Škola

Na dodatečných opravách pak stavba stála o dost víc, než kolik byl původní záměr. Ono to ani jinak nešlo. Pokud by byla vybrána jiná než nejlevnější nabídka, měli bychom dnes trestně stíhaného starostu a možná i všechny zastupitele, kteří by ho podpořili. Zúčastňovali jsme se tehdy s kolegou z kontrolního výboru kontrolních dnů. Líbilo se mi, jak stavební dozor šel po staviteli jako „slepice po flusu“. Papírově vše sedělo. Ale že bychom s kolegou měli zajít do sprch a vylít tam na zem vodu, abychom zjistili, zda je podlaha správně vyspádovaná, tak to nás fakt nenapadlo. Na to, že není, se, stejně jako na jiné závady, přišlo až za provozu. Prostě kvalita odvedené práce odpovídala ceně. Nabídka byla navíc tak levná, že pro opravy závad zjištěných za provozu školy nešlo dohledat viníka nekvalitní práce. Byli to vše subdodavatelé a mnozí se po dokončení školy záhadně ztratili. A tak se alespoň tím fliko-váním přiživili místní řemeslníci. Místního podnikatele je možné při reklamaci dohledat a zejména, protože je místní, odvede práci kvalitně, aby neměl ostudu. U velkých zakázek to bohužel nejde.

Ze svého kolegy z kontrolního výboru, který svou politickou dráhu v Roztokách zahájil jako bojovník za kvalitní školu, jsem si tehdy dělal legraci, že je v zájmu města, aby škola byla, myšleno kvalitou výuky, co nejhorší. Teď už to ale přestala být legrace. Dostavbu školy tehdy město dofi-nancovalo prodejem nemocnice. Teď už ale žádnou nemocnici nemáme. Zvládnout to, že „Husákovy děti“ z celé republiky chtějí rodit „Husákova vnoučata" v Praze a jejím bezprostředním okolí, je nad naše síly. A nejen naše. Podobně na tom jsou i ostatní obce v okolí Prahy. Kdo by měl pomoci? Stát? Kraj?

Ne. V případě silniční nehody platí veškerou škodu ten, kdo nehodu způsobil. A co je příčinou toho, že se nám děti nevejdou do školek a školy? To, že jsme periferií Prahy. Naši občané jezdí Praze zvyšovat její finanční úroveň. Až tak, že je jedním z nejbohatších regionů Evropy. Ale to, kam budou chodit jejich děti do školy, řeší zastupitelé v obcích bydliště. A jejich rozpočet není nafukovací.

Jedna Roztocká výzva už tu byla. S naším městem neměla nic společného, jen to, že hotel Academic pronajal jejím signatářům sál. Ale co takhle Roztocká výzva, aby Praha finančně řešila problémy, které svému okolí způsobuje?    •

Vít Calta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Dobra vec se podařila | Vlaďka Drdová
Poslední zvonění | Jaroslav Huk
Roztocké lithium | Michal Hadraba
Mít, či nemít školní pavilon? | Stanislav Boloňský
Projekt Bezpečná škola | M. Bartulíková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.