Stavba v Nádražní ulici - podruhé

V únorovém čísle Odrazu jsem kritizoval radnici za její přístup k zastavení Nádražní ulice, protože nedostatečně informuje o předpokládané zástavbě. Radnice bohužel i nadále nedostatečně informuje, přestože stavba se bude dotýkat téměř všech roztockých občanů, protože sousedí se silnicí v Nádražní ulici, která bude ucpaná.

Dne 26. 11. proběhla od 18 hodin veřejná prezentace projektu Obytný soubor Roztoky, Nádražní ulice. Proběhla v zasedací místnosti MÚ. Radnice o dané akci dala vědět dne 13. 11. pouze na svých internetových stránkách v sekci aktuality. Bohužel radnice nedokázala veřejnou prezentaci zorganizovat tak, aby informaci sdělila v Odrazu, nepochybně by přišlo více lidí. Opět chyba. Očekával jsem, že na stránkách Odrazu bude město informovat o průběhu schvalování stavby. Nestalo se. K vlastní veřejné prezentaci. Na úvod starosta vysvětlil, že prezentovaný výsledek je dílem tvrdého vyjednávání města s investorem. Investor vysvětloval, o kolik pater snížil domy oproti původním plánům. V minulosti se předpokládalo, že bude postaveno 134 bytů. Nyní se předpokládá, že bude postaveno 122 bytů (pokles o 12 bytů - méně než 10 %).

V minulosti se předpokládalo, že bude vybudováno 195 garážových stání. Nyní se předpokládá, že bude vybudováno 175 garážových stání (pokles o 20 stání - více než 10 %). V komplexu má být také mateřská škola, divadlo Kvítko a obchody. Vyjednávání možná bylo tvrdé, ale nezdá se mi, že město moc vybojovalo. Při veřejné prezentaci veřejnost či zástupci města upozorňovali na následující problémy:

• Mateřská škola; předpokládá se vybudování mateřské školy o jedné třídě a počtu 20 dětí. Investor je ochoten „sáhnout“ do dokumentů, a tyto „předělat“ tak, aby kapacita byla 25 dětí (aby krajský úřad zaplatil celého jednoho zaměstnance). Z toho usuzuji, že do plánů se dá ještě zasahovat.

• Kapacita 20 či 25 dětí na 122 bytů je nedostatečná.

• Parkování obyvatel, jejich návštěv, návštěvníků divadla, školky a obchodů; developer snížil nadproporcionálně k snížení bytů parkovací stání. Některá parkovací stání jsou určena pro školku, jiná pro divadlo a další pro návštěvníky obchodů. Zbylá parkovací stání hodlá developer rozprodat majitelům bytů. Developer nepamatuje s parkovacími místy pro návštěvy 122 bytů. Zatím nepotvrdil, že k bytům si bude muset kupující povinně koupit i parkovací stání. Obávám se, že mnoho lidí z Nádražní pak bude parkovat na odstaveném parkovišti u nádraží či před zámečkem.

• Dopravní situace v Nádražní ulici - developer předpokládá rozšíření Nádražní ulice o 3 metry směrem ke stavbě na úkor svého. Rozšíření ulice se má využít pro odbočovací pruh ve směru od Prahy do areálu, toto doložil nákresy. Dále předpokládá „záliv“ pro autobusovou zastávku ve směru do Prahy, tato informace byla jen ústní. Z toho dovozuji, že do plánů se dá ještě zasahovat. Lidé z Tichého údolí vyjádřili obavu z většího ztížení příjezdu a odjezