Roztocký Babylon 2012

Událostí měsíce dubna byl na naší ZUŠ bezesporu druhý ročník Roztockého Babylonu. Hudební stránku téměř celého festivalu, ozvučení a další nezbytné technické věci organizoval Václav Sloup, který se s tradiční energií účastnil také vlastní hudební produkce. Poslechněme si tedy jeho dojmy z celé akce.

Hudební festival Roztocký Babylon se letos 4. dubna konal v kongresovém sálu hotelu Academic již podruhé. Kromě oficiálních žáků ZUŠ zde hrála řada nadšených hostů spolupracujících s Václavem Sloupem ve větších či menších projektech. To je ovšem jedna část interpretů, kteří předvedli seriozní hudební výkony. Tu druhou samozřejmě tvořili i profesionální hudebníci. Např. Richard Tesařík, jeden ze zakladatelů slavného YO YO Bandu, vystupoval v Roztokách na této akci již podruhé a opět jsme byli velice potěšeni. Za doprovodu dechové sekce naší ZUŠ zazpíval skladby Semaforu a za doprovodu kytar píseň Personal Jesus ve verzi Johnnyho Cashe. Richard Tesařík i celý koncert velmi hezky zakončil skladbou Stand by me za doprovodu v Roztokách již známé kapely Happy Aquarium, která se předtím předvedla ve staronovém složení ve ska jazzovém hávu. Je ovšem nutné zde připomenout i další solové interprety, kteří s doprovodem žáků ZUŠ zpívali staré dobré „fláky“ od Deep Purple a AC DC (Václav Soukup) nebo od Erica Claptona (Tomáš Goll). Oba tito výborní zpěváci své renomé potvrdili na sto procent. Naše poděkování patří i slečně Báře Černé, která též znamenitě zazpívala dvě písně od černošské revolucionářky vystupující pod jménem Asha. Bára Černá se v minulých letech velmi dobře umisťovala se svou vlastní tvorbou na soutěži Dětská porta, v Roztokách také nevystupovala poprvé a má za sebou spolupráci ve studiu s Václavem Sloupem.

Kromě věcí zpívaných zazněla i řada věcí ryze instrumentálních v podání žáků třídy elektrické kytary z naší ZUŠ. Za všechny zde uveďme mladého hudebníka z osmé třídy Petra Kadeřábka, hrajícího hned v šesti číslech, a to jak na kytaru, tak baskytaru. Kromě již zmíněných solistů a doprovodných uskupení nelze opomenout účast dalších tří kapel, které se už nějakou dobu věnují živému koncertování. Vlastní punkovou tvorbu zde předvedla kapela H. P. B., jejímž členem je Marek Šaar, vyučující klasickou kytaru na ZUŠ Roztoky. Texty možná trochu dada, ovšem dle mého názoru velmi vtipné, pánové podpořili údernou rytmikou a především břesknými kytarovými riffy. Další kapela Desperate Turkey se na roztocké scéně také již při různých příležitostech objevila. Tento hudební projekt se už více než rok usilovně zlepšuje a nabírá zkušenosti živým koncertováním. Po boku charizmatické-ho zpěváka a kytaristy Adama Šlegla excelují bratři Božkové ( kytara, baskytara). Vojta Božek a Adam Šlégl jsou žáky naší ZUŠ a dlouhodobě školu kvalitně reprezentují. Kapela Reckless Riders, hrající originální rockabilly, je ve zdejším kraji již všeobecně známá. Ochutnávka její hudby byla vskutku velmi živá. Za povšimnutí jistě stál kontrabasista Bořek Škorpil a kralupský Johnny Cash Pierre Vízdal. Roztocký Babylon již podruhé spojil dobré muzikanty, děti i dospělé a dokázal, že hudbymilovná společnost v našem městě má zájem o umělecké vzdělávání svých dětí a součinnost s profesionály. Za klavírní spolupráci děkujeme paní učitelce Jitce Litošové a za technickou podporu a zvukařinu pánům Radkovi Fenesovi a Michalovi Jiráňovi. Další poděkování patří samozřejmě hotelu Academic včetně přívětivého personálu restaurace, městskému úřadu za všeobecnou podporu ZUŠ Roztoky, za grant (ten poskytl též Svaz autorů a interpretů) a za zapůjčení vozu.

Za dva roky opět na shledanou!

Václav Sloup

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Festival Zámeček 2018 | Občanské sdružení RR
Zámeček 2017 | Občanské sdružení RR

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.