Maurice PELLÉ - Zdenka BRAUNEROVÁ

Výstava o osudových cestách mezi Čechami a Francií k vidění v Roztokách

Dva protagonisté: Francouzský generál, diplomat a česká umělkyně - dvě zdánlivě rozdílné osobnosti, které spojuje podobný původ, kultivovaný intelekt a rozhled, široké spektrum zájmů, ryzí vlastenectví a oddanost idejím. Jejich cesty se ubíraly ke stejným cílům, aby se na sklonku života setkaly. Výstava Maurice PELLÉ - Zdenka BRAUNEROVÁ, cesty osudů mezi Čechami a Francií se ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy uskuteční od 23. 10. 2015 do 28. 3. 2016, středa-neděle: 10-18 hod., v prostorách Galerie/Kabinetu.

Foto z r. 1920: Maurice César Joseph Pellé (18. 4. 1863 - 16. 3. 1924)

Foto z r. 1933: Zdenka (Zdislava Rosalina Augusta) Braunerová (8. 4. 1858 - 23. 5. 1934)

Výstava porovná rodinná zázemí, jejich původ, vzdělání, názor na svět a kariéru. Pokusí se zachytit odraz oboustranného obdivu k osobnosti a k zemi toho druhého. Grafologický rozbor rozšifruje charakteristiku obou ústředních postav a prostřednictvím dochovaných dokumentů poodhalí zrod milostného vzplanutí generála Pellého k Járince, neteři Zdenky Braunerové... (Právě v něm hrála Zdenka roli dohazovačky, na výstavě si tedy mohou přijít na své i milovníci červené knihovny....*)

AUTORKA VÝSTAVY:

Marcela Šášinková, historička a kurátorka historických sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, p. o.:  „Zdenka Braunerové byla neuvěřitelně činorodá, nekonvenční a cílevědomá žena, která ve své době vůbec nebrala ohled na společenské konvence, zaběhnutý řád a zvyky. Naproti tomu Maurice Pellé, formovaný přísnou mravní výchovou v prostředí podněcujícím rozvoj chlapcova intelektu, disciplíny i uměleckých vloh. Výstava se pokusí divákovi zprostředkovat dosud vzácně publikovaná bílá místa, která jsou jejich životům společná."

NA REALIZACI VÝSTAVY DÁLE SPOLUPRACOVALI:

■    Isabelle Monzini (Sandiford-Pellé), vnučka Maurice a Jarmily Pelléových, autorka edičních titulů věnovaných M. Pellému, pokračovatelka a propagátorka rodinných tradic

■    Jan Růžička, scénograf, kostýmní výtvarník, režisér, dramaturg

Výstava se koná pod záštitou generálporučíka Ing. Josefa Bečváře, náčelníka Generálního štábu AČR; armádního generála Ing. Petra Pavla, M.A., bývalého náčelníka Generálního štábu AČR a Ing. Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje.

Vernisáž výstavy proběhne 22. října od 17 hodin za účasti zástupců České obce legionářské, vystoupí Local Vocal, hudební literátské bratrstvo z Roztok.

*... malinko z červené knihovny: Generál Pellé (56) pozval v zimě 1919 Zdénu (61) do Tater, kde pobýval se svými francouzskými přáteli. Zdéna si s sebou do Tater vzala právě se rozvádějící neteř Jarmilu (30). Nedlouho poté, na jaře 1920 Zdéna pozvala generála do Roztok, kde „zcela náhodou pobíhala“ Jarmila v kroji (do kterého ji malířka oblékla) při zpěvu písně Když jsem plela len...

Kdo je kdo - měli byste vědět:

Maurice César Joseph Pellé (1863-1924), francouzský generál, velitel francouzské vojenské mise v ČSR a náčelník Hlavního štábu čs. branné moci (1919-1920). Nositel mnoha státních vyznamenání (Řád čestné legie, Válečný kříž, Řád akademických palem, Řád bílého lva, Řád svaté Anny, Řád slunce a lva...).

Zdenka Braunerová, křtěná Zdislava Rozálie Augusta (1858-1934), česká malířka, grafička, knižní výtvarnice, propagátorka lidového umění, jedna z prvních žen své generace, zabývajících se výtvarným uměním profesionálně. Její vztah k Roztokům se datuje od roku 1861, kdy otec kupuje tzv. Malý (později Braunerův) mlýn, budoucí rodinné letovisko.

V letech1903 až 1904 si zde Zdenka Braunerová nechává postavit vlastní ateliér..

Marcela Uhlíková

PR - informační a tiskové vztahy, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o. uhlikova@muzeum-roztoky.cz Tel.: 733 710 567; 233 029 042

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.