Školní okénko

Vážení rodiče,

na rozloučenou s tímto školním rokem tu pro Vás máme ještě malé ohlédnutí za posledními dny ve škole - spíše tedy mimo školu. V posledních červnových dnech, kdy již počasí přálo venkovnímu pobytu, se uskutečnilo mnoho úspěšných akcí, o některých se můžete dočíst níže - školy v přírodě, studijní poznávací zájezd do Anglie (www.zsroztoky.cz - fotogalerie), návštěva Senátu Parlamentu ČR, Polska i dětí ze Slovenska u nás, projektové dny „Obrazy z dějin“, zahradní slavnost a poslední slavnostní rozloučení s našimi devátými třídami. Na závěr Vám všem za všechny pedagogy školy přeji krásné slunečné prázdniny či dovolenou. Na čtenou v novém školním roce se těší

Věra Zelenková

Školní sportovní olympiáda

Školní Olympiáda proběhla dne 23. 5. Počasí, kterého jsme se tak báli, nakonec docela vyšlo, sluníčko nám svítilo a děti se zahřály sportem. Olympiáda pro 1. stupeň ZŠ Roztoky probíhala na školní zahradě. Poté, co paní ředitelka zapálila olympijský oheň, si zástupci jednotlivých tříd vylosovali pro své třídy stát, za který pak třída soutěžila a jehož vlajku hájila. Děti postupně soutěžily v deseti disciplínách. Například v testu rovnováhy, kroketu, pavučině, na stezce odvahy či v ekologickém třídění odpadu. Všude jim byl měřen a zaznamenáván čas. Disciplíny byly vtipně vymyšlené a skvěle připravené. Děti byly nadšené a soutěživý duch se projevil naplno. Aby ne, cenou pro vítěze v každém ročníku byly dva dorty. Tato milá akce, která se líbila všem zúčastněným, dětem i učitelům, se uskutečnila díky paní Cozlové, asistentce pedagoga ve 2. třídě a jejímu týmu. S vymýšlením disciplín, přípravou pomůcek a koordinací celé akce byla jistě spousta práce, a proto bychom jí rádi poděkovali za kolegy i za děti.

Učitelé 1. stupně

8. B v Peci pod Sněžkou

Na škole v přírodě jsme sice 3x zmokli a jeden den jsme z Boudy v Obřím dole dokonce nevystrčili ani nos, přesto se nám tam líbilo. Paní správcová po celou dobu pilně topila, aby všem boty do druhého dne uschly. Ve středu se počasí na chvíli umoudřilo, a tak jsme stihli vyšplhat nejen na Sněžku, ale přešli jsme i rašeliniště směrem na Luční boudu a potom přes Výrovku, Richterovy boudy a Modrý důl zpět. Pro hustou mlhu jsme se nemohli příliš kochat výhledy, scenérie připomínaly spíše rodnou krajinu Psa baskervillského. Naštěstí jsme pro případ špatného počasí měli zajištěné besedy o Krkonošském národním parku a o štolách pod Sněžkou, ale měli jsme i vlastní filmy a samozřejmě hromadu „učení“.

B. Valtová

V Botanické zahradě

V květnu jsme měli kouzelný výukový program ve Fata Morganě. Bylo to opravdu hezké, všude samá kytka a ti motýli, kteří kolem nás létali! No nádhera, prostě BOTANICKÁ ZAHRADA v Praze.

Za žáky 2. A Vilda Kořínek

Focení nás baví

V letošním školním roce se třída 8. B ve výtvarném projevu více zaměřila na úpravy a využití fotografií. V roztockém zámečku žáci prezentovali svoje koláže na téma „Co mě trápí v Roztokách“ - zde se porota rozhodla udělit kolektivní cenu celé třídě.

Další soutěží, do které všichni žáci přispěli svými fotografiemi, byl 8. ročník celostátní soutěže FotoAkademie.cz. Jedná se o nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v digitální fotografii pro studenty středních a základních škol. Velice nás těší, že v konkurenci několika tisíc snímků získal 3. místo náš žák Jan Šťastný. Se svou fotografií Hora uspěl v tematické sekci Zimní kouzlení. Vítězný snímek, ale i všechny další zajímavé fotografie můžete najít na www.fotoakademie.cz.

