Padesátý odstín rudé

I když to tak možná nebude vypadat, nemám nic proti lidem kolem zeleného hnutí, spoustu jich znám, některé mohu považovat za přátele. Co má zkušenost sahá, obvykle jde o dobré duše se zájmem o přírodu a tak vůbec. Většina to myslí upřímně.

Pódium
Zelení | ilustrační foto | mF

Bohužel některé události z poslední doby mi připomněly, že environmentalismus, jakožto další z dlouhé řady kolektivistických ideologií, představuje riziko pro naši svobodu a prosperitu. V roztocké politice tvoří hlavní levicový směr reprezentovaný nejen stranou Zelených, ale i některými dalšími politickými subjekty.

Jako každá kolektivistická ideologie, usilují zelení lidé o celospolečenské Cíle, které jsou většině ostatních obvykle úplně ukradené a najdou se dokonce takoví desperáti, kteří proti nim i aktivně vystupují. Pokud se někteří zeleně smýšlející pokusí o dosahování svých Cílů jaksi sami za sebe, znamená to zpravidla jejich znevýhodnění v tom či onom aspektu oproti zbytku populace. Proto je jediná možnost: zakázat či nařídit to všem. Abychom byli konkrétní, nikdo například nebránil zeleným lít do nádrží svých aut bioethanol. Pravda, když bychom od ceny benzínu odečetli všechny daně a k ceně biolihu zase přičetli dotace, které jsou na něj vynakládány, vyjde ethanol pekelně draho, navíc dvakrát nesvědčí motorům. Ale máme Cíl, takže je nutné: 1) pořádně zdanit benzín, 2) zadotovat výrobu lihu, 3) stanovit povinný podíl lihu v palivech. Určitou nevýhodu tedy představuje, že zásadní omezení orné půdy ve prospěch energetických plodin celosvětově zdražuje potraviny, takže v Africe proběhne nějaký ten hladomor, ale co už… černouškům pak pošleme humanitární pomoc. Kapitolou samou pro sebe je pak podpora obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaických elektráren. Netřeba komentáře, stačí si vzít do ruky fakturu za elektřinu a podívat se vpravo dolů. Případně si zajet na Ostravsko a zeptat se propuštěných dělníků z hutí, které kvůli drahé energii přestávají být konkurenceschopné. Mimochodem, přijde mi zajímavé tyto kauzy s lidmi zelené mysli konfrontovat. Často se člověk dozví, že konkrétní stávající řešení je sice úplně špatné, ale ta myšlenka za tím, ta je správná. Podobně hovoří ti slušnější z komunistů o politických procesech a zadrátovaných hranicích.

I v rámci roztocké politiky má zelené hnutí své Cíle. Jeden se jmenuje „Zahradní město“. Opět: nikdo nikomu nezakazuje stavět na vlastních hektarových pozemcích drobné jednopodlažní stavby nejlépe se sedlovou střechou. Problém je, že dobrovolně by takový příklad nenašel mnoho následovníků a tak tu a tam probleskne zelená myšlenka dát něco zhruba v tomto smyslu befehlem. Nedávno Zelení zaútočili na server Roztoky.com, médium, které už téměř dva roky zprostředkovává lidem obsah Odrazu elektronicky. Nelíbilo se jim, že server přebírá jejich články. Samozřejmě mohli normálně požádat, aby právě jejich články převzaty nebyly, ale to by jejich texty znevýhodnilo proti ostatním, protože Roztoky.com čte dost lidí. Takže je tu Cíl: zabránit údajnému porušování autorského práva a pěkně po zelenu to zarazit nebo aspoň zkomplikovat všem. Pikantní je, že Zelení sice vidí třísku na stránkách Roztoky.com, ale nějak si nevšímají trámu ve webu vlastním, když tam alespoň k datu psaní tohoto článku lze nalézt fotografie vykradené (když budeme užívat zelený výklad autorského práva) ze stránek společnosti Arriva. Dalším Cílem je zachování roztockého kulturního dědictví. Např. Dr. Jitka Vlčková se v článku z předminulého čísla obává, že pokud by se zprivatizovaly dvě vily v Tichém údolí, nemusely by se dostat do rukou vlastníka dostatečně osvíceného, aby jim umožnil další důstojný život. Rozumějme důstojný život dle představ Jitky Vlčkové, které se ovšem mohou diametrálně lišit od představ případného soukromého vlastníka a neexistuje žádné objektivní kritérium jak říci, čí názor je lepší. A opět: Zeleným či Sakuře (viz článek p. Novotného z minulého Odrazu) by nikdo nebránil, aby za své peníze vilu v Tichém údolí koupili a zřídili si tam třeba muzeum. Jenže to by je dost možná zruinovalo, takže lze očekávat, že Cíl bude realizován za peníze veřejné, tj. odcizené z našich kapes.

Ve svobodné společnosti žádné celospolečenské cíle neexistují, každý máme své vlastní. Pokud se někdo snaží tak či onak povyšovat svůj cíl na závaznou normu, je to alespoň pro mě signál k obezřetnosti. Zelená totiž může ve svých důsledcích zatraceně zrudnout. Na druhou stranu platí, co jsem psal na samém začátku. Každý má konec konců právo žít v omylu.

Tomáš Šalamon

Pozn.: Pan Petr Macoun mě upozornil, že pro uveřejnění fotografií společnosti Arriva měl svolení autora. Na webu to nebylo patrné. Tímto se panu Macounovi omlouvám. Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

to je trochu sila

Proboha, co je toto za web ? To je opravdu mestsky web ? Kdo to tu moderuje ? Videl jsem reklamu u sranek a cekal jsem web obcanu mesta, jak je deklarovano. Oproti tomu ale nalezam zumpu. Tento konkretni clanek je plny demagogie a lzi. Jaka ideologie, ci politicka strana za timto webem prosim stoji ? Nedelejte z lidi prosim blbce a kapnete bozskou .

Dekuji Nemec

PS: Pane Salamone (pokud opravdu existujete), tohle je opravdu sila !

Tohle samozrejme neni ofic. web mesta

Bohuzel na roztoky.cz na mne jiz dva tydny nikdo nereaguje, tak se holt musi obcan ptat tady. Protoze ne vsichni obcane maji FB, tam totiz reaguje (neodborne) pan Jandik.

No tady take ne :-)

Tady je to takove panoptikum :-) Web dua ODS - Jandik&Salamon. Silena kombinace tihle dva. Buh ochranuj nase mesto.
Michal: souhlasim s vami. Tenhle clanek je spina. Jsem zvedava, jestli bude v pristim Odrazu nejaka reakce.

Náhodou články pana Šalamona

Náhodou články pana Šalamona jsou prakticky to jediné, kvůli čemu má smysl vyndavat Odraz ze schránky. To vyvádění Zelených kolem tohohle trefného článku jen ukazuje, jak moc uhodil hřebík na hlavičku.
Pane Šalamone, nenechte se znechutit!

Stalo se ještě něco

Vyvádění ? Asi něco nevíme. Měl ten článek snad nějakou dohru ? Zřejmě víte více.

Salamon nezklamal

Souhlasím s ostatníma. Tohle není hezký a férový článek. Úrovní opravdu sedí na místní ODS a pana Šalamouna

Reakce

Vážení diskutující,
chtěl bych velmi poprosit, zda by bylo možné v komentářích úvádět konkrétní argumenty, v čem to není férové, odborné, hezké nebo nedej bože, v čem ten článek lže. Já v něm naopak vidím pouze konkrétní argumenty, což se o ani jednom zdejším příspěvku říct nedá.

S pozdravem, Roman Jandík
Místostarosta města za ODS

Václav Klaus a paní

Václav Klaus a paní Bobošíková by měli jistě z článku z tohoto článku radost. Plně odpovídá jejich teoriím o spiknutí pravdoláskařů a občanských aktivistů.
Chápu pane Jandíku, že se kolegy musíte zastat, ale ukažte mi prosím ty jeho "konkrétní argumenty" ?
např:
...nemám nic proti lidem kolem zeleného hnutí... zjevný protimluv - autor sám popírá toto tvrzení v dalším textu. K tomu ještě neuvádí nikoho konkrétního, koho by znal, tudíž to rozhodně není "konkrétní argument"
..kolektivismus = environmentalismus = levicový směr... Takovou zkratkovitostí se autor textu dostává mezi přední demagogy tohoto a minulého století. Tento oslí můstek, zcela postrádající jakoukoliv "konkrétní argumentaci" je hoden takových geniú demagogie jako byli aparátčící padesátých let či V.Klaus. Kde V tom pane Jandíku vidíte "férovost, odbornost nedej Bože pravdu? " Já v tom nacházím jen "přání které je otcem myšlenky" (teleologii), žádný argument.
Takto by se dalo v rozboru celého článku pokračovat dále, ale při vaší zaslepenosti (či snad zaslepené loajalitě) byste to zřejmě stejně neakceptoval.
Vaše argumentační rovina je zjevně zcela neobjektivní : absenci argumentů svého souputníka považujete za korektní, zatímco argumenty protistran vůbec neakceptujete. Jakýkoliv pokus o diskurs s Vámi je patrně předem odsouzen k nezdaru. Škoda...

M.Holý

Dobrý den pane Holý, já

Dobrý den pane Holý,

já vždycky přemýšlím, jestli udělám víc škody tím, že budu reagovat nebo když se na to vybodnu. No ale je třeba ocenit Vaši snahu o argumentaci, byť jste se mazaně vyhnul jádru věci, tak tedy:

1) "nemám nic proti lidem kolem zeleného hnutí" - fakt nemám. Nesdílím totiž myšlenku, kterou tuším za většinou příspěvků v této diskusi, a sice, že když má někdo odlišný názor, je to zároveň zločinec. Bohužel, česká politika se v posledních letech neuvěřitelně vyhrotila a radikalizovala. Je to socan = gauner, je to ódéesák = krade... Strašné. Zkuste prosím přijmout možnost, že i když má někdo o dost jiný názor, je to pořád lidská bytost, se kterou se dá mluvit. Může se jen mýlit, třeba ji přesvědčíte.

2) "..kolektivismus = environmentalismus = levicový směr..." - ale je to tak. Levo-pravá orientace je definována tím, kde se daný subjekt nachází na škále mezi upřednostňováním kolektivních cílů (levice) nebo individuálních práv (pravice). Samozřejmě, v reálné politice dochází k vykrádání programů za účelem zaujetí středového voliče. Díky vykradení některých pravicových tezí dokázal výrazně uspět Tony Blair, opačně to udělala např. Angela Merkelová. Ale to nic nemění na tom, že buďto víc preferujete společnost více kolektivistickou nebo více individualistickou. A Zelení prostě objektivně mají spoustu cílů (podpora obnovitelných zdrojů, omezení emisí CO2, multikulturalismus), které nemůžete dosáhnout jinak než kolektivně. Co je na tom demagogického?

3) No a teď Vy: co Vy na ta biopaliva, co Vy na ty obnovitelné zdroje, co Vy na stavební regulaci, co Vy na "zachování kulturního dědictví"?

Mějte se pěkně

Tomáš Šalamon

Dobrý den pane Šalamone, je

Dobrý den pane Šalamone,
je mi velice líto, že jsem ve Vás vzbudil zdání, že se chci zapojit do diskuse o Vašich textech. Není tomu tak. Je mi jasné, že by taková diskuse nemohla nikam vést a navíc by mi činilo značné problémy se přizpůsobovat Vašemu "dojmosloví" (viz moje poukazování na absenci a zkratkovitost Vaší argumentace výše) a hlavně bych nedokázal přistoupit na Vaše pravoúhlé (chcete-li černobílé, levopravé, nebo dvourozměrné) uvažování o realitě. Také si vůbec nejsem jist, zda by se taková debata (kdybych se do ni zapojil) nezvrhla k hledání toho, zda extrémní pózy které zaujímáte (jinak to opravdu nekáži pojmenovat) jsou "někde čímsi" podepřeny či zda je prezentujete jen proto, že chcete dráždit a provokovat.
Logicky by to celé k ničemu nevedlo a byl bych jen další kdo by se nachytal a věnoval svůj drahý čas tomu, aby Vy jste mohl konejšit své grafomanské ego. Děkuji nechci.
Můj původní komentář nebyl vůbec mířen Vám a Vašemu textu. Důvodem mé reakce byl komentář p.Jandíka. Je na první pohled hloupý a demagogický. To samotné samozřejmě není od tohoto autora nic nového, kdyby .... kdyby pan Jandík nepřipojil pod svůj soukromý "názor" a své Jméno tu doušku "Místostarosta města za ODS". Co tím asi chce říci? Že nemluví sám za sebe? Že je to oficiální názor našeho města? Že nedokáže rozlišit mezi svou politickou funkcí a svou identitou? Nebo se jen snaží tu hloupost povznést alespoň autoritou své funkce? Nu, sám musíte uznat, že to tam psát nemusel. Nebo nemusíte, jestli ovšem trpíte stejně zaslepenou loajalitou k němu jako on k Vám.... Mějte se také krásně M.Holý

Že ty sis dneska nevzal

Že ty sis dneska nevzal prášky, Martine?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.