Skutečně prvním porevolučním starostou byl Vojtěch Sedláček

Rada bych zde reagovala a doplnila informace k článku "Rozhovor s Janem Chytilem, prvním porevolučním starostou zvoleným v demokratických volbách". Mnozí čtenáři by totiž po přečtení textu mohli nabýt dojmu, že jím byl právě on.

Je až s podivem, jakou práci si dali on i pisatel s tím, aby snad slovem nezavadili o skutečně prvního svobodného starostu Roztok Vojtěcha Sedláčka. Roztočtí pamětníci mě potkávají a ptají se, jak autor článku svá slova myslel. Nevím. Proto jsem mu stejnou otázku sama položila. Prý pochopit se to dá z nadpisu. Je tam totiž psáno "... prvním porevolučním starostou zvoleným v demokratických volbách".

Nemohu se smířit s tím, že Vojtěch Sedláček - zakládající signatář Charty 77, člověk, který dal přednost boji za svobodu před kariérou, dal vždy přednost druhým před sebou samým, který byl několikrát zaslouženě oceněn za filantropickou činnost, otec, který vychoval pět dětí a kterého si hluboce vážím, byl v článku zamlčen.

Duben 1991, v obýváku Vojtěcha Sedláčka.

Zleva: Ladislav Kantor - ředitel protokolu prezidenta, Pavel Tigrid - poradce prezidenta, Petr Pithart - premiér České vlády, Jaroslava Sedláčková, Dagmar Burešová - předsedkyně České národní rady, Vojtěch Sedláček - šéf úřadu České vlády, Václav Havel - prezident, Jiří Křižan - poradce prezidenta, Helena Sedláčková, Karel Schwarzenberg - šéf kanceláře prezidenta, Marie Sedláčková, dnes Šlancarová, Jan Vít - poradce premiéra

Jak to tenkrát bylo? Na základě listopadových událostí odstoupil komunistický funkcionář a starostou, přesněji řečeno předsedou Městského národního výboru (nový zákon o obcích s titulem starosta se teprve připravoval), byl 6. února 1990 zvolen Vojtěch Sedláček. Osobností jeho typu bylo po revoluci jako šafránu, a proto byl opakovaně vyzýván, aby přidal tolik potřebnou ruku k dílu při vytváření historické příležitosti nově vznikající demokracie. Byl dokonce zvolen šéfem celorepublikového koordinačního centra Občanského fóra a jeho statutárním zástupcem. Spolupodílel se na přípravě prvních demokratických voleb, které se konaly už v květnu 1990.

Premiér první české vlády Petr Pithart usiloval o to, aby se Vojtěch Sedláček stal šéfem úřadu české vlády. K tomu došlo v roce 1991. Přesto i nadále aktivně pracoval pro Roztoky jako zastupitel a radní po dalších deset let. V té době si jako dospívající děvče pamatuji, kolik padalo na tátovu hlavu výčitek za to, že již není starostou našeho města.

Je skutečnost zakrývající, pokud budeme ignorovat pravdu pod záminkou, že nešlo tenkrát o volby "demokratické". Začneme ignorovat první obecní zastupitele, starosty, poslance - ty, kteří byli mostem k parlamentní demokracii?


Marie Šlancarová
místostarostka,
dcera Vojtěcha Sedláčka

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob
Zbytečné nedorozumění | Stanislav Boloňský
Půlstoletí Tomáše Novotného | Stanislav Boloňský

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Zbytečných 180 slov

Nebýt upozorňujících mailů, asi bych si článku paní Šlancarové „Skutečně prvním porevolučním starostou byl Vojtěch Sedláček“ ani nevšiml. Do ODRAZu se podívám zřídka. Ale už jsem si to, upozorněn, přečetl a nevycházím z údivu.

Paní Šlancarová, proč ten konfrontační až urážlivý tón? Cituji: „...Je až s podivem, jakou práci si dali on i pisatel s tím, aby snad slovem nezavadili o skutečně prvního svobodného starostu Roztok Vojtěcha Sedláčka ...“ Mohu Vás ubezpečit, že práci jsem s tím neměl opravdu žádnou. Ani abych „zavadil“ ani abych „nezavadil“. On celý Váš článek je postaven dost konfrontačně. Trochu mi to připomnělo dobu, kterou Vy už nepamatujete, ale kdy pochvalná slova na adresu toho či onoho byla nezbytnou součástí veřejných projevů a byla pozorně sledována. Je mi už dost let na to, abych měl rozum a tuhle neplodnou debatu ukončil dříve, než začala. Ale docela jste mne otrávila.

Jdu dělat něco smysluplného, abych přišel na jiné myšlenky. Pokusím se najít například odpověď na to, kdo teda byl skutečně první: vejce nebo slepice? Abych věděl, komu projevovat větší úctu.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.