B. Valiová

Škola v přírodě - 2. B

Ve dnech 27. 5.-31. 5. 2013 se třída 2. B zúčastnila školy v přírodě v rekreačním středisku Varvažov, okres Písek. Pro děti byl připraven na každý den zajímavý program: vycházky do lesa, poznávání okolí, postřehové a míčové hry v lese, didaktické hry. Navštívili jsme zámek Orlík, prohlédli si okolí zámku, kde se procházelo několik pávů. Plavba parníkem z Orlíku na Zvíkov se vydařila i přes nepřízeň počasí. Nejhezčím zážitkem pro děti byla diskotéka, na které tancovaly jak o závod. Myslíme si, že si děti školu v přírodě pěkně užily a byly spokojené.

Hostková J., Kejmarová J.

Portsmouth 2013 - studium v Anglii

V sobotu 1. června jsme vyjeli po třetí hodině odpoledne od roztocké školy, v té době nikdo netušil, že ujíždíme před smutným faktem - povodněmi.

Portsmouth - rodiště Charlese Dickense a místo pobytu autora Sherlocka Holmese A. C. Doyla - byl v minulosti rušným námořním přístavem, nyní zde žije přibližně 160 000 obyvatel. Město nás v pondělí přivítalo nádherným slunečným počasím a my jsme se vydali do Royal Naval Musea, kde jsme si prošli slavné lodě Warrior a Victory admirála Nelsona. Žákům se líbilo v Actions Stations, kde si mohli vyzkoušet lezeckou zeď, laser show, pilotování letadla apod. Poté nás čekala okružní plavba přístavem, kde si kluci nadšeně fotili válečné lodě. Spinnaker Tower je vyhlídková věž -170 m, ale zároveň i moderní dominanta přístavu ve tvaru lodní plachty - rychlovýtahem jsme se dostali do výšky 80 m a kdo chtěl, mohl se projít po prosklené podlaze a dále pak vystoupat další dvě patra, odkud se nám otevřel krásný pohled na celý přístav.

V podvečer jsme autobusem dojeli do Gosportu (předměstí Portsmouthu), kde byli žáci (41 ž.) ubytováni v rodinách a učitelé, řidiči a průvodce v malém rodinném penzionku.

V úterý, středu a čtvrtek začínal den našim žákům tříhodinovou výukou Aj od 9-12 hodin. Děti byly rozděleny do tří skupin a po každé hodině přecházely za dalším lektorem. Žáci dostávali úkol na další den, ten byl zaměřen na místa, která jsme měli navštívit. Po výuce jsme se naobědvali, nastoupili do autobusu a jeli na společné výlety.

V úterý za krásného počasí s příjemným větříkem jsme si obešli nejstarší prehistorickou památku Stonehenge a pokračovali do Salisbury - města s krásnými hrázděnými domy popnutými vistáriemi a růžemi, ochladili jsme se v katedrále, kde je vystavena Magna Charta.

Ve středu nás osvěžila plavba lodí na Isle of Wight, kam ráda jezdila královna Viktorie s princem Albertem na své sídlo Osborne House. Ve čtvrtek na naše chlapce čekal „zlatý hřeb programu“ - naučný komplex Beaulieu, jehož součástí je National Motor Museum. Tento automobilový komplex je krásně zabudován do okolní přírody, jedná se o moderní jednoduchou a vzdušnou stavbu, kterou projíždí vláček s návštěvníky. Měla jsem velkou radost, když jsem viděla rozzářené oči našich kluků, kteří fotili „o sto šest“ auta Jamese Bonda - agenta 007; auto z Harryho Pottera; auto Mr. Beana atd. Poté jsme procházkou došli do sídla rodiny a autora tohoto jedinečného komplexu sira Montagua. Nádherný palác, ve kterém nás přivítalo dobově oblečené služebnictvo, na nás dýchl atmosférou „starých časů“. Na závěr na nás čekala „třešnička na dortu“, když jsme si všichni na chvíli sedli v nádherné místnosti s krbem a vitrážovými okny a ke klavíru usedl starší pán a atmosféru podtrhl písní Imagine od Beatles. V pátek nás čekala náročná prohlídka Londýna, cesta metrem na návštěvu hradu Tower a poslední společná plavba po Temži do Greenwiche a fotka u nultého poledníku. Tam už na nás čekal autobus a cesta domů.

Ráda bych poděkovala našim žákům, byli skvělí, svědomití, milí a nikde jsme na nikoho nemuseli čekat. Děkuji moc paní učitelce Věrce Zelenkové za její neutuchající humor a podporu a panu učiteli Michalu Slámovi za technickou podporu - zpracování fotek, videí a „hlídání“ našich oveček v terénu.

Michaela Černá

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.