Komentář k prvnímu kolu prezidentské volby 2013 v Roztokách

Výsledek 1. kola prezidentských voleb je a není překvapením. Vysoká volební účast, která je srovnatelná jen s nejdůležitějšími volbami do Poslanecké sněmovny, svědčí o tom, jakou váhu veřejnost prezidentovi přikládá. Je to trochu paradox s ohledem na poměrně slabou pozici hlavy státu v našem ústavním systému. Pravdou ovšem je, že řada držitelů tohoto postu (vč. dvou posledních) zvyšovala vahou své osobnosti autoritu prezidentské funkce vysoko nad rámec předepsaný ústavou. Navíc prezidentská role v ČR (a předtím v Československu) s sebou nese jisté monarchistické dědictví. Prezident se rovněž zpravidla těší nejvyšším mírám popularity mezi ústavními institucemi.

Miloš Zeman Karel Schwarzenberg 

Umístění Miloše Zemana na prvním místě není překvapením, ani úspěch Karla Schwarzenberga, který nasadil všechny síly v cílové rovince kampaně. Janu Fischerovi, někdejšímu favoritu volby, naopak ke konci, kdy byl nejvíce přítomen v médiích a měl nejširší prostor k vyjadřování názorů, paradoxně (či možná právě kvůli tomu) začal docházet dech.

Kandidát Roztoky (%) Praha-západ (%) Středočeský kraj (%) ČR (%)
Roithová Zuzana MUDr. MBA  3,69  3,54  3,53  4,95
Fischer Jan Ing. CSc.  8,99  12,68  17,03  16,35
Bobošíková Jana Ing.  0,80  1,51  2,23  2,39
Fischerová Taťana  3,59  3,41  3,07  3,23
Sobotka Přemysl MUDr.  2,67  2,79  2,71  2,46
Zeman Miloš Ing.  13,61  17,30  22,88  24,21
Franz Vladimír Prof. JUDr.  6,22  6,44  7,00  6,84
Dienstbier Jiří  11,40  10,57  15,43  16,12
Schwarzenberg Karel  48,97  41,72  26,09  23,40
Účast  71,45  69,55  63,96  61,31

Rozdíl mezi výsledkem v Roztokách a vyššími celky není nikterak překvapivý, pravice, ke které se TOP09 a její kandidát Karel Schwarzenberg alespoň slovně hlásí, tu má tradičně velmi silnou pozici (konec konců, bylo to znát i v nedávných krajských volbách). Přesto je zajímavé, že kdyby se v druhém kole volilo podle roztockých výsledků, postupovali by stejní kandidáti, byť v opačném pořadí. Může to cosi napovídat o zdrojích hlasů pro Miloše Zemana.

Překvapením je totální propad kandidáta ODS Přemysla Sobotky a to na všech úrovních. P. Sobotka sice nepatřil mezi favority volby, ale s takto katastrofálním výsledkem snad nepočítal nikdo. Argument, že je tomu tak kvůli stranickosti kandidáta, neobstojí: jiní straničtí kandidáti - K. Schwarzenberg a J.Dienstbier (a v jistém smyslu i M.Zeman) si vedli podstatně lépe. Důvodem může být jednak určitá podpora V.Klause směrem k M. Zemanovi, kterou v minulosti naznačil, a která mohla část pravicových voličů ovlivnit, nevalná podpora strany svému vlastnímu kandidátu a také to, že ODS má přes řadu kvalitních osobností v nižších patrech politiky problém generovat výrazné ideové lídry na nejvyšší úrovni.

Ještě menší radost možná zavládla v ČSSD, přesněji řečeno v jejím nejužším vedení. Stále tam totiž sedí lidé, kteří se patrně zasloužili o nezvolení Miloše Zemana před deseti lety (proslulý "balíček zrádců"). Představa, že budou mít nyní na Hradě někoho, o kom jdou drby, že už má doma na hřebíku pověšen politický skalp Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, je pravděpodobně nenaplňuje radostí.

Druhé kolo bude velmi zajímavé - rozhodovat v něm budou především pravicoví voliči. Voliči levice pravděpodobně nebudou mít s Milošem Zemanem problém. Pokud by se všichni nelevicoví voliči semkli kolem K. Schwarzenberga, měl by nejspíš šanci uspět. Je ovšem otázkou, nakolik stále funguje posarajevský rozkol mezi "pravdoláskou" a postklausovskou pravicí. Ten by mohl pomoci zvolení Miloše Zemana. Zásadní může být také přístup kandidátů k Evropské unii, jakožto klíčovému tématu stávajícího prezidenta. Možná se dočkáme i nějakých "upřesňujících" prohlášení.

Uvidíme za čtrnáct dnů.

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloKomentář k prvnímu kolu prezidentské volby 2013 v Roztokách – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.