Nejen veřejné školky – roztocká ODS navrhuje negativní daň

Téma školek je v roztocké komunální politice jedním z nejhutnějších, neboť v našem městě žije poměrně silná generace lidí s dětmi ve věku, kdy ženy pomýšlejí na návrat do práce po mateřské a potřebují zajistit hlídání potomků. Zároveň je ovšem míst ve školkách nedostatek, protože ceny jsou v těchto zařízeních nastaveny nesmyslně nízko. Bylo by ovšem chybou zjednodušovat debatu na to, zda stavět nové školky či jaká pravidla pro přijímání dětí zvolit.

Školky
Školky | ilustrační foto | mF

Přiznávám, že se školkami nemám dostatek osobní zkušenosti. Moje maminka měla ke kolektivním předškolním zařízením vztah poněkud rezervovaný, takže jsme já i bratr měli „paní na hlídání“. Což nemělo chybu a netrpím pocitem, že by to v mém vzdělání zanechalo až tak velkou trhlinu (rodiče to ovšem i tehdy stálo majlant). Rozhodně nechci tvrdit, že jde o model vhodný pro každého; nepopírám, že spoustě dětí se ve veřejné školce líbí. Zároveň budu ale do bezvědomí argumentovat proti tomu, aby veřejné školky byly považovány za jedinou preferovanou cestu pro každého. Nejsme stádo.

Každá lidská bytost je jedinečná. Někomu vyhovuje veřejná školka, někdo má jiné nároky: bilingvní vzdělávání, lesní školka, práce se zvlášť nadanými dětmi… A nemusí zůstat u kolektivních řešení. Dětské skupinky, paní na hlídání nebo když dítě prostě zůstane až do nástupu do školy doma s mámou nejsou o nic horší. Svrchovanou autoritou stran výchovy svých dětí představuje výhradně jejich rodina. Co si o tom myslí kdokoliv jiný, vč. politiků, různých odborníků či úředníků, je naprosto nezajímavé.

Problém samozřejmě nastává nekalou konkurencí státu na trhu školek, kdy jsou dotacemi a rozsáhlou regulací zvýhodňovány veřejné školky před jinými druhy péče o předškolní děti. Samozřejmě, na úrovni Roztok nemáme šanci tento stav zvrátit. Nelze ale podporovat situaci, kdy jsou ti, kteří mají dítě ve veřejné školce, dotováni ostatními, jež tam dítě mít nemohou nebo prostě nechtějí. Proto ODS přišla s návrhem negativní daně pro lidi s dítětem ve „školkovém“ věku, ať už se o přijetí do veřejné školky snažili či nikoliv. Ti by měli dostat tzv. na ruku peníze, které město platí na každé dítě umístěné ve veřejné školce. Pochopitelně, kromě občanů, jejichž děti školku navštěvují. Bude jen na rodičích, jak peníze využijí. Svobodní občané si s penězi nepochybně poradí lépe než město. Je to podstatné – pokud by dejme tomu měl erár nadělovat přímo soukromým školkám, hrozí přinejmenším, že ty „spřátelené“ budou preferovány a že část prostředků zůstane po cestě někomu za nehty.

Z mnoha důvodů to jistě není řešení optimální. Když už musí být stát na trhu školek přítomen a není v naší moci snižovat daně, bylo by například lépe dát peníze všem rodičům dětí bez rozdílu a odstavit veřejné školky od přímého financování. Zkrátka, stejné peníze by k nim nakonec doputovaly od města přes rodiče. Bohužel, zákon to v této podobě zatím neumožňuje. Přesto mi návrh roztocké ODS připadá jako nejlepší z možných. Aspoň něco.

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.