Přeplněná základní škola: letos přístavba!

Přirozené centrum Roztok, dlouhé roky zanedbávané, se letos konečně dočká vylepšení: začne dostavba zcela nového „jižního“ křídla základní školy i rekonstrukce Školního náměstí.

Obojí je dnes ostudou města sousedícího s hlavním městem. Samotné náměstí, kde na silnici zcela chybí asfalt, připomíná něco mezi tankodromem a polní cestou.

A základní škola z roku 1932, rozšířená do dnešní podoby v roce 1940, postrádající tělocvičnu zase nestíhá pojmout současné přívaly dětí. Zatímco aktuálně každý rok opustí školu jedna „devítka“, nastupují čtyři nové třídy prvňáčků. Tím pádem každoročně chybějí tři učebny. Kombinace řevnivosti mezi zastupiteli o přesnou podobu nové budovy a nedostatku peněz v rozpočtu zatíženém splácením úvěru na čističku byla zřejmě hlavním příčinou, proč město zaspalo a nové třídy nebyly dokončeny včas. Tedy v momentě, kdy k zápisům dorazila populační vlna a děti od nových obyvatel města.

Letos, byť se zpožděním, by se to mělo změnit. Jinak hrozí, že základní škola s kapacitou 660 žáků ve 24 třídách bude muset žáky učit na chodníku před školou. Tak jako před lety protestovali učitelé se zmrzlými žáky v lavicích pod širým nebem v Říčanech, na druhém okraji Prahy.

Akutní hrozbu chce radnice vyřešit o letních prázdninách přístavbou. Jde o přízemní dřevostavbu za zhruba čtyři miliony korun. Budova o dvou třídách, jež mají každá rozlohu šedesát metrů čtverečních a kapacitu sedmadvacet žáků, bude „přilepena“ zezadu v současné hlavní budově. Dokončena bude tak, aby se od září 2012 do ní mohly nastěhovat dvě třídy.

Roztočtí sobě?

Tou dobou už by měly zároveň být vyhlášeny výsledky výběrového řízení na to hlavní - dodavatele dostavby úplně nové budovy základní školy. Současné vedení města v čele se starostou Janem Jakobem se rozhodlo pro jednoduchou, účelnou a hlavně úpornou variantu. Nepřekročitelným finančním stropem je částka sto milionů korun.


Již schválená architektonická studie počítá s náklady 95 milionů korun včetně DPH. Jde o třípodlažní budovu s kapacitou deseti tříd. Stavět by se mělo začít letos v říjnu a vše by mělo být dokončeno v září 2013 pro nový školní rok.

Současní radní míní, že stamilionová hranice je bezpečná a nepředstavuje pro městkou kasu do budoucna významné riziko. Jak stavbu chtějí financovat? Na účtech města jsou k dispozici uspořené peníze ve výši kolem 40 milionů korun. Jde o sumy získané z prodeje nemocnice plus rozpočtové přebytky z minulých let. Část z chybějících 55 milionů hodlá radnice získat formou státní dotace, ale tato cesta se v éře rozpočtových úspor zdá čím dál méně reálná. Protože Roztoky se stomilionovým ročním rozpočtem dnes nemají ani korunu dluhu, je v silách města si vzít padesátimilionový úvěr a bez větších komplikací jej splácet.

Na investici do nové školy chtějí netradičně přispět také někteří místní obyvatelé a podnikatelé veřejnou sbírkou. Ta je nápadem zakladatele a majitele stavební firmy POHL Petra Pohla. Chce přesvědčit radnici, aby lidé, kteří přispějí na stavbu školy jakoukoliv částkou, byli uvedeni na nějaké pamětní desce.

Varování z Říčan

Současná podoba dostavby základní školy je výrazně skromnější proti záměrům předchozího vedení města v čele se starostkou Olgou Vavřínovu. Ta prosazovala dostavbu za 250 milionů korun, ale je sporné, zda by takovou finanční zátěž město uneslo.

Varováním je totiž situace již zmíněných Říčan. V létě 2010 tam dokončili megalomanský projekt školy za 369 milionů korun, vybavení je stálo dalších čtrnáct milionů. Ačkoliv město získalo státní dotaci 156 milionů korun, dnes má obrovské potíže a bojuje se zadlužením města.

Kvůli splátkám 50 milionů ročně má město v zástavě téměř všechny lukrativní nemovitosti včetně budovy radnice. A lze říct, že kvůli tomu dnes další rozvoj města neřídí zvolení zastupitelé, nýbrž bankéři. Všechny investice nad jeden milion korun musí totiž radnici schvalovat banky, u kterých mají Říčany úvěr. Této nepříjemné situaci se chtěli Roztočtí vyhnout.

Dřevěná fasáda

Jimi prosazená dostavba základní školy je dokončením finální podoby i s „jižním křídlem“. Zároveň se úmyslně architektonicky odliší od staré budovy tím, že na část fasády bude použito klasické dřevo, v současnosti moderní materiál. Kromě dřevěných modřínových lamel na fasádě bude ze dřeva i přilehlá budova. V ní bude tělocvična a multifunkční sál, v němž mohou být i různé koncerty a vystoupení pro širší veřejnost.

Letos jako by školství bylo po letech prioritou - kromě přístavby a dostavby počítá rozpočet ještě s druhou etapou základní školy v Žalově, zateplením školní jídelny, rekonstrukcí sálu pod školní jídelnou. A především pak s odvodněním Školního náměstí a opravou silnic a chodníků na něm.

Pesimistická otázka - ovšem po předchozích roztockých kotrmelcích docela realistická - zní, zda se to opravdu stihne. Všechna povolení, všechny termíny. Zda se nová budova základní školy začne letos na podzim stavět a za rok skutečně otevře. A zda je vůbec stavební firma schopna během necelého roku „stachanovským“ tempem dokončit stavbu ?

Pro mluví jedna věc - tlak a motivace radních budou ohromné. Rok po plánovaném otevření základní školy nás čekají komunální volby. A všichni politici na světě se přirozeně před nimi rádi pochlubí nějakým úspěchem a splněným slibem.

Václav Dolejší

Plánované investice

Přístavba základní školy - dřevostavba

4,2

Dostavba základní školy

95,0

Zateplení školní jídelny

2,8

Druhá etapa sanace ZŠ Žalov

0,7

Rekonstrukce sálu pod školní jídelnou

0,72

Rekonstrukce Školního náměstí (silnice, chodníky, odvodnění, vodovodní přípojky)

cca 5,0

(částky v milionech korun)

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.