I roztocká základka bude tak trochu zvláštní

Příklady z učebnice matematiky: Rok 1982: zemědělské družstvo A vyprodukovalo 80 tun brambor, zemědělské družstvo B vyprodukovalo 120 tun brambor. Kolik obě družstva utržila dohromady při výkupní ceně 0,90 Kč za kg? Rok 2004: farmář A vypěstoval 80 tun brambor, farmář B vypěstoval 120 tun brambor. Eurokvóta činí 60 tun, určete, kolik tun brambor budou muset jednotliví farmáři vyhodit. Rok 2016, inkluzivní třída: farmář A vypěstoval 80 tun brambor, farmář B vypěstoval 120 tun brambor. Podtrhněte v textu slovo brambory a diskutujte o něm se svými spolužáky.

Třída
Třída | ilustrační foto | mF

Před časem vstoupila v platnost novela školského zákona zavádějící nárok na inkluzivní vzdělávání. Týká se to pochopitelně i školy roztocké a tak se od září rodiče v našem městě mohou těšit na společné vzdělávání celé škály dětí od těch v rozličných aspektech nadaných až po děti různě mentálně postižené: správným termínem sluníčkového ptydepe tzv. integrované. Že jde o absurditu na entou z dílny sociálních inženýrů snažících se stavět svět na hlavu, není třeba zdůrazňovat ve městě, kde léta úspěšně fungovala zvláštní škola s výbornými výsledky.

Jakožto vysokoškolský učitel mám zkušenost, jak obtížné může být, když se v kruhu potkají studenti výrazněji se lišící vstupními znalostmi (např. z důvodu předchozí praxe). Pokročilejším by měl člověk poskytnout přidanou hodnotu a zároveň se snažit, aby těm méně pokročilým neujel vlak. A to jde o vysokoškoláky, tj. dospělé lidi, mnohokrát již „profiltrované“, u kterých se navíc dá předpokládat zájem o věc. Na základní škole to musí být ještě nesrovnatelně obtížnější. I přes armádu všemožných asistentů bude samozřejmě výsledkem karavana kráčející rychlostí nejpomalejšího velblouda. Což obratem vyřeší rodiče těch rychlejších a děti přehlásí jinam, nejspíše na školy soukromé, kde inkluzi efektivně zabrání finance. Mimochodem, bude zajímavé sledovat, kam a s kým chodí do školy potomci všech těch paní Valachových, Šabatových, pánů Dienstbierů a dalších hlav – člověka by skoro napadlo – snad také poněkud integrovaných.

Roztocká ODS dlouhodobě prosazuje přesný opak – máme za to, že společnost musí umožnit vzdělání dětem podle jejich schopností a podporovat především talentované jedince. V našem městě tomu chceme napomoci obnovením výběrové „matematické třídy“, která tady fungovala úspěšně koncem 80. let. Tuto iniciativu, se kterou jsme přišli už loni (viz Odraz 9/2015), sice zatím poněkud zbrzdil vývoj situace s bývalým panem ředitelem Bezděkou, na našich plánech a snaze se však nic nezměnilo.

Tomáš Šalamon

Kam dál

Je to běh na dlouhou trať | Jaroslav Drda
Zločin ve škole | Jaroslav Huk
Škola | Vít Calta
Roztocké lithium | Michal Hadraba
Mít, či nemít školní pavilon? | Stanislav Boloňský

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.