Léta s Odrazem

Úplné začátky Odrazu nepamatuji, do veřejných věcí jsem se začal plést až později. V roce 1997 jsem byl jmenován zástupcem redaktora a od té doby se kolem Odrazu pohybuji opakovaně, ať jako redaktor, nebo jako člen redakční rady. Za ta léta jsem zažil mnohé.

Jakkoli souhlasím s kolegou Boloňským, že se Odraz nebrání ani kritickým článkům a umožňuje celkem demokratickou diskusi, musím připomenout, že ne vždy to bylo tak samozřejmé jako dnes. Tendence zasahovat do obsahu časopisu se v minulosti samozřejmě vyskytly, párkrát jsem proti tomu i vystoupil a taky jsem musel jít na kobereček na tehdejší radu města.

Samozřejmě že kritika není žádné "vrchnosti" příjemná. Stejně tak je vlastně přirozené, že vedení města vždy bude spíš zdůrazňovat své úspěchy než chyby, jde jen o to, aby nepřekročilo určitou hranici. Není to tak dávno, kdy jste v krajských novinách doslova na každé stránce našli fotografii tehdejšího hejtmana, jak někde přestřihuje pásku. Takovýhle kultík osobnosti jsme naštěstí v Roztokách nezažili, byla však období, kdy informace v Odrazu byly, jak se dnes říká, "nevyvážené".

Důsledkem tohoto stavu pak občas býval vznik konkurenčního zpravodaje, který se logicky věnoval spíš negativním pohledům na dění ve městě. V letech 2002-2003 jsem vydával časopis Listy, který se snažil být plnohodnotným periodikem, kromě kritiky radnice obsahoval třeba kulturní a sportovní rubriku, přinášel rady zahrádkářům atd. Kresby na obálku nám tehdy poskytoval nezapomenutelný Václav Král. Jedna z kreseb se dokonce někomu v tiskárně tak líbila, že nám ukradl film s titulní stranou a my ji museli dovézt znovu.

V roce 2006 spatřil světlo světa jiný "vzdoročasopis" s názvem Dialogy, redigovaný již zesnulým Ladislavem Kantorem.

To byl zatím poslední pokus o protiváhu k Odrazu, pokud nepočítáme server Roztoky.com. Někteří městští zastupitelé na něj sice nehledí příliš vlídně, ale já jej za konkurenci Odrazu nepovažuji.

Jako redaktor se i nadále chci snažit o to, aby nebyl důvod vytvářet Odrazu názorovou konkurenci. Také redakční rada přistupuje k dodaným příspěvkům velmi liberálně, apriorně eliminuje pouze anonymy a urážlivé texty.

Do budoucna bych Odrazu přál, aby se podařilo jeho obsah dále kultivovat, aby v něm bylo co nejméně záštiplných slov, aby diskuse na jeho stránkách byly věcné, slušné a o důležitých věcech. Nechceme dělat cenzuru, ale některé spory by si aktéři opravdu měli vyřídit spíš v hospodě než na stránkách městského časopisu.

Na druhou stranu - někteří čtenáři mají ty ostré diskuse rádi. Pak dělejte časopis pro všechny.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.