Pellé a Braunerová ve Středočeském muzeu

Roztocký zámek se stal v říjnu centrem společenského dění v Roztokách. Zní to jako fráze, ale o vernisáži výstavy Maurice Pellé - Zdenka Braunerová, cesty osudů mezi Čechami a Francií, se nic jiného říci nedá.

Středočeskému muzeu se podařilo zorganizovat skvostnou výstavu mapující prolínání osudů prvního šéfa generálního štábu mladého československého státu, významného francouzského vojáka Maurice Pellého, a české umělkyně, roztocké patriotky Zdenky Braunerové.

Popisovat, co všechno je na výstavě k vidění, je myslím zbytečné - nejlepší je ji navštívit. Trvá až do 28. března příštího roku. Kdyby to pro některé spoluobčany bylo pobídkou, pak přece jen napíšu, že samozřejmostí jsou výtvarná díla Zdenky Braunerové, artefakty ze soukromých sbírek, ale třeba i z Vojenského historického ústavu či z muzea v Jílovém u Prahy. Nechybí tak například originál dekretu, jímž prezident Masaryk uděluje Řád bílého lva právě generálu Pellému. Na listině je podepsán prezidentův ceremoniář Guth Jarkovský..

Mimochodem, výrazná tvář francouzského generála se tu a tam objeví i na dobových záběrech z období první republiky, vysílaných pravidelně při připomínkách výročí vzniku Československa Českou televizí. I proto je roztocká výstava více než užitečná a neměla by minout vyšší ročníky naší základní školy. Jednoho z mnoha mužů, kteří ve starých filmových žurnálech dělají společnost prezidentu Masarykovi a zdraví nastoupené vojáky, pomůže expozice mladší generaci přiblížit, dát mu jméno, zmapovat jeho osudy, vazby s první republikou, kde v neteři Zdeny Braunerové našel životní partnerku, i přečetné kontakty s mezinárodními veličinami.

Vernisáž konaná 22. října 2015 přivedla do Roztok celou řadu osobností veřejného života. Nepřehlédnutelný byl, nejen uniformou a výškou, náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář, pod jehož záštitou (a též pod záštitou středočeského hejtmana) výstava probíhá. Vzácnou návštěvou pak byl francouzský velvyslanec, bezchybnou češtinou hovořící Pierre Asvazadourian, šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, milé bylo i to, že pozvání přijal někdejší ministr zahraničí Jaroslav Šedivý, nechyběl krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek.

Početně byla zastoupena rodina generála Pellého, jeho vnučka Isabelle Sandiford-Pellé Monzini pak na přípravě celé akce spolupracovala s autorkou výstavy Marcelou Šášinkovou.

Příběhy české přírody

Dalším výtečným počinem, který je do 16. prosince k vidění na půdě našeho muzea, jsou Příběhy české přírody. Velkoformátové fotky živáčků, na které můžeme natrefit třeba ve městě či v národním parku, jsou překrásné, překvapivé, místy roztomilé - a potěší i děti, které při zahájení výstavy 14. října rozhodně nechyběly. Možná právě pro ně bude výstava inspirativní a vyfotit zvíře či zajímavý přírodní úkaz bude stejně tak samozřejmé jako pořídit si mobilním telefonem dnes módní „selfíčko“.

Vernisáž moderoval herec Tomáš Pospíšil a pěvecky ji doprovodily 4tetky, mladé pěvice luzných hlasů.

Byly vyhlášeny ceny v kategoriích Příroda za dveřmi, Krajina zázraků, Příroda v akci. Byla udělena též Cena veřejnosti.

První místa v popsaných kategoriích obsadili Jan Veber, Petr Orság, Rostislav Štefánek a Miroslav Hlávko, nejlepší video představil Jiří Brázda. Ceny předávali spolu s ředitelkou muzea a zástupcem naší obce pánové D. Štorch, ředitel centra pro teoretická studia UK, a šéf správy národního parku Podyjí Tomáš Rothrotckl. Patrony, resp. kurátory výstavy jsou renomovaní fotografové Ondřej Prosický a Pavel Radosta. Výstavu iniciovala Veronika Němcová ze sdružení Beleco.

Tomáš Novotný

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.