Jak zajistit dostatek mateřských školek?

Začátkem listopadu byla městu předána nová mateřská školka a v průběhu prosince se – pevně věřím – zaplní padesáti roztockými dětmi. Bohužel se opět nedostane na všechny rodiče, jenž by měli o umístění ratolestí ve školce zájem. Kolik vlastně školka daňové poplatníky stojí?

Zaujala mě poměrně rozsáhlá diskuse, která se k tomuto tématu rozvinula na facebookových stránkách a motivovala mě k napsání následující polemiky, kterou bych chtěl jako radní otevřít veřejnou diskusi nad tématem polosoukromých školek. Podle čeho by měly být děti přijímány a má město vůbec povinnost školky stavět?

Dovolte mi jednoduchý hrubý odhad nákladů, které jsou se školkou spojeny. Náklady na samotnou stavbu (bez pozemku), vybavení kuchyně a mobiliář činí 11,8 mil. Kč. Roční provozní náklady, které jsou z části hrazeny městem a z části z prostředků kraje (každopádně všechno jde z našich daní), se pohybují kolem 1,5 mil. Kč (platy, energie, voda..). Budeme-li brát teoretickou životnost stavby kolem 25 let, pak se s náklady bez započtení inflace dostaneme nad 50 mil. Kč, což v přepočtu znamená přibližně 3 300 Kč za jedno dítě a měsíc docházky.

Do nové školky jsou děti přijímány striktně podle věku, což mi přijde jako spravedlivé a jednoznačné kritérium už vzhledem k tomu, že město má ze zákona povinnost zajistit péči pouze pro nejstarší předškoláky. V budoucnu se dá předpokládat, že počet obyvatel Roztok dále výrazně poroste a bude tedy nutné řešit i otázku dalších školek. Není ale možné rozpočet města zatěžovat přespříliš, proto koncepce mateřského školství bude muset počítat i s jinými formami školek. Vedle soukromých, které jsou však poměrně drahé, se nabízí vybudovat další školky z prostředků města a daňových poplatníků, nicméně jejich provoz dále nedotovat, což by ve finále znamenalo cenu za měsíc a dítě kolem 3,5 tis. Kč. To sice není úplně málo, ale pro mnoho rodičů by to byl dosažitelný kompromis mezi dotovanou městskou školkou pro starší děti a drahou soukromou školkou s vyšším standardem. Konkrétní čísla prosím berte jako orientační. Jde mi spíše o princip a diskusi.

Roman Jandík
radní a předseda MS ODS Roztoky

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob
Obecní slibotechny | Roman Jandík

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Vážený pane Jandíku, ráda

Vážený pane Jandíku,
ráda bych reagovala na vaši větu "jsou děti přijímány striktně podle věku, což mi přijde jako spravedlivé a jednoznačné kritérium už vzhledem k tomu, že město má ze zákona povinnost zajistit péči pouze pro nejstarší předškoláky".

Jediné kritérium přijímání dětí striktně podle věku neplatí jen na novou školku ale školky ve městě obecně. Překvapivě jen v tomhle městě...
Povinnost zajistit péči POUZE pro nejstarší předškoláky město nemá, přednost dětí které v tom roce dovrší 6 let vyplývá ze zákana o vzdělávaní.
Město ze zákona má povinnost pečovat o blaho svých občanů. ...VŠECH!

Doporučuji vám nastudovat si Školský zákon zejména §34, Antidiskriminační zákon a Listinu práv svobod. A kritéria pro přijímání do předškolních zařízení z úřadu ombudsmana
http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2012/kriteria-pro-p...

kde se mimo jiné dočtete cituji: "Paušální zvýhodnění podle věku by totiž v některých lokalitách vedlo k tomu, že např. tříleté děti by se do mateřské školy vůbec nedostaly. Pak by se jednalo o přímou diskriminaci v přístupu ke vzdělání."

Takže svým názorem přímo podporujete diskriminaci? A na doporučení ombudsmana neberete zřetel?

