Máme prezidenta. V Roztokách se volilo jinak

Voliči rozhodli, že z Pražského hradu bude následujících pět let vládnout Miloš Zeman. Dost možná spíše let deset, neboť zkušenosti z jiných zemí spíše hovoří o tom, že aktuální hlava státu mívá při obhajobě mandátu větší šance než případný vyzyvatel.

Volbu předznamenávala neobyčejně hysterická kampaň a mimořádný zájem veřejnosti - obojí poněkud neadekvátní skutečnému významu této funkce. Paradoxně většinu témat zmiňovaných v kampani nemůže prezident z titulu svého úřadu nijak ovlivnit. Naopak zdaleka nejsilnější prezidentská pravomoc, která může nepřímo velmi silně poznamenávat životy a prosperitu nás všech - moc jmenovat členy bankovní rady České národní banky - byla veskrze opomíjena. Hle jak iracionální mohou být demokratické volby!

Velkou chybu udělal tým Karla Schwarzenberga v tom, že jakožto víceméně středový politik nedokázal oslovit pravicové voliče. Množina voličů ODS a množina příznivců stávajícího prezidenta (jež nejsou 100% totožné) představují - ačkoliv to možná z výsledků prvního kola nevyplývá - poměrně značnou masu lidí. Nemálo z nich ovšem Karla Schwarzenberga nepovažovalo za svého kandidáta a druhé kolo pojímali slovy Prof. Franze jako volbu mezi "prasečí nebo ptačí chřipkou", případně jako volbu mezi "Šloufem a Kalouskem". Neúspěšný kandidát se jim příliš nesnažit jít více naproti (navíc při nedávném hlasování o důvěře projevil značnou neloajalitu), pročež část tohoto segmentu nepochybně zůstala doma nebo rovnou volila protivníka.

Kampaň Miloše Zemana byla značně nechutná. Vytažením vyčpělého tématu Benešových dekretů a poněkud primitivní národovecké útoky na protivníka nicméně evidentně slavily úspěch. Co se osvědčilo, bude se používat i nadále, takže je dost možné, že česká politická kultura bude hledat nové dno.

Zajímavé bude sledovat vývoj v sociální demokracii. Miloš Zeman se sice dušuje, že se nepřišel mstít, je ale poměrně obtížně představitelné, že by se na stávajícím vedení naší největší levicové strany nijak nepodepsalo, že prezidentem je k jejich malé radosti bývalý předseda s vlastní konkureční stranou za zády a podporovaný podstatnou částí jejich vlastních straníků a elektorátu. Někteří - např. bývalý premiér Špidla - to pochopili, jiní - např. (budoucí premiér?) Hašek - zdá se cítí příležitost. Faktem je, že levici tímto nezbývá mnoho k získání většinového vlivu ve všech významných ústavních institucích.

Kandidát Roztoky (%) Praha-západ (%) Středočeský kraj (%) ČR (%)
Zeman Miloš Ing.  28,30  34,08  50,95  54,80
Schwarzenberg Karel  71,69  65,91  49,04  45,19
Účast  69,66  67,60  60,66  59,11

Výsledky v Roztokách se od celorepublikových liší podobně jako v několika posledních volbách. Že zde výrazně uspěl Karel Schwarzenberg, není překvapivé. V Praze a pásu "bohatých" okresů kolem tomu není jinak, podobně jako v dalších velkých městech. Podle informací z roztockých volebních okrsků se množiny voličů, kteří volili v prvním a druhém kole, ne zcela překrývaly. Tj. nikoliv zanedbatelná část voličů, kteří volili v prvním kole, o 14 dní později nepřišla a naopak k druhé volbě se dostavilo poměrně mnoho lidí, kteří prve nevolili. Nedá se tedy jednoduše tvrdit, že někteří voliči z prvního kola zůstali doma, když jejich kandidát nepostoupil. Takových patrně bylo více než ta necelá 2% rozdílu a naopak se našel nezanedbatelný počet lidí, které vyburcovala kampaň mezi oběma koly k tomu, aby přišli volit nyní, přestože před 14 dny volby vynechali. Nadstandardní byl rovněž počet lidí, kteří si nechali vystavit voličský průkaz a pak přišli přesto volit do domácího okrsku. To jen potvrzuje, že voliči brali tyto volby velmi vážně.

Ať už člověk fandil komukoliv, nenastane nyní ani ráj na zemi ani konec světa. Zeman je především pragmatik a prezidentská funkce u nás značně limitovaná. Nadšení stoupenci obou stran do volby nainvestovali ohromné množství emočního kapitálu. Až hormony opadnou, dost možná uvidíme, že se v podstatě nic zásadního nestalo.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Oprava?

Pane Salamone,

myslim, že máte nesprávně uvedenou tabulku u údajů za Prahu - západ, viz: http://www.volby.cz/pls/prez2013/pe311?xjazyk=CZ&xnumnuts=2110

34,98 má být 34,08 a je ve špatném řádku.-)

65,91 je též jinde, než má být, ne?

Máte pravdu, chybička se

Máte pravdu, chybička se vloudila. Díky moc za upozornění, už je to opraveno.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloMáme prezidenta. V Roztokách se volilo jinak – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.