Místostarosta není místodržící

Před domem čp. 544 v Palachově ulici se skví novotou vodorovné dopravní značení. Je to zcela redundantní žlutá čára na obrubníku. Tato značka znamená Zákaz stání. Takže je tu evidentně zbytečná, když totéž si řidič uvědomí při pohledu na vrata vzdálená na šířku chodníku a místní speciální okrasy mezi chodníkem a vozovkou.

Pro méně chápavé řidiče jsou v této ulici dlaždice vedoucí ke vjezdům navíc vyvedeny žlutou barvou. Jedná se tedy opravdu jen o okrasný prvek. Navíc šířku vjezdu přesahuje o dva obrubníky, což si lze vysvětlit tak, že malíři zbyla barva a bylo mu líto ji vyhodit. Nebo že by se tak zabral do práce? Nebo je majitel vjezdu řidič začátečník? Takže paskvil na druhou.

Když tuto novou okrasu zhlédl předseda dopravní komise, velice se podivil a jal se pátrat po autorovi. Toho našel rychle. Ředitel technických služeb se s autorstvím jím řízené organizace netajil. Rázně odmítl, že by to udělal bez pokynu nadřízeného orgánu, jen nechtěl prozradit, od koho ten pokyn dostal. I hlas na něj předseda komise zvýšil. Doufám, že to zvýšení hlasu nenaruší jejich přátelské vztahy. Předsedu komise to pak mrzelo, ale jeho touha dovědět se pravdu byla prostě silnější. Ale ředitel technických služeb mlčel jako Jan Nepomucký. Nakonec vyšlo najevo, že pokyn vydal místostarosta pro kulturu, spolupráci s městským architektem a koordinovaná stanoviska v rámci územního a stavebního řízení, dohled nad rekonstrukcemi silnic a chodníků, provoz technických služeb, péči o městskou zeleň, průvodcovskou službu a provoz a údržbu na Levém Hradci, zastupování města v dobrovolných svazcích obcí a kontakt s letištěm. Prostě o dopravním značení není v jeho pracovní náplni ani zmínka.

Veškeré návrhy, které přijdou z dopravní komise ohledně dopravního značení, musí nakonec schválit příslušný policista. Pokud neschválí, nebudou realizovány. Někdy je nám to docela líto, ale je to tak správně. Dopravní komise je jen a jen poradní orgán rady města, příslušný policista má ze zákona odpovědnost. Plnou a nedělitelnou se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

A najednou tohle. I na tu žlutou čáru se tedy policista přišel podívat. A dodatečně ji schválil. Co také jiného měl dělat? Nařídit, aby byla na náklady města odstraněna? Tedy další zbytečný výdaj z peněz daňových poplatníků? Je to ale trochu past. Teď musí být na náklady města obnovována. Takže se musí počkat, až nebude vidět, a pak je třeba ji zrušit.

A příště už to nedělat. Pravomoc volených orgánů končí tam, kde to zákony stanoví jinak. Místostarosta není místodržící a musí to respektovat. A nemůže ustoupit ani žadonění majitele vjezdu, který si svůj další život bez té zbytečné značky nedovedl představit.

Vít Calta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Cesta z města | Roman Jandík
MHD | Vít Calta
Doprava | Michal Přikryl

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.