Daň nechat nízkou a poplatky zrušit. A lépe hospodařit

V poslední době rozpoutal vášně návrh pana starosty (TOP09) na zvyšování daní a souběžné zrušení vybraných poplatků. Nebudu zde opakovat argumenty již uvedené, např. že návrh je past. Při nejbližší příležitosti budou poplatky nejspíš obnoveny, navíc nápad skrývá jedno pěkné čertovo kopýtko: další zvyšování daně z nemovitosti z koeficientu 3 na koeficient 4 už nebude na ošklivý trojnásobek, ale o pouhou třetinu. To ani nestojí za řeč…

Přiznejme si, že tohle město neví, co s penězi. Máme výrazně vyšší rozpočet, než bychom potřebovali. Z daně z nemovitosti a poplatků pochází jen cca 6% rozpočtových příjmů. Klidně by se mohly zrušit všechny diskutované místní poplatky (3,9% rozpočtu) a nezvyšovat daně a stále by radnice bez potíží vyšla. Kdyby rozumně hospodařila. Stávající vedení města je nepochybně lepší než předchozí minimálně v tom, že jeho činnost nejspíš následně nebude muset vyšetřovat kriminálka. Ovšem nenechme se mýlit. Rozpočet je plný „vaty“ počínaje kulturními granty alias „rozdáváme prachy kámošům“ až po autobusovou linku do Solník, která je výhodná spíše pro Únětičáky než Roztočáky a mnoha, mnoha dalších. Když loni hrozil schodek městských financí (!), roztocká ODS šla do jednání s několika miliony úspor a narazila na tvrdý odpor koaličních partnerů. Pán Bůh zaplať, že rozpočet zůstal alespoň vyrovnaný. Zkrátka, na různé lidové veselice máme, ale na školu, na tu se holt musí dělat sbírka…

Nemohu souhlasit ani s argumentací „poplatky ano, daně ne“. To, čemu se říká místní poplatky, jsou ve skutečnosti normální daně. Postrádají totiž klíčové atributy poplatku: dobrovolnost a ekvivalenci (zaplatím a něco dostanu). Poplatek za odpad je na rozdíl od dřívějšího talonového systému, kdy se platilo opravdu za službu „odvezení popelnice“, daní z hlavy, která nemá s odpadem vůbec žádnou spojitost. Je úplně jedno, kolik odpadu vyprodukujete a jestli třídíte nebo ne, je to za jedny peníze (systém motivuje k netřídění). Poplatek ze psů je ve skutečnosti ekonomicky druhem spotřební daně. O spotřebních daních se v každé učebnici veřejných financí dočteme, že, aby se vybralo co nejvíc, mají se uvalovat na věci, které se budou spotřebovávat vždy, bez ohledu na cenu (ekonomové hovoří o „nízké cenové elasticitě poptávky“). Naštěstí, u většiny takových produktů (alkohol, cigarety, benzín…) lze občanům nabulíkovat, že vláda zdaněním lidi vlastně odrazuje od spotřeby škodlivin (což nedává smysl – kdyby to tak fungovalo, nic by nevybrala). Vlastnictví pejska sem patří rovněž, protože ten, kdo má rád psy, pořídí si je daň nedaň. Čímž pro zdaňovače vzniká skvělý prostor, kterak lidem tahat peníze z kapes. Nenechme se zblbnout, že psi přinášejí městu vícenáklady. Nepřinášejí. Městskou policii bychom museli platit tak jako tak, stejně jako úklid chodníků. Exkrementální pytlíky představují zanedbatelné náklady a neexistuje důvod, proč by je mělo město poskytovat. Ať bude daň ze psů jakákoliv, chodníky nebudou za…dělané ani o chlup více či méně než bez daně. Ostatně, není problém přihlásit němou tvář formálně někde, kde nabízejí přívětivější sazby. Hlavním faktorem znečištění chodníků pejsky je míra lidské slušnosti. Psí daň má na čistotu stejný vliv jako daň z alkoholu na míru jeho konzumace.

