O peníze jde až v prvé řadě

Řada občanů krajskou samosprávu příliš nebere na vědomí. Ostře vnímají volby do vedení vlastního města a radnice, někteří do Poslanecké sněmovny. Ale kraj v čele s hejtmanem je pod jejich rozlišovací schopnost... Tomu odpovídá i volební účast v krajských volbách - horší je už jen ve volbách senátních. Je to ale chyba. Mnozí si neuvědomují, s jakou sumou peněz, a to peněz z našich daní, kraj vlastně disponuje.

V roce 2015 činily příjmy Středočeského kraje 20,7 mld. Kč, výdaje 20,5 mld. Kč. To nejsou nicotná čísla, i když většinu těchto peněz jen kraj přerozděluje ze státního rozpočtu.

Kapitolou samou o sobě je obrovské zadlužení Středočeského kraje ve výši cca 5 mld. Kč, s nímž se bude muset poprat i nová politická reprezentace, ať již bude jakéhokoli zabarvení. Od roku 2013 si sice kraj údajně již nepůjčuje, ale i tak činí výdaje za dluhovou službu 500 mil. Kč ročně.

Toto zadlužení má svůj počátek ještě na sklonku vlády ODS v roce 2008, ale zvrtlo se v nekontrolované tunelování krajských financí za hejtmana D. Ratha (ČSSD), což je dostatečně známo z probíhajících soudních řízení i sdělovacích prostředků.

Kraj přijal rozhodnutí o půjčce ve výši cca 4 mld. Kč ještě za hejtmana P. Bendla (ODS), a to zejména na rekonstrukce dopravní infrastruktury. Vzhledem ke katastrofálnímu stavu silnic II. a III. třídy, na jejichž opravu neměl kraj vlastní finanční zdroje, to bylo svým způsobem opodstatněné rozhodnutí. Po volbách v roce 2008, kdy převzala otěže krajské vlády ČSSD, však došlo k "odklonění" větší části těchto peněz jinam - zejména do nákladných a předražených rekonstrukcí krajských nemocnic, což stále ještě vyšetřují orgány činné v trestním řízení a trestně stíhán je i bývalý hejtman D. Rath. Je bezesporu paradoxní, že i krajské nemocnice jsou značně zadlužené, což ohrožuje jejich bezproblémový provoz.

Současné vedení kraje si se snížením dluhu nijak neporadilo a vzhledem k velmi nízké inflaci nebyl umořen ani v průběhu času. Nové zastupitelstvo bude mít proto velký problém, jak si s tímto dědictvím minulosti poradit. Všechny kandidující strany by proto měly své "modré z nebe" slibovat jen opatrně a odpovědně.    

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.