Poslední zvonění

Jsem rád, že se ani dvouhodinová, urputná, ale korektní debata na březnovém zastupitelstvu neobrátila ve výčitky, kdo měl kdy co udělat jinak. V letech 2010-2014 jsem sice v zastupitelstvu nebyl, ale nebudu machrovat, že bych byl tím prozíravým, který by velel postavit dostavbu ne s deseti, ale s dvaceti třídami. Popravdě ani škola, taky v důsledku neuspořádaných poměrů ve svém tehdejším vedení, nebyla v těch debatách o dalších dostavbách moc a hlavně včas slyšet. Prostě musíme teď hrát s tím, co máme. A v Žalově s tím, co je po úpravách vyprojektováno, ve hře je příliš mnoho peněz a čtyři patra tam stejně postavit nemůžeme. V cestě je územní plán.

Zadali jsme zpracování demografické studie - ale neslibujme si od ní zázraky. Demografové umějí spočítat všechno na dvacet let dopředu a na tři desetinná místa, pokud ovšem nenastanou „vnější okolnosti". A pokud nastanou (třeba nová zástavba a příliv nových obyvatel anebo ještě zvrhlejší reforma, která požene do mateřských škol i jednoleté děti), jsou vedle. Anebo vám dají tři varianty. To zvládneme taky. Koneckonců ta starostova asi tři roky stará prognóza počtu žáků nebyla matematicky špatně. Chybělo jen to, aby vedle něj při sepisování materiálu pro zastupitelstvo stál zkušený ředitel nebo učitel a upozornil ho, kolik tříd se musí na výuku dělit, kolik odborných učeben se nesmí zanedbat, jak velké musí mít škola zázemí pro personál i žáky.

Z toho vyplývá, že u všech dalších, doufejme, že už koncepčních řešení, musí mít silné slovo kantoři. Ne samozřejmě slovo zcela dominantní, protože jejich představy musí korigovat ti, kteří umějí projektovat, stavět a shánět peníze. Myslím si však, že neformálně fungující „pracovní skupina", která se v posledních měsících utvořila (s omluvou, že bez titulů a že určitě neuvádím všechny - Šlancarová, Janoušková, Čelikovská, Jandík, Kazdová, Boloňský) je s podporou úřadu zárukou, že tahle spolupráce a rovnováha bude fungovat.

Ze všech možností, kam co přistavět nebo postavit, je jedna možnost výjimečná. Základní škola má obrovskou půdu, před dvanácti lety vysvobozenou od holubů živých i mrtvých a několika kontejnerů nábytku. Asi předčasně jsme po nepříliš vlídném statickém posudku tu myšlenku půdu upravit opustili a měli bychom se k ní vrátit. Úprava na učebny či kabinety nebude stát pět milionů, jak padlo na jednání zastupitelstva, bude to možná dvakrát nebo třikrát víc, ale selský rozum velí, že nevyužít tenhle prostor by v naší pozemkové nouzi byl postup přinejmenším nelogický.

A ještě jedna věc je nesporná. Kapacita mateřských a základních škol spolu těsně souvisí. Nejen tím, že děti z mateřských škol pokračují ve škole základní, ale taky proto, že hlavní školní areál, vymezený ulicemi Havlíčkova a 17. listopadu, je jim společný. Jeho plocha je už přeplácaná, jenže neúčel-ně, a jediným způsobem, jak škatulky rozhýbat, je postavit někde jinde něco velkého. Urychlenou výstavbu velkokapacitní mateřské školy Na Panenské se zatím vedení města dojednat nepodařilo, ale bez těch 125 míst (i když část z nich samozřejmě zaberou děti nových obyvatel lokality) se sotva povede odstavit staré třídy v Havlíčkově, aby ustoupily nějaké nové budově, která by kapacity školských zařízení pokryla na další léta a taky byla důstojnější vizitkou centra města.

V současné situaci jsou po ruce jen provizorní řešení. Budiž, dva tři roky v provizoriu škola fungovat může. Dlouhodobě ale ne. Času do komunálních voleb je málo a tahle garnitura zastupitelů už žádnou skutečně velkou stavbu školy nedotáhne. Měla by však svým následníkům předat svou představu, koncepci, jak postupovat dál. Je sice nedobrým zvykem mnoha nastupujících vlád všechno „staré" shodit pod stůl, ale stejně to za pokus stojí. Bylo by to užitečnější zakončení čtyřleté práce než efektní stříhání pásky k dalšímu provizoriu.    •

Jarda Huk

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Škola | Vít Calta
Roztocké lithium | Michal Hadraba
Mít, či nemít školní pavilon? | Stanislav Boloňský
Dobra vec se podařila | Vlaďka Drdová
Projekt Bezpečná škola | M. Bartulíková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.