Daň z nemovitosti je nemravná, zdaňuje věc už několikrát zdaněnou a trestá vlastnictví majetku. Je faktem, že se jí lze obtížně vyhnout. Ovšem jde o argument asi toho druhu, že lépe oloupit vozíčkáře než někoho zdravého, protože se bude hůře bránit. Ve většině zemí světa má tato daň zcela okrajový význam, leckde neexistuje vůbec. Je pravdou, že v některých státech USA, v Japonsku či Koreji jde o poměrně podstatnou položku. Také je ale pravda, že v těchto zemích mají celkové daňové zatížení asi o 30% nižší než u nás. Mimochodem, pan ministr Kalousek se nedávno nechal slyšet, že můžeme mít švédské veřejné služby za švédské daně nebo rumunské veřejné služby za rumunské daně. Bohužel zapomněl na Švýcarsko. Daně asi o 20% nižší než u nás, do srovnávání úrovně veřejných služeb bych se raději nepouštěl. Ale zase nemají Kalouska ministrem financí…

Summa summarum: město potřebuje méně peněz, nikoliv více. Stačí, když s nimi budou hospodařit "příčetní" lidé. Každá koruna, kterou uchráníme před erárem, zůstane v našich kapsách. A obejdeme se bez referenda. Za rok a půl máme volby.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Velký respekt pane

Velký respekt pane Šalamone.
Výborné a srozumitelné. Myslíte, že to pan Jakob konečně pochopí?
Vysvětlovat mu, že má s našimi penězi lépe hospodařit, je možná zbytečné. Čím víc to sleduji, tím víc mám pocit, že neví co to znamená a jeho populistické a nedotažené nápady už známe všichni. Bohužel nás průběžně zásobuje stále novými. Velké otazníky nad tím, proč město naší velikosti a s tolika úředníky nedokáže sehnat slušné dotace, proč to jinde jde?! Je to asi moc práce, lepší tahat lidem další peníze z kapes poplatky a daněmi a amatérsky rozprodávat zbytky městského majetku, je to snažší. Správně píšete, volby se blíží. Naštěstí!
Zdravím vás, Jitka Novotná.

Dotace

Dobrý den paní Novotná,

jsem rád, že se Vám článek líbil, pozitivní reakce vždy potěší.

Co se týče dotací, tam bych se pana starosty, potažmo stávajícího vedení radnice trošičku zastal. Jsme stále v "Rathově" kraji (byť pan exhejtman už chvíli sedí), kde byla nastavena jistá pravidla, že dotace jdou zejména do politicky "spřátelených" obcí. My jakožto město s - pracovně tomu říkejme - pravicovou vládou v tomto taháme za kratší konec provazu. Druhá věc je, že rozdělování evropských dotací je často ta nejodpornější žumpa, jakou si slušný člověk může představit. Cosa Nostra hadr. Znám docela dobře několik lidí, kteří se pohybovali či pohybují v poradenském businessu kolem eurodotací a je veřejným tajemstvím, že pro získání každé významnější částky je nutné, aby příslušná provize šla následně do patřičných firem, aby pro realizaci zakázek byli vybrány ti "správní" dodavatelé, apod. Získat eurodotace a neumazat se od tohohle hnoje může být obtížné.
Jestli jsou důvodem našeho neúspěchu při získávání dotací morální zábrany našich volených představitelů, opravdu netuším. Ale pokud ano, připadalo by mi to jako přijatelná cena za to, že se člověk nemusí ostýchat podat jim ruku.

Jinak si ale stojím za tím, co jsem psal v článku. Při - troufám si říci - solidní znalosti roztockého rozpočtu jsem ochoten do bezvědomí argumentovat, že s ním lze hospodařit lépe. K jakémukoliv zvyšování daní neexistuje ani ten nejmenší důvod.

Děkuji a srdečně Vás zdravím

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloDaň nechat nízkou a poplatky zrušit. A lépe hospodařit – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.