Občané sobě aneb fakt se budeme skládat na roztockou školu?

V posledním Odrazu mě pobavil nápad vyhlásit na dostavbu školy veřejnou sbírku. Teď už jen čekám, kdy městská rada opráší „Akci Z“ (program v rámci kterého občané v socialistickém Československu pseudodobrovolně a zdarma pracovali na různých veřejných stavbách, které nedokázala bolševikem totálně zhuntovaná ekonomika vyprodukovat normálním způsobem), aby se také začaly opravovat silnice. Sbírku lze totiž chápat jako přiznání, že nedokážeme ve více než velkorysém rozpočtu města najít peníze na investice. Ani srovnání s předválečnou sbírkou na tentýž účel neobstojí – bylo by totiž také dobré vzít v úvahu, že lidé tehdy platili podstatně nižší daně. Veřejné rozpočty musely ve 30. letech vyjít se zhruba třetinou peněz (v poměru k HDP) oproti rozpočtům moderním. Tak proč to u všech všudy nyní nestačí a ještě potřebujeme vypisovat sbírky?

Roztocký rozpočet na rok 2012 činí 104,5 mil. Kč. Je to podle mě víc, než bychom opravdu nutně potřebovali. O dostavbě roztocké školy se hovoří už minimálně šestým rokem. Pokud by se v tomto období podařilo každý rok vytvořit v rozpočtu účelovou rezervu ve výši nějakých 5%, což je rozhodně zcela zvládnutelné (řádově to může odpovídat výši splátek úvěru, který si na školu město bude brát a bude ji tedy stejně muset v budoucnu vyčlenit), měli bychom k dispozici místo nynějších 40 mil. (z čehož 23 pochází z prodeje nemocnice) o téměř 30 mil. více, mohli se následně zadlužit mnohem méně, případně vůbec a nezanedbatelné peníze tím pádem investovat do něčeho užitečnějšího, než je dluhová služba (úroky). A možností, kde v rozpočtu šetřit, je více než dost. Jen namátkou: výstavba roztocké dépéesky byla – alespoň podle toho, co o věci vím – podepírána mimo jiné i argumentem, že nebude zátěží pro městský rozpočet. Co se týče péče o malé děti a staré lidi, jsem poněkud konzervativní – zastávám názor, že je to věcí jejich rodiny (s výjimkou mimořádných sociálních případů, které ovšem jistí státní sociální síť). Rozumím, že v některých situacích může být složité daný úděl zvládat. Potom by ale ten, kdož potřebuje odložit staříka do ústavu, měl péči o něj také zacvakat. Připadá mi totiž nepříliš mravné hodit své rodiče za více méně symbolický poplatek na krk daňovým poplatníkům. Ve stejném kontextu lze diskutovat i o mateřských školách a jsem rád, že před časem otevřel debatu na toto téma Roman Jandík, jehož názor, že by erár měl účast na hlídání malých dětí do jisté míry limitovat, plně podporuji.

Otázku mizerné efektivity kulturních grantů tady nechci opět řešit, psal jsem o ní již mnohokrát. Méně už se ale ví, že se nám po různých paragrafech rozpočtu rozlézají položky, které věcně této oblasti odpovídají a daly by se pohodlně z předimenzovaného kulturního a volnočasového rozpočtu pokrýt. Jde mimo jiné o výdaje §3429 (Klub důchodců), §3399 (záležitosti kultury a církví), §3419 (využití volného času mládeže), §3231 (ZUŠ) a možná i nějaká koruna z §5512 (dobrovolní hasiči). Ušetřit by se dalo i na věcných darech, pohoštění, vítání občánků a podobných radovánkách, které – rozděleny do několika položek – čítají dohromady bezmála 350 tis.! Myslím, že ocenění tíhou starostenské autority je samo o sobě takovým zážitkem, že jakýkoliv dar může dojem už jen rozmělnit. Hledat úspory tímto způsobem, po syntetických (součtových) účtech rozpočtu, je samozřejmě obtížné a nezbývá než věřit, že odpovědní činitelé stejně nekompromisně jdou po jednotlivých dílčích položkách, které v globálním pohledu vidět nejsou, ale právě v nich lze obvykle odhalit úspory nejvýznamnější. Je nepochybné, že stávající radniční koalici se podařilo vymést z městských financí ty největší nešvary, které tam zůstaly po předchozí garnituře. Patří jí za to uznání. Nezakrývám ale, že jsem čekal, že městská vláda hlásící se povětšinou k pravici bude ve škrtání výdajů daleko odvážnější, než se nakonec ukázala. V tomto bohužel neblaze kopírujeme centrální vládu, u které rovněž žádné podstatnější slibované škrty, úspory a reformy vidět nejsou, zato primitivní zvyšování daní pan ministr financí pěkně po socialisticku vymýšlí, kudy chodí. Šance s financováním školy se už sice promrhala, ale škola není investicí poslední. Je dobré na to myslet při sestavování budoucích rozpočtů.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Nemá náhodou v ústavu za pár

Nemá náhodou v ústavu za pár šupů odloženu maminku i pan zastupitel Matas? Viz zde: http://www.roztoky.com/deti-ze-zs-ve-velkych-prilepech-v-dps-v-roztokach...

Tak sbírka už je vypsána. Pan

Tak sbírka už je vypsána. Pan starosta si z nás asi dělá čurinu.

ale nedělá

Ještě se mu musíme složit na tu jeho školu :-)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloObčané sobě aneb fakt se budeme skládat na roztockou školu? – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.