Šalamonské rady

Nemohu alespoň stručně nereagovat na článek „Daň nechat nízkou a poplatky zrušit. A lépe hospodařit“ pana Tomáše Šalamona, který vyšel v minulém Odraze. Autor tvrdí: „tohle město neví, co s penězi“, mělo by se „rozumně hospodařit“ či že „stačí, když s nimi (pozn. s penězi) budou hospodařit 'příčetní' lidé“. S těmito výroky zásadně nesouhlasím. Nutno také upozornit, že pan Šalamon je člen místního výboru ODS.

Proto by své výhrady měl směřovat především ke svým kolegům z ODS, kteří jsou dlouhodobě ve významných pozicích na radnici (nyní místostarosta a člen rady města).

Ale fakticky. O tom, jak je s penězi v rozpočtu města hospodařeno za mého starostování, vypovídají jasná čísla, která uvádím v tabulce.

Rok
Investice celkem (v tisících)
Podíl investic na výdajích (%)
2010
5 905
6,7
2011
16 835
17,2
2012
24 472
25,8
2013
33 840
31,2

V roce 2010, tedy ještě za tehdejší starostky Vavřínové, bylo proinvestováno pouze necelých 6 milionů Kč. Naproti tomu se v letech 2011 a 2012 podařilo proinvestovat více než 40 milionů Kč. V roce letošním máme v plánu investice vyšší než 30 milionů Kč. Zbývající část rozpočtu (jeho výše je každý rok přibližně stejná kolem 100 milionů Kč) se tzv. „projí“. To znamená, že jsme v provozních nákladech v minulých dvou letech uspořili a seškrtali opravdu velké částky dosahující desetimilionů, abychom je mohli účelně investovat (např. nová mateřská školka, dvě třídy u základní školy, sběrný dvůr, silnice atd.). Myslím, že tato čísla jasně vypovídají o tom, komu a jak se daří hospodařit.

Po těchto mnohých úsporných opatřeních a škrtech vloni představitelé místní ODS přišli s dalšími návrhy škrtů. Některé z těchto návrhů se uskutečnily, mnohé byly zcela nereálné. Nicméně ta zásadní práce v tomto směru již byla odvedena. Za spolupráci na tom je potřeba poděkovat všem koaličním partnerům. Jak vidno, pan Šalamon sice radí, ale to, co již dávno konáme.

Pan Šalamon by se měl podrobněji podívat na to, co se už udělalo a co se dál dělá. Možná by neuškodilo i více praxe místo jeho častého spekulativního teoretizování. Jeho názorů si velmi vážím, rozpoutávají někdy i plodnou diskusi, ale občas se i mýlí. Chápu jeho životní postoj a ultraliberální názory. Musím ale konstatovat, že tyto teorie odpovídají úrovni 19. století, kdy také vznikly. Nyní ale žijeme ve století 21.

Já jsem konzervativec, a proto rád čerpám ze zkušeností dob více či méně minulých. Na rozdíl od pana Šalamona ovšem vnímám, že se svět vyvíjí. Nepochybně v příštím Odraze dostanu vysoce fundovaný teoretický výklad např. o „moderním“ ekonomickém učení amerického ekonoma Rothbarda. Ale ujišťuji, že s podobnými teoriemi, které jsou evidentně panu Šalamonovi blízké, seznámen jsem a považuji je za téměř extremistické.

Jan Jakob
starosta města Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Pane starosto, vy mě

Pane starosto,
vy mě překvapujete, vy víte kdo je to Rothbard? Takže peníze investované do vašeho vysokoškolského vzdělání jsou nepochybně naší výbornou investicí.
Přestaňte už konečně krmit lidi těmi svými demagogickými řečmi a tabulkami s výdaji na investice, to je úplně mimo mísu, za pozornost stojí hlavně kvalita za vás provedených investic. Jestli vám máme věřit nějaké úspory na provozních nákladech, tak zveřejněte odměny úředníků, které jste na webu města odmítli zveřejnit (Informace podle zákona). Sběrný dvůr všichni víme, že byl připravován dlouho před vaším nástupem na radnici a málem jste nás o dotaci připravili, nová kontejnerová školka, tam je pokuta, silnice a chodníky se budou muset za pár let po vás opravit. Jistě rád čerpáte ze zkušenosti jiných, to jsme si všimli. Nepokoušejte se polemizovat s někým, na koho nemáte. My žijeme v 21. století, vy v nějaké virtuální realitě.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.