Roztocká ODS plánuje ulevit Praze od poplatků za psy

Existenci daňových rájů a mezinárodní daňovou konkurenci považuje roztocká ODS za společensky prospěšnou, neboť vládám nastavuje tvrdé rozpočtové omezení – tedy přesně to, co zná každý z nás ze svého domácího, případně firemního hospodaření. Musíme prostě vyjít s příjmy, které vyděláme, ne s tím, co bychom utratit chtěli. Bojem s daňovými ráji (navíc marným) politici jen škodí vlastním občanům, protože právě díky daňové konkurenci se nižším daním může těšit úplně každý. Řešením je se daňovým rájem sami stát a nabídnout podmínky, které v mezinárodní daňové konkurenci obstojí. Na místní úrovni to plánujeme demonstrovat v příštím období na poplatku za psa.

Daně
Daně | ilustrační foto | mF

Poplatek za psa je standardní spotřební daní. Jediným důvodem jeho existence je, že psa lze snadno přiřadit majiteli a tedy zdanit (na rozdíl třeba od koček či jiné havěti, která ovšem nezřídka ve společenských nákladech svého chovu v ničem nezaostává). Často udávaný regulační efekt poplatku (tj. že si kvůli němu lidé nepořizují více psů) nebyl prokázán (viz např. http://www.roztoky.com/o-danich-psech-a-vubec). Jde o to, že poplatek nehraje ve srovnání s jinými výdaji, jako je potrava či veterinář, zásadní roli. Tím pádem nelze hovořit ani o nějaké kompenzaci za úklid města – ulice by se musely čistit tak jako tak a stupeň znečištění chodníků není dán ani tak množstvím psů ve městě, jako čuníků mezi jeho obyvateli. Sečteno a podtrženo, daň ze psa (bůhvíproč zvaná poplatkem) má jediný cíl: vytahat z vašich kapes další peníze.

Jenom v Praze se zbytečně v rozpočtu válí ročně přes 50 mil. ze psích poplatků, o jiných městech nemluvě. Plán ODS pro příští volební období je prostý: snížíme poplatek za psa na 160 Kč. Tím ulevíme roztockým chovatelům psů, přičemž peníze vystačí na pokrytí nákladů města. Ano, stávající výdaje města související s chovem psů jsou hluboko pod částkou, která se za psy vybere. Poplatek za každého dalšího psa se už nebude navyšovat, pokud držitel podepíše, že pes není fakticky chován na území města Roztok. Tím se vytvoří prostor pro to, aby majitelé psů z velkých měst, kde často platí za prvního psa i 1500 Kč a za každého dalšího zpravidla i dost přes 2000 Kč, přehlásili zvíře do Roztok a zachránili tak spoustu peněz před promrháním erárem. Majitel a držitel psa totiž nemusí být tatáž osoba. Formální držbu pro evidenční účely může zajišťovat nějaký roztocký subjekt, občan či firma. Ostatně, mnozí z těch, kteří mají příbuzné na vsi, činí tak již dávno jaksi živelně (nemylme se, i v Roztokách je fyzicky přítomno mnoho psů registrovaných v „lacinějších krajích“ a řadu z nich můžeme takto získat zpět i papírově). Šance, aby tímto způsobem vznikly nové podnikatelské příležitosti, se nabízí.

Jsme si vědomi inovativnosti takového řešení. Návrh byl ale analyzován po ekonomické i právní stránce a v jeho realizaci by neměl být nejmenší problém. Trošičku neskromně přitom doufáme, že naznačíme cestu českým politikům na vyšších úrovních. V rozpočtech okolních zemí se totiž zbytečně válí hromada peněz. Neexistuje důvod, proč by je před promrháním erárem měla zachraňovat jen Malta, Kypr nebo Holandsko.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

ať žije ODS !

Bravo ! Nápad hodný ODS :) Chápu to správně tak, že nějaký radní za ODS nebo kamarád bude mít firmu, která to bude výhodně zastřešovat podobně jako ODS dokázala najít výhodného provozovatele pro Open card ? Přece ty peníze nedáme do rozpočtu a nepromrháme erárem, že ! ? :-)

Milý Migueli Fernandezi

Milý Migueli Fernandezi (takové exotické jméno - kde jste se naučil tak dobře česky?), chápete to bohužel zcela špatně.

V navrhovaném modelu nebude ani milimetr pro nějaké "zastřešování", "kamarády", atd. Je to úplně jednoduché - město srazí poplatky a dejme tomu co možná nejvíce zjednoduší s tím spojenou administrativu. A pak může přijít kdokoliv - firma, jednotlivec nebo třeba i Vy sám, pokud bydlíte v Roztokách - a registrovat "na kšeft" psy. Město nikoho nevybírá, nikoho nelicencuje, nic nepovoluje, nikomu nezadává žádnou zakázku, atd. Město je v podstatě zcela pasivním účastníkem, čili prostor pro nějaké kšeftíky, kamarádčofty či korupci je nulový, protože i angažovanost veřejného sektoru je nulová (veřejný sektor a korupce jedno jsou).

Mimochodem, tenhle model jsme nevymysleli, není to nic nového. Stejně funguje registrace firem např. v daňově příznivých zemích. Vláda nastaví podmínky, dejme tomu paušální roční poplatek a povinnost mít lokálního registračního agenta, což je funkce, kterou může dělat obvykle víceméně kdokoliv, zpravidla jde o právníky. A ti pak registrované firmy v dané zemi zastupují. Profituje z toho každý: firmy optimalizují daně, vlády těchto zemí mají dodatečné příjmy v rozpočtu a registrační agenti dobré živobytí.

Takže buďte bez obav

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.