O autobusech, letadlech a veřejné službě

Středočeský kraj v letošním roce snížil dotace na autobusovou dopravu, v důsledku čehož došlo k omezení některých spojů a zdražení jízdného. Napsáno toho bylo k tématu již mnoho a v Roztokách dokonce kolotala protestní petice. Přesto mi v diskusi chybí jeden aspekt, který bych rád doplnil.

Na malér jsme si totiž zadělali sami, když jsme si nechali nabulíkovat, že veřejná doprava bez dotací nemůže fungovat a že je věcí politiků, aby se o ni postarali. Nic „z principu ztrátového“ ale neexistuje. Ztrátovost veřejné dopravy není příčinou, nýbrž důsledkem. Dopravu hradíme jednak v podobě jízdenek, jednat skrze daně. Má to jednu výhodu – cena nám připadá nižší, než ve skutečnosti platíme – a spoustu nevýhod. Na autobusy přispívají i ti, kteří v nich léta neseděli, samotné přerozdělování s houfy úředníků stojí kvanta peněz (o žírných lánech pro korupci ani nemluvě) a veřejné zásahy do jakéhokoliv odvětví ničí konkurenci a prostor pro inovace. Poučným příkladem je třeba vývoj v letectví, ve kterém po druhé světové válce vměšování státu „frčelo“. V Evropě byla většina leteckých společností státními monopoly. I v USA existovala přísná regulace předepisující vše: ceny, trasy, letové řády. Vstup do odvětví byl silně omezen, šlo totiž o veřejnou službu s cílem „udržet ceny letenek na dostupné úrovni“. Vláda zajišťovala aerolinkám „přiměřenou míru zisku“ a nutila je za to ze ziskových tras subvencovat ty ztrátové. Výsledkem byla neuvěřitelná neefektivita; přes masivní dotace bylo létání drahé. Teprve deregulace v 80. letech umožnila rozvoj nových firem, které přišly s inovativními obchodními modely, naučily se minimalizovat doby, kdy letadla stojí na zemi, "nacpat" do nich co nejvíce lidí, měnit ceny letenek v průběhu prodeje s cílem zaplnit kapacitu letadla, neustále hledat přístupy k omezování nákladů a s desítkami dalších menších či většich změn, kterými proměnily celé odvětví. Zrodily se nízkonákladové společnosti, které postupně donutily k efektivitě (či krachu) i staré molochy. Dnes sice není letecká doprava považována za veřejnou službu, zato ale létáme za zlomek cen oproti věku regulace a dotací.

S autobusy tak daleko nejsme. Systém veřejné silniční dopravy u nás stále obchází zombie centrálního plánování. Na převážení lidí z místa A do místa B potřebujete licenci, kterou úřad nevydá např. existuje-li již na stejné trase linka krajem či obcí podporovaná! Kraje mohou o zahrnutí linek do tzv. závazku veřejné služby (tj. o napojení dopravce na krajský penězovod) rozhodovat víceméně svévolně. Neblahou zkušenost učinil svého času např. jistý nízkonákladový dopravce (se žlutými autobusy), když se snažil provozovat linku Praha-Liberec za nižší jízdné, než dotovaná konkurence. Kupodivu nenásledoval kopanec do zadnice dotované firmy, ale popotahování té nedotované. Zlomyslný člověk by poznamenal, že sedět na sesli, kde se o takovém „zahrnutí do veřejné služby“ rozhoduje, musí být poměrně lukrativní džob.

Proč o tom píšu? Snížení dotace na autobusy ve Středních Čechách je nepříjemné, ale jádro problému spočívá v samotné moci politiků do dopravy kafrat. Nedokážu přesně říct, jak by se doprava proměnila, kdyby se jejich vliv podařilo omezit, ale jsem přesvědčen, že by to nebylo k horšímu. Přinejmenším bychom mohli být klidní, že ať ten či onen papaláš rozhází za své populistické projekty peněz sebevíc, nebude to na skutečnost, zda pojede autobus, mít nejmenší vliv.

Autobusovou petici jsem podepsal, ale skoro raději bych podepsal jinou. Mohla by znít třeba nějak takto: „Vážený pane hejtmane, my níže podepsaní občané Středočeského kraje Vám na vaše dotace autobusové dopravy z vysoka nereflektujeme. Strčte si ty peníze třeba do umoření skrytých dluhů, které jste za své působení ve stávající funkci nasekal. Stran dopravy se obejdeme bez Vás.“

Přidali byste se?

Tomáš Šalamon

Zkrácená verze vychází v časopise Odraz 5/2011.

Kam dál

Jak dál s linkou 359? | Vít Calta
Slovo starosty | Jan Jakob
Doprava | Tomáš Petschnigg

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloO autobusech, letadlech a veřejné službě – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.