Poplatky zrušit a malou daň zvýšit? Ano, či ne

Asi před měsícem jsem přišel s nápadem na zrušení komunálních poplatků (za odpad, za psy, za ubytovací kapacity) s tím, že se odpovídajícím způsobem zvýší daň z nemovitosti. Cílem tohoto nápadu, který je inspirován teplickým modelem senátora Kubery, je, aby takto byly všechny místní poplatky a daně sjednoceny do jediné platby a aby většina lidí v souhrnu platila méně než doposud. K mému překvapení jsem v rámci roztocké koalice nenašel pochopení, a to paradoxně pouze z řad kolegů, kteří mají stejnou stranickou knížku jako výše zmíněný pan Kubera. Proto bych vám tento model rád představil a ještě raději bych znal i váš názor.

Jak by model fungoval?

Byly by zrušeny poplatky za odpad (nyní 500 Kč za osobu), za psa (základní sazba 700 Kč) a za ubytovací kapacity (4 Kč za lůžko a den). Celkový výnos z těchto poplatků je v současnosti přibližně 3,9 milionu Kč. Tento rozpočtový výpadek by nahradilo trojnásobné zvýšení daně z nemovitosti. To sice zní děsivě, ale ve skutečnosti to bude pro většinu roztockých obyvatel i ekonomicky výhodnější. Modelové kalkulace uvádím v přehledné tabulce. Také je potřeba si uvědomit, že daň z nemovitosti je v celém západním světě na mnohem vyšší úrovni než u nás. Nemusíme ale chodit do zahraničí, Černošice mají daň z nemovitosti pětkrát vyšší než Roztoky, Dolní Břežany třikrát a zmiňované Teplice téměř třikrát. Výnos z daně z nemovitosti je celým příjmem konkrétní obce, jedná se tedy o daň komunální.

Modelové kalkulace (uváděna je souhrnná částka za daň z nemovitosti a poplatky za rok):

Kalkulace pro

V současnosti platí

Platil by podle modelu

Rozdíl

Rodina s jedním dítětem v bytě 100 m2

1 884,- Kč

1 152,- Kč

ušetří 732,- Kč

Důchodkyně se psem v bytě 50 m2

892,- Kč

576,- Kč

ušetří 316,- Kč

Rodina se třemi dětmi v domku se zastavěnou plochou 120 m2

3 652,- Kč

3 456,- Kč

ušetří 196,- Kč

Majitel dvou domů (každý 120 m2), který v jednom domě žije sám s manželkou a druhý dům pronajímá, ale nájemníci zde nemají trvalé bydliště

3 304,- Kč

6 912,- Kč

připlatí 3 608,- Kč

Výhody modelu

Evidentní výhodou modelu je, že by občané již nemuseli myslet na platbu výše zmíněných poplatků. Jedná se především o poplatek za odpad. Ty by byly společně s dalšími náklady na obhospodařování městské infrastruktury zahrnuty přímo v komunální dani, tedy v dani z nemovitosti. Myslím, že by to uvítalo i mnoho těch, kteří sice zaplatí o trochu více, ale nebudou muset na úřad chodit platit a vyzvedávat si samolepky na popelnice.

Poplatky se nám dlouhodobě nedaří od neplatičů vymáhat. Tento problém by odpadl, protože daň z nemovitosti vybírá finanční úřad.

Jednalo by se také o velkou úsporu agend (pracovních sil) na úřadu. Zejména ti, kteří mají více než jednu popelnici, ví, o čem mluvím. Náklady na straně finančního úřadu by naopak nevzrostly, protože by pouze číslovku jedna změnili na číslovku tři.

Poplatek za odpad je vlastně tzv. daní z hlavy. Ale pouze z hlavy občanů, kteří jsou v Roztokách trvale hlášení. Všichni dobře víme, že v Roztokách bydlí spousta lidí, kteří zde nemají hlášené trvalé bydliště, a díky tomu se ani nepodílejí na nemalých nákladech, které pro městskou infrastrukturu vytvářejí. Nový systém by tuto nespravedlnost odstranil, protože by se na systému podíleli spravedlivěji všichni vlastníci nemovitosti. A skutečností taky je, že větší nemovitost znamená i větší náklady na městskou infrastrukturu.

Ano, či ne?

Argumentů by se ještě našla spousta. Jsem přesvědčený, že model zrušení poplatků a zvýšení velmi malé daně z nemovitosti je správným krokem a přivítala by jej většina Roztockých. V rámci koalice jsem s tímto nápadem zatím narazil. Budu moc rád, když mi i vy k tomuto nápadu napíšete svůj názor. Budu se těšit na vaše emaily, které prosím posílejte na jakob@roztoky.cz.

Jan Jakob
starosta města Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.