O pojmenování ulic (a nejen té Havlovy)

Přiznávám, že problematika pojmenování ulic mě nikdy moc nezajímala. Považuji ji za záležitost málo podstatnou, kvůli které chleba takříkajíc levnější nebude. Nicméně členství v kulturní komisi, která má projednávání nových názvů ulic mimo jiné na starosti, mě před časem přimělo se nad věcí zamyslet a nějaký názor si utvořit. Momentálně se problém zaktualizoval návrhem pana starosty na přejmenování ulice Obránců míru po Václavu Havlovi.

K návrhu samému jen stručně (jistě se tématu budou dotýkat jiní a lépe): lákavá mi na nápadu přijde jen jedna věc – zbavili bychom se názvu ulice, za kterým vykukuje bolševik. Stávající pojmenování nese specifický druh komunistického černého humoru asi v tom smyslu, jako když se socialistické Kubě říká Ostrov svobody. Na druhé misce vah jsou ovšem značné náklady a to jak na straně města, tak především na bedrech občanů, kteří by kvůli tomu museli obíhat úřady a podstupovat všelikou jinou buzeraci. Ta energie se – při vší úctě k prezidentu Havlovi – dá využít i smysluplněji. Rozumnější by mi přišlo – když už tak chceme učinit – pojmenovat po něm např. roztockou školu. Je to instituce v obecním měřítku dosti významná (navíc na ni budou v následujících letech namířeny reflektory veřejné pozornosti kvůli její dostavbě), žádné pojmenování dosud nenese, její veskrze intelektuální charakter by mohl dobře souznít s osobností zvěčnělého a pojmenování vzdělávacích institucí má v Roztokách dobrou tradici: zvláštní škole se tu léta říkalo „Javůrkova univerzita“ po jejím legendárním řediteli. Pravda, šlo o název neoficiální, o to více ovšem srdečný.

Nejsem příznivcem různých výronů „občanské společnosti“, ale v případě pojmenovávání ulic by mi přišlo vhodné širší zapojení veřejnosti, které by se nemělo omezit na jeden silně medializovaný případ. Jednak by, myslím, do názvu ulice měli mluvit především ti, kteří budou v oblasti bydlet, jednak spontánnost ocenění nějaké osobnosti veřejným míněním zvyšuje jeho hodnotu.

A měl bych rovnou dva tipy: za prvé si myslím, že je dobré při pojmenovávání ulic připomínat lokální osobnosti už jen proto, že jsou lokální a jinde se uctění sotva dočkají. Tento princip se v minulosti už několikrát použil, připadá mi rozumný a mělo by se v něm pokračovat.

A za druhé mám pocit, že se v Čechách v tomto ohledu nemnoho myslí na tradici českých panovníků a šlechty. Nejsem monarchista, ale přijde mi na tom něco plebejského. A i když člověk výjimečně narazí na nějaké Přemyslovce nebo Karla IV., jakmile se řeč obrátí na členy Habsburského domu, jako by neexistovali. Přitom, kdo cestuje po zemích bývalé podunajské monarchie (Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku či severní Itálii) a vidí pomníky a názvy ulic, dojde k názoru, že potomci spoluobčanů našich předků v tomto směru mindrákem netrpí. V Roztokách to sice nevytrhneme, ale proč aspoň nezačít?

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Hehe

Nejlepší bude přejmenovat Obránců míru na Václava Havla a Tyršovo náměstí na Franz Josef Platz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.