Poslední pokus

Nechci začít ošklivě, a tak nebudu psát příliš o tom, jak Česká republika čerpá evropské dotace z období 2014 až 2020. Ale jednomu faktu se nevyhnu, protože se bez něj neobejde úvodní výklad.

Dva a půl roku po zahájení finančního období nebyla schválena ještě ani jedna integrovaná strategie. Tímto termínem jsou označovány strategie nejrozvinutějších oblastí (říká se tomu Integrované územní investice /ITI/ a je jich sedm, například Pražské metropolitní oblasti, PMO) vybraných velkých měst, které nespadají do první skupiny (je jich šest), a místních akčních skupin, kterých je v republice kolem 180 (mimo jiné Přemyslovské střední Čechy). Přes tyto integrované strategie má jít asi třetina z celkových 650 miliard korun, které by mohla Česká republika v letech 2014 až 2020 vyčerpat.

Pro Roztoky má praktický význam strategie Přemyslovských středních Čech a také PMO. Strategie PMO je postavena na třech prioritách - dopravě, vzdělávání a protipovodňových opatřeních. Organizace výzev a přidělování projektů je jiné než v přímých výzvách, kde se (obvykle) do nějakého data sbírají žádosti, pak jsou vyhodnoceny a ty, které se dostanou "nad čáru" (pokud je více žádostí než peněz), dostanou dotaci.

V ITI se postupně už od roku 2015 sbíraly návrhy od potenciálních žadatelů a podle jejich stavu byly přiděleny peníze do oblastí (v PMO do dopravy, škol a na povodně).

Snažil jsem se tam tehdy ze svého místostarostenského pověření uplatnit nejnákladnější investiční záměry, které jsme v oblasti škol měli - rekonstrukci vily čp. 125 a školku Na Panenské, kterou by sice měl podle plánovací smlouvy postavit investor, ale pochopitelně jen na pronájem a případná dotace by jistě situaci mohla změnit. Na první jsem nastřelil poměrně reálnou cenu 28 milionů, na druhou mírně nadsazených 60 milionů. Dotace je 90 procent.

Po všech doplňováních a škrtech tyto dvě investice v seznamu zůstaly, a tak by měly mít velkou šanci na podporu, až budeme schopni o ni požádat. Přebytek žádostí tam sice podle posledních informací zřejmě také bude, ale hodnocení záměrů ve školství nám nahrává, jednak proto, že máme míst zjevný nedostatek, a také proto, že jsme v těsném sousedství Prahy, což nese body navíc.

V červnu jsem se pokusil postrčit zastupitelstvo, aby město začalo konat v přípravě na podání žádostí, leč bod byl z programu stažen. V srpnu jsem byl jen o málo úspěšnější. V případu školky Na Panenské jsme aspoň uložili jednat s investorem. Rekonstrukce vily je vázána rok starým usnesením, v němž bylo stanoveno, že pokud bude dotace do konce srpna 2016, pak se bude rekonstruovat jako školka pro 40 dětí, pokud ne, stavíme s vlastním přispěním dole prostor pro neziskovky a nahoře školku. I na ten prostor pro neziskovky lze sehnat dotaci. Říká se tomu komunitní centrum a bude jich po Čechách jako zateplených baráků, protože jiný způsob, jak na podobné prostory sehnat dotaci, zřejmě neexistuje. Komunitní centrum musí plnit i sociální funkci, ale i s tím si v Čechách poradíme.

Můj návrh - vrátit se ke školce pro 40 dětí, na kterou máme v ITI "na 95 procent" jistých cca 25 milionů - neuspěl. A tak se budeme ucházet o dvě dotace. Na školku a na komunitní centrum. Každá půlka bude v jiné výzvě (jedna ITI a jedna přímá MMR), časově půl roku nebo rok po sobě a bude nutno se vypořádat s rozdělením stavby účetně a ve výběrovém řízení. A šance na zisk dotace na komunitní centrum je - objektivně řečeno - nepředvídatelná.

Poslední pokus byl učiněn, většina zastupitelů se rozhodla jinak, a tak bych mohl odejít s čistým stolem. Ale stejně se budu opozičním očkem dívat, jak to s místostarostenským odkazem v ITI PMO dopadne.

Jarda Huk

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.