Měla by roztocká základka nabízet matematické třídy?

Nejsem fanouškem stávajícího pana prezidenta, ale tu a tam se stane, že plácne cosi, pod co bych se podepsal. Před pár měsíci takto vyvolal vášně svými výroky proti inkluzivnímu vzdělávání. Hned byl nesmyslně obviněn, že chce segregovat vozíčkáře. Tento text inkluzi ve vzdělávání také zmíní. Abych se vyhnul nedorozumění, hned zkraje výslovně deklaruji, že nemám na mysli integraci tělesně postižených či třeba cizinců do vzdělávacího procesu, ale výhradně glajchšaltování dětí s různými schopnostmi.

Matematika
Matematika | ilustrační foto | mF

Jsem toho názoru, že smícháme-li skupinu nadaných žáků/studentů s méně obdařenými, nepovede to k lepším výsledkům těch horších, ba ani k jakémusi zprůměrování všech, nýbrž k tomu, že ti lepší spíše zamrznou na úrovni slabých. K tomuto poznání mě vede praxe pedagoga na VŠE, kde v průběhu uplynulých cca 10 let v rámci snahy zpřístupnit vysokoškolské vzdělání širším vrstvám populace došlo k výraznému rozšíření počtu přijímaných studentů a s krátkým zpožděním následně ke snížení laťky náročnosti pro všechny. Od kolegů z jiných univerzit vím, že nejde jen o selhání naší školy, nýbrž o obecný trend. Troufám si tvrdit, že dnešní bakalářský diplom a 20 let staré maturitní vysvědčení prakticky jedno jsou. Potvrzení tohoto pohledu, ovšem tentokrát z hlediska základního stupně vzdělávání, mi přineslo nedávné shlédnutí dokumentárního seriálu "Třída 8.A" o romské škole v Brně (k nalezení na internetu, doporučuji), kde bylo fascinujícím způsobem vidět, jak ti schopnější ve třídě jsou strháváni několika lemply a i přes neskutečné úsilí učitelů a ohromné náklady (ve třídě se místy vyskytovali až 4 pedagogičtí pracovníci současně!!!) bylo za úspěch považováno, když se absolvent alespoň vyučí! Daňoví poplatníci tak vynakládají neadekvátní prostředky na šestnáctileté iliteráty navštěvující bez zájmu základní školu (přičemž výraz "navštěvovat" je v tomto případě výstižnější než "chodit do" s ohledem na frekvenci zmíněné činnosti) místo aby společnost podporovala především to, co ji táhne kupředu: svoje elity. Elitářství sice nezní hezky, ale bohužel reflektuje fakt, že Pán Bůh nejspíš nikdy neslyšel o politické korektnosti a tak nadělil lidem schopnosti všeho druhu dost nerovnoměrně a Gaussova křivka popisující rozdělení inteligence v populaci je neúprosná. S tím je lépe se smířit, než se stavět na hlavu

A teď konečně, jak to souvisí s naším městem? Na sklonku bolševika existovala na roztocké ZŠ v každém ročníku jedna "třída s rozšířeným vyučováním matematicky a přírodovědných předmětů", zkráceně "matematická třída". Přeřazovány do ní byly děti se studijními předpoklady a osnovy obsahovaly více matematiky, fyziky a chemie, tuším na úkor pracovní výchovy a podobných okrajovějších předmětů a celkově se k ní přistupovalo jako ke třídě výběrové. Jakožto absolvent této instituce jsem přesvědčen, že mi dala to nejlepší, co se na daném místě a v dané době dalo získat a rozhodně mi pomohla v následném studiu a rozvoji. Před časem jsem potkal někdejšího spolužáka a pozastavovali jsme se nad tím, že momentálně roztocká ZŠ nic takového nenabízí. Naše děti se v horizontu několika nejbližších let (což v systému s vysokou setrvačností, jakým školství je, představuje termín přímo šibeniční) stanou klienty základního stupně vzdělávání. Bylo by moc pěkné (samozřejmě, prokáží-li příslušné schopnosti), kdyby jim roztocká základka dokázala nabídnout alespoň takové možnosti rozvoje, jaké nabídla nám. Považuji totiž za nešťastné, pokud je jedinou stávající šancí pro nadané roztocké děti dojíždět do Prahy.

Roztocká ODS chce (nejprve na půdě městských komisí) otevřít debatu o možnosti obnovení matematických tříd, případně jiných cest výběrového vzdělávání nadaných dětí. Samozřejmě, vzdělávací systém nepředěláme. Pokud ale roztocká základní škola nenabídne nic, selekci provedou rodiče sami – Praha na(ne)štěstí není daleko. Až totiž naše děti vyrostou, na globálním pracovním trhu budou o úspěch bojovat ne za ty "inkludované", ale jen sami za sebe.

Tomáš Šalamon
autor je členem Kontrolního výboru za ODS
přednáší na Vysoké škole ekonomické

Kam dál

Obecná škola roztocká | Roman Jandík
Škola | Vít Calta
Roztocké lithium | Michal Hadraba

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

údiv :-0

Pane Salamone,

na tohle jste prisli v ODS AZ v zari 2015?

Jiz mnoho let, ja to sleduji tak cca 15 let, vozi rodice z Roztok sve deti slozite do Dejvic (a i dal), napr. do jazykovky zvane Ema. Ano, hned po skolce rovnou do Dejvic.

Dale je i velke mnozstvi deti, ktere po 2. tridach odchazeji na jazykovky, o odchodu na osmileta gymnazia po pate ani nemluvim.

Nechapu. Clenum ODS dorostli potomci do prvnich trid a ODS o tom zacala mluvit, padam. Je videt, ze poslednich (vic jak) 15 let sedeli v ODS (ale i jinde ve vedeni mesta) same osoby nad 50, zrejme spise 60+, kterym skolstvi nevadilo, skolky nebyly postaveny, uroven skoly byla (a je) otresna, rodice si deti doucovali doma, na dulezite predmety (AJ, M, CJ) deti chodily na doucovani apod. (doucovani je v Roztokach trendem hlavne u pataku).

Jsme velmi zvedavi, jestli se neco zmeni. Moc tomu neverime.

oni počítat neumí, ani nemusí

všechny jejich blbosti zaplatí roztočtí občané včetně důchodců z Domova s pečovatelskou službou.
Nová městská správní firma MIVA ve spolupráci se severočeskými vodovody a kanalizacemi se důchodce pokusila okrást nedovolenýou přirážkou k vodnému a stočnému a tepelnou energii z jejich kotelny zdražili dle vyúčtování z 250 Kč za jednotku na více než 500 korun.
Každého starouška ještě chtěli obrat tím, že jim napočítali veškerou spotřebu vody cirkusu, kterému město pronajímá plac na náměstí u radnice.
Naštěstí se ještě staří umí bránit.
Počítání jim nejde ani u chodníků. Nové chodníky na hlavní Masarykově ulici se už ukázkově vlní a začnou se rozpadat co nevidět. Vybrali opět asi prima firmu jako pro opravu Školního náměstí.)))
Vozovky i chodníky se rozpadají rychlejí než "budují" nové.
Prostě bolševik naruby, to jsou naši tržní modří Komsomolci. Furt budujou a furt vypadámě jak ukrajinské městečko.

Dobrý den paní/pane

Dobrý den paní/pane delfínek,

no, pokud jde o mou osobu, tak máte pravdu - člověka tahle témata moc nezajímají, dokud nemá děti. Za to se na mě ale asi nemůžete ani hněvat.

Roztocká ODS se jinak školství nepochybně věnuje, ale zrovna tohle téma se prostě neobjevilo na stole. Nemůžeme prostě vědět všechno. Proto také s radostí vítáme veřejnost na našich pravidelných schůzkách, abychom se dozvěděli, co lidi trápí. Pokud chcete přijít a diskutovat o tom více, napište prosím předsedovi (jandik@odsroztoky.cz).

Jinak, co se tohoto tématu týče, vypadá to, že dopadá na úrodnou půdu. Město (tím méně ODS) samozřejmě nemá školu na vodítku, ale rozhodně v tom uděláme maximum možného.

Díky a mějte se

Tomáš Šalamon

Takze

Pane Salamone,

rozhodne nemate pravdu v tom, ze cloveka (a zastupitele) tema skolstvi nezajima, protoze nema deti.

Pamatuji si napr. Vaseho clena pana Landu - chcete snad rict ze v duchodovem veku cloveka zajimaji pouze silnice a ne vnoucata? Co spojitost silnic s detmi?:):) Vite, jaky je opruz vozit a vyzvedavat deti napr. v Ceskomalinske? (a to tam tehdy jeste stavel vlak, cili to meli rodice usnadnene). Vite, jaky je to stres vyzvedavat dite v Bile v jazykovych tridach? Dojizdeni a vozeni autem uz tech nejmensich prvnacku do Dejvic?

Nebo pan Huk - sam pred X lety - 1. zari vital nove prvnacky, chodil na Skolni rady ZS ROZTOKY ( a jasne si pamatuji, ze se tehdy, na RŠ zamyslel, zda by se zakladka v Roztokach nemela nejak profilovat - napr. zavest tridy s rozsirenou vyukou jazyku).

Jak muzete napsat, ze nevite vsechno, kdyz ja vim treba o tom navrhu pana Huka? :)

Já, jsem pro

Výjimečně s Vámi pane Šalamone musím souhlasit. Už když se na FB probíral návrh angličtiny od první třídy zmínila jsem v komentáři návrat "Matematické". Angličtina je dnes základ, o tom není pochyb, nyní se nevyjadřuji o stupni kvality a kvantity v jakém by měla být na ZŠ v Roztokách poskytována angličtina, vyjadřuji se k tématu: třída rozšířeným vyučováním matematiky a přírodovědných předmětů. Pokud by se roztocká škola měla na něco zaměřit, je jistě snadnější shánět učitele matematiky, fyziky a chemie než učitele jazyků. Školy poskytující větší rozsah jazykové výuky aj či jiných jazyků v okolí existují a jsou vhodné především pro děti s humanitním, případně hudebním, nadáním. Ale co s námi logiky?? Osmiletá gymnázia? Hm

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.