Odpoved

Vazena pani Jarmilo,

muj clanek neni primarne zameren na diskusi o kriteriich prijeti nebo neprijeti do skolek, ale o nesmyslne nastavenych pravidlech a regulacich, ktery zapricinuji, ze mesta musi skolky vyrazne dotovat, na coz nemaji penize, takze v konecnem dusledku je ani nemohou stavet a je jich nedostatek. Vemte prosim v potaz, ze jsou i jine "BLAHA" mimo skolky, ktere musi mesto resit..napriklad skola, silnice. Ale naprosto chapu, ze v tuto chvili, kdy resite co s hlidanim, Vas tyto dalsi veci nezajimaji.
Otazka zni, je pro Vas poplatek cca 3 000 Kc unosny za predpokladu, ze budete mit jistotu umisteni ditete do skolky? Mozna napisete, ze to je moc penez...., pak Vam odpovim, ze toto jsou skutecne mesicni naklady mesta na dite ve skolce, a kdyz je chcete dotovat z eraru, musite zaplatit cca o 4 000 tis. Kc vyssi dane, aby Vam pak urednici mohli laskave dotovat skolku za 3 000 Kc (cisla jsem odhadnul, ale je jiste, ze cast dani se ztrati v systemu).

Zpatky ke kriteriim pro prijeti. Zkuste tedy navrhnout nejaka spravedliva kriteria, ktera by jeste vyhovovala pravidlum ombudsmana a ja je rad prednesu na Rade mesta. Nase kriteria, kde vek je sice hlavnim, ale nikoliv jedinym kriteriem (dalsim je treba sourozenec), nejsou jiste dokonala, ale aspon nejak zamezuji moznym cachrum. Diskutovali jsme napriklad to, ze bychom nebrali deti maminkam, ktere maji dalsi dite na materske a jsou stejne doma, ale to take odporuje vyrokum ombudsmana....Mozna by bylo vhodne uvest i zacatek te kopirovane citace, kterou jste pouzila:

"Upřednostnění starších dětí je obecně legitimní, protože s vzrůstajícím věkem a blížící se povinnou školní docházkou je žádoucí, aby se dítě vzdělávalo s vrstevníky v kolektivu a získalo samostatnost. S výjimkou posledního roku před zahájením povinné školní docházky, kdy je dítě upřednostněno ze zákona, by však zvýhodnění staršího dítěte mělo být používáno pouze v případě rovnosti bodů a s ohledem na další kritéria."

Naivne jsme si mysleli, ze jedna nova skolka situaci s prijimanim deti aspon trochu pomuze, opak je pravdou. Vice jsem napsal do dalsiho cisla Odrazu.

Budte s pozdravem, Roman Jandik, ODS

Předně by bylo dobré říct, že

Předně by bylo dobré říct, že původně bylo v Roztokách školek 5.
Dále, že "vy" (chápejme město) nemáte do kritérií příliš co mluvit, ale ředitelky se netají tím, že mluvíte. A navíc opět Vaše věta, o dalších kritériích není zcela pravdivá. Toto "další kritérium" použila pouze MŠ Spěšného. A jak to vím s takovou přesností? Máme za sebou 4 neúspěšné zápisy k předškolnímu vzdělávání.
Jsem samoživitelka a žiji se synem sama od jeho narození. Do školky byly přijaty děti stejně staré, resp. takové které spadají věkově do stejného školního roku. Matky některých z nich jsou na další rodičovské dovolené s druhým dítětem a berou od státu sociální podporu z které zaprvé mohou žít , za druhé mohou platit školné... a až druhé dítě dovrší věku 3 roky bude opět upřednostněno v přijetí do předškolního vzdělávání, protože má sourozence. My nemáme tedy NIC... ani základní možnost uživit své dítě. Pokud chcete argumentovat tím, že můžu jít na pracák, tak nemůžu. Podmínkou pro přijetí uchazeče o zaměstnání je prokázání, že je o jeho dítě postaráno v pracovní době... Jinak zařazen do evidence není a na státní podporu nárok nemá. Pokud se stanete živnostníkem, sociální zabezpečení opět na tuto situaci nijak nepřihlíží a ze dne na den se stanete 100% živnostníkem se všemi zákonnými odvody a 100% matkou samostatně celodenně pečující o dítě do 6ti let. Takže i když se vám v časech kdy dítě třeba spí.. nebo někdo pohlídá, podaří vydělat pár tisíc odvedete je pěkně do sběrného koše sociální politiky....
Ano můžete argumentovat tím, že školka je vzdělávací zařízení ne hlídací centrum a můj případ je neoprávněný... Pak opět já mohu argumentovat tím, že dítě z neúplné rodiny má vzhledem k dalšímu začlenění a vzdělávání větší potřebu kolektivu a kritérium pro joho přijetí by mohlo být rovno alespoň "sourozenci"...

Toliko ke kritériím...
Jinak Vám za odpovědi děkuji :)

Paní Jarmilo, chtěl jsem

Paní Jarmilo, chtěl jsem napsat víc, ale asi bych vás naštval, tak jen jednu věc: je zajímavá vaše věta, že o přijímání mají rozhodovat ředitelky školek, ne město. To je přeci úplná pitomost! Potom bych chtěl být takovou ředitelkou - to musí být všimné, to musí být prostor pro korupci! Nene, jen ať to pěkně nastaví radní a ředitelky školek ať nemají ani milimetr prostoru, jak o tom samy rozhodnout. Když to nastaví špatně, kopneme v příštíchj volbách p. Jandíka a ostatní do zadku a zvolíme si jiné. Ale ředitelku MŠ si nezvolíme.

já vaši úvahu chápu, pane

já vaši úvahu chápu, pane Vašku, dokonce mi přijde moudrá, ale to co jsem psala není výmysl můj nýbrž nám to naši báječní poslanci uzákonili..... výklad zveřejnilo MŠMT a Ochránce práv:
http://www.ochrance.cz/diskriminace/doporuceni-a-vyzkum-pro-verejnost/ doporučení č.4. ..a když už se ti naši zastupitelé tolik hlásí ke svým stranám mohli by alespoň dodržovat zákony této republiky o které se jejich kolegové tak usilovně zasloužili....

Tak jen pro pořádek, kriteria

Tak jen pro pořádek, kriteria sice nastavuje Rada města, ale na základě doporučení Školské komise, která by měla znát místní situaci a této přizpůsobit ona kritéria (rozhodně je netaháme z rukávu). Kriteria jsou ředitelkám (ze zákona) pouze doporučená, ale je obecně očekáváno, že je budou dodržovat. Bez toho, co si myslí ombudsman, si myslím, že má město, jako zřizovatel, do školek taky co povídat. S tím je tedy zajedno i pan Vašek a snad i Vy.

Na poslední Radě města jsme měli výsledek posledního přijímacího řízení (nepřijato cca 120 dětí), který nepotvrdil očekávání, že ubude žádatelů o školku, protože jsme jednu loni postavili a do školy odešel silný poslední ročník. Důvody budeme ještě analyzovat, ale prozatimní odůvodnění je, že nová školka vzbudila očekávání možného přijetí i u těch, kteří to třeba loni ani nezkoušeli.

Máte pravdu, že školek bylo dříve víc a před dávnými časy se zavřely, protože tehdy byl nedostatek dětí. Je to podobná situace, jako když tehdy zastupitelé přebarvili územní plán v oblastech polí a luk na parcely, protože to tehdy vypadalo, že se Roztoky vylidní. Byla to chyba, ale dneska s tím bohužel nic neudělám a ani Vaše kritika ke mně není v tomto spravedlivá.

Ohledně toho, co nám uzákonili naši poslanci, tak v obecné rovině s Vámi jednoznačně souzním, protože tolik pravidel, kolik jich na mateřské školství napasovali, dělá situaci velmi komplikovanou. Pan ombudsman dle mého v pravidlech vychází u předpokladu, že školek je dostatek, což je základní chyba. A páni poslanci by měli školství zbavit přemíry pravidel, které školky pouze prodražují a o tom vlastně byl ten můj článek.
Závěrem jen chci dodat, že je opět těžké psát něco, čím bych Vás nenaštval, protože je mi jasné, že řešíte komplikovanou situaci a pevně věřím, že se nám podaří do budoucna situaci nějak zlepšit.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.