Prázdninová hra na koalici

Po přečtení prázdninového čísla Odrazu jsem po počátečním překvapení nad články pánů Jandíka (Regulace H:uků, Obecní slibotechny) a Šalamona (Slunečno) nabyl dojmu, že pan předseda chce o prázdninách oživit osvědčenou hru místní ODS, kterou se obec bavila již v minulosti při koalici ODS s uskupením DOST. Tuto hru vypisuje pro vítěze komunálních voleb pan předseda (nebo celé místní sdružení?) a spočívá v tom, že oDs se necítí koaliční dohodou zas tak moc vázána, pokud se vztahu k partnerům týká, ale výhody z postavení v koalici a práva s tím spojená si ponechává v plné výši.

Myslím, že není zrovna dobré řešit koaliční rozpory na stránkách obecního časopisu, ale je vyzkoušenou praktikou, že když už jednou něco vyšlo, v paměti veřejnosti to uvízne, a proto je na veřejně projevené názory potřeba také veřejně reagovat. Nechci podrobně diskutovat o věcném obsahu článků, patrně to udělají jiní, kteří problematice lépe rozumějí, ale zarazila mě útočnost a ladění uvedených příspěvků. Ani já jsem „protihlukovou" vyhlášku nepodporoval, ale diskutoval jsem o ní s partnery, nepřesvědčil jsem je svými argumenty a respektuji, že byla schválena. Dovedu pochopit, že některý z oponentů v koalici vyjádří své osobní výhrady nebo si pohlídá způsob, jak je vyhláška vymahatelná. Nemyslím si ale, že je normální naznačit, že ostatní zastupitelé jsou banda tupců, a rozhodně není pravdivé tvrzení, že „ve světě normálních, ale svobodných lidí si se sousedy vyjdeme vstříc a rozhodně k tomu nepotřebujeme žádné úřední lejstro". Možná, až se kolega Jandík probudí ze svého krásného snu, všimne si opakované nekázně při odkládání odpadu kolem kontejnerů nebo hazardu účastníků silničního provozu a mnoha jiných nešvarů..., a přitom na řadu z nich předpisy také jsou.

Docela úsměvné mi pak přišlo těsné sousedství o slibotechnách a sluníčkářích. Lépe to vyjít ani nemohlo. Je skutečně ukázkou ryzí pravicovosti, když zastupitelé města, kteří složili předepsaný slib a slouží nejen občanům města, ale i republice, chtějí ve svém městě prosazovat nápravu daňového systému (který v této podobě z větší části tvořila jejich vláda) a dostat se na hranu zákonnosti - pravděpodobně i za ni (povinnost odpovědného hospodáře obce, ale i jiné předpisy), rozdělováním obecních peněz. Rozumím tomu jako prvnímu kroku k vizi, že nebudeme vybírat žádné daně a necháme každého, ať se svými prostředky nakládá, jak umí. Pak ovšem nebude také co rozdávat. Nebudeme mít však ani příjmy na chod obce - asi nám je stát těžko bude dávat. Je to pravicové pojetí státu 21. století? Chci věřit, že pánové chtěli zahnat nudu okurkové sezony a píchnout do vosího hnízda, vždyť je vos letos tolik. Povedlo se, nenudíme se. Je to věru pěkná taškařice, jinak bychom se s klasikem museli zeptat: „Komu to prospěje...?"

Martin Štifter

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.