Slunečno

Nic naplat, vyhráli to. Moderní nesocialistická levice. Left-libs. Sluníčkáři. V roztockém zastupitelstvu mají 16 hlasů ze tří uskupení. Fakticky méně, stranická disciplína nepatří k silným stránkám tohoto politického směru. Každopádně nelze nevidět, že město teď řídí politika Veřejného Blaha. Kdo ji nesdílí, dostane přes pazoury.

Hluk
Hluk | ilustrační foto | mF

Vezměme si takovou protihlukovou vyhlášku, kterou naše zastupitelstvo schválilo docela nedávno. Paní Frindtová (TOP09) k ní v minulém Odrazu napsala: „Na tom, co nyní vyhláška upravuje direktivně, jsme se zhruba před 7 lety domluvili zcela dobrovolně s nebližšími sousedy. … Tak trochu jsme očekávali, že s přibývajícími domy v Solníkách se tato filozofie sousedské tolerance posune dál.“ A protože jste to vy burani, co nebydlíte v Solníkách, nepochopili, tak jsme Vám to teď dali befehlem, dovoluji si paní Frindtovou doplnit já. Mno, my s našimi sousedy máme také jakousi dohodu, nikdy nevyřčenou, ale bez potíží dodržovanou. Nazval bych ji dohodou „nevměšovací“. Platila už v době, kdy v Solníkách rostla pšenice a paní Frindtové při vyslovení slova „Roztoky“ vytanula na mysli nejspíše chemie. Dobré sousedské vztahy jsou totiž nade všechny vyhlášky.

Zákony a normy, které sluníčkáři ve jménu vyššího dobra přijmou, se zpravidla zcela míjejí účinkem, protože jsou založeny na bezbřehém idealismu ignorujícím realitu. Pěkným příkladem je tresť sluníčkového zákonodárství: zákony antidiskriminační. Všude, kde byly přijaty (tj.v celé EU), přinesly fascinující výsledky: především naučily obyvatelstvo sofistikovaně lhát a pokud byly v některých aspektech a zemích vymáhány opravdu důsledně, podařilo se docílit i docela pěkného vzedmutí nenávisti vůči „diskriminované“ skupině. Většinou to ale nemá tak dramatické důsledky a podobné výtvory se buď obcházejí, nebo na ně lidé prostě kašlou. Jak vyběhnout s roztockou vyhláškou proti podomnímu prodeji, jsem psal loni v květnu. Pravda, po přijetí vyhlášky tu podomního prodejce asi nikdo nepotkal. Tento fenomenální úspěch však trochu kalí fakt, že by jej člověk hledal lupou i předtím. Co se týče zákazu hracích automatů, možnosti jsou také, ale v Roztokách se spíše nevyplatí. I v této oblasti ale celorepubliková nesmiřitelná válka s démonem hazardu nese plody: obrat herního průmyslu za poslední rok stoupl o 11,4%.

V tomto smyslu je ovšem nedostižná právě „protihlukovka“. Tak např. používání sekačky v neděli je možné podle čl. 5a vyhlášky „při průmyslové a zemědělské výrobě“. Fajn, v dnešní době nejpopulárnější obecná podnikatelská činnost „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ obsahuje i obor 9 – výrobu krmiv. Čili, až budu coby držitel různých živnostenských listů v několika firmách příště sekat trávu a bude mě kontrolovat policejní hlídka, stačí jí říct, že seno bych rád v rámci své podnikatelské činnosti prodal (jestli budu v tomto obchodním záměru úspěšný či nikoliv, je druhá věc). Opak by patrně musela dokázat městská přestupková komise (včetně výkladu problematického termínu „průmyslová výroba“, který zákon nezná) a to je tak zábavná představa, že by jeden vážně zvažoval to vyzkoušet. Ještě lepší situace se týká majitelů hustých, neprůhledných plotů. Nastiňme si ji literární formou pro roztocký tisk netradiční – scénářem dramatické etudy:

(vila s tújovým plotem, nedělní odpoledne, je slyšet řvoucí sekačka; strážníkovi MP otevírá majitel domu v montérkách, nohavice úplně zelené od čerstvé trávy)

  • Strážník: Dobrý den, víte, že porušujete vyhlášku 2/2015? Sekáte v neděli trávu!
  • Majitel: Já nic nesekám.
  • Strážník: Prosím vás, vždyť vy jste to ani nevypnul!
  • Majitel: To není sekačka, to je cédéčko, my s manželkou posloucháme industriál (smetává si klas z ramene)
  • Strážník: Cože? Vždyť musí být hned tady za plotem. Můžu se tam podívat?
  • Majitel: A máte povolení k domovní prohlídce?
  • Strážník: No to si děláte legraci!
  • Majitel: Vy jste začal. Tak na shledanou.

Dalším faktorem jsou kapacity městské policie. Až se o pěkném letním nedělním odpoledni rozburácí po celém městě sekačky, cirkulárky a jiné bohulibé přístroje, policie prostě nebude stíhat pokutovat všechny. Vzhledem k nutným procedurám může zvládnout tak 8 kusů denně (tj. jen na takové to vřelé sousedské udání), nebude-li ovšem dělat nic jiného. Nezapomeňme však, že musí také chránit obyvatele před podomními prodejci, hazardem, psími výkaly, pronásledovat konzumaci alkoholu na veřejnosti a dohlížet, aby děti po deváté hodině nebyly na hřištích. No, aspoň se policie zabaví a nebude obtěžovat zločince.

A to je dokonalý obraz sluníčkové politiky v malém. Místo pár jednoduchých přehledných zákonů je legislativa zaplevelována tisíci nesmyslů, které lidé dílem obcházejí a dílem ignorují. Zároveň se mohutný a drahý státní aparát zaměstnává kvanty zbytečností. Přehlednost a vymahatelnost práva a úcta k němu padá jako kámen. Tak děkujeme!

Tomáš Šalamon
autor je členem Kontrolního výboru za ODS

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.