Roztoky – přísně tajné

V posledních pár letech se o roztockou politiku zajímám poměrně důkladně, ale občas mám pocit, že jsem se vrátil z nějaké hodně dlouhé cesty zbaven při ní spojení s civilizací. To vždycky, když čtu, že je najednou upečeno cosi, o čem do té doby zřejmě slyšela jen parta zasvěcených. Příklady bych měl, ale nechme je na jindy. Samostatnou kapitolou je totiž hospodaření města a jeho rozpočet: ve zdejším pojetí jde v podstatě o cosi na způsob Yettiho. Prý existuje, ale (skoro) nikdo ho neviděl. Hledáte-li městské účty na internetu, pravděpodobně postupně zavítáte na stránky několika obcí téhož jména, kde – kupodivu – naleznete více či méně solidní a přehledné údaje za několik let zpátky. Ne tak u nás. Žádná komplexní a detailní, natož přehledná data člověk neuvidí. Prostě tam nejsou. Pro spravedlnost je třeba zmínit, že ještě relativně otevřená je kulturní komise a sem tam probleskne nějaké izolované čísílko v zápisech z jednání rady či zastupitelstva. Jinak ani ťuk. A i to málo je většinou fikaně uloženo v nestrukturované podobě. Tedy takové, že text lze sice zobrazit, ale nelze v něm vyhledávat a s údaji dál pracovat. Jednoho by skoro napadlo, jakou neplechu je třeba tak důkladně schovávat.

Být byrokratem, asi bych argumentoval, že informací je spousta a jejich uveřejňování by bylo nákladné. Pro naprostou většinu lidí by navíc městské účetnictví bylo nesrozumitelné a konec konců máme kontrolní komisi a všemožné jiné orgány, které dohlížejí na to, aby bylo vše v pořádku. Navíc, občan si přece může podat žádost v rámci Zákona o svobodném přístupu k informacím. A vůbec, všem zákonným požadavkům na informační otevřenost bylo jistě učiněno striktně zadost.

Jenže, málokdo je ochoten psát žádosti, platit poplatky, čekat na vyjádření, odvolávat se, popř. jít až k soudu, pokud nedostane to, co chtěl. Není divu, že o informace aktivně nikdo nežádá. Přitom dnes není složité uvolňovat je automatizovaně a bezplatně elektronickou cestou. Technicky tomu nebrání nic. Město, resp. firma Aldera NET, která mu za vskutku pozoruhodných podmínek outsourcuje účetnictví a IT ta data má. Musí je mít. Jejich vyvedení z databáze online na přehledné veřejné webové rozhraní je pro vývojáře triviální jednorázový úkol za několik málo jednotek tisíc Kč. A pokud by se jó chtělo, dala by se dokonce prezentovat tak, aby byla srozumitelná každému, kdo umí číst.

Že si informace tohoto typu ve skutečnosti přečte jen minimum lidí, je málo podstatné. Podobná situace je i v oblasti zdánlivě nesouvisející – u firem obchodovaných na burze. Ty musejí podrobně reportovat čtyřikrát ročně své hospodářské výsledky včetně vysvětlujících komentářů a dokonce oznamovat předem veškerá zásadní rozhodnutí. Vychází se z toho, že firma, jejíž akcie může snadno nabýt každý, je tak trochu veřejná záležitost a i když tlusté výroční a čtvrtletní zprávy čte celé málokdo, podstatné informace se k adresátům vždycky nějak dostanou. Ne všechny firmy tak, pravda, činí s velkou radostí, ale přímo se vyhýbat zveřejňování neodváží nikdo. Snad ani ne tak pro mastné sankce, jež by jim hrozily, ale hlavně kvůli důvěře akcionářů, která by padala jako kámen. Město je v podstatných atributech něco velmi podobného, jen je jaksi ještě mnohem veřejnější, protože jeho „akcionáři“ jsme my všichni a účast na něm nelze koupit nebo prodat během pěti minut jako podíl v ČEZu. Informace o hospodaření jsou přitom zcela klíčové a nenahraditelné, protože – ať se nám to líbí nebo ne – od peněz se (nejen) ve městě odvíjí úplně všechno.

V této souvislosti mi vedením města tolik propagovaná „účast občanů na dění“ ve stávající podobě připadá jak z politické kuchařky sira Humphreyho Applebyho. Nepochybuji, že spoustu lidí uspokojuje mlácení prázdné slámy na internetovém fóru a role obecenstva na zasedáních zastupitelstva může být rovněž zábavná. Připadá mi ovšem poněkud licoměrné tvářit se, že někdo má „upřímný zájem znát názory občanů“, když jim k jejich vytvoření nedá zásadní podklady a hospodaření města provádí s průzračností konkurující obsahu septiku. Zbývá jen otázka: necháme si to líbit?

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Starostka

Co na ni rici, nemam slusnych slov, a tak snad jen doporuceni k volbam: vyhodte ji!!

Vyhodit

Souhlasím! Vyhodit ještě před volbama, ať už se v Roztokách něco děje!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloRoztoky – přísně tajné – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.