdělování peněz by se jistě mělo dít s otevřenou myslí, zároveň ale s kritickým odstupem. Obávám se, že v tom máme stále rezervy. Některé ze svých připomínek jsem již na těchto stránkách v minulosti vyjádřil, což mi – mimo jiné – minule vytmavil předseda kulturní komise Mgr. Tomáš Novotný, jehož článku bych se rovněž dovolil krátce věnovat. Škoda jen, že místo cizelování protiargumentů vydal se pan Novotný shánět podpisy, takže si člověk není jist, zda čte ještě článek nebo už petici. Pan předseda píše, že Komise má v grantech jen poradní hlas a schvaluje je Rada (resp. Zastupitelstvo). Formálně je to do puntíku pravda, fakticky tak trochu alibismus. Páni konšelé mají samozřejmě důležitější poslání, než zabývat se desítkami žádostí a tak dosud vždy návrhy předložené Komisí prostě schvalovali (je to logické, od toho ji mají). Což se stalo zvykem až do té míry, že začít se v nich z ničeho nic na Radě trochu šťourat mohlo být někým vnímáno poněkud nelibě. Citujme ze zápisu z Rady města ze dne 9. 3. 2011: „Kulturní komise předložila svůj návrh na přerozdělení finančních prostředků z rozpočtu města na dotace a granty v kultuře. Radní pan Novotný dal výrazným způsobem najevo nesouhlas s průběhem projednávání tohoto bodu a opustil jednání rady.“ Tolik k „pouhému poradnímu hlasu“. Rovněž kontrola vynaložení prostředků příslušnými orgány města je sice chvályhodná, ale irelevantní. Nikdy jsem ani nenaznačil, že by peníze někdo špatně vyúčtovával či snad dokonce rozkrádal. Problémem je podle mě nesystémovost, nahodilost a nedostatek pravidel pro jejich rozdělování, což žádná kontrola na světě z logiky věci vyřešit nemůže, protože jde o rozhodování politického charakteru. Naštěstí nejsem jediný, kdo si nevyhovující stav v oblasti „kulturních grantů“ v Roztokách uvědomuje, takže se v současnosti pracuje na nových pravidlech, která – věřme – vnesou to této oblasti alespoň o kousek víc racionality. Nepochybuji, že ku prospěchu všech.

Tomáš Šalamon
člen kulturní komise za ODS

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto dílo(Dalších) pár poznámek ke grantům a dotacím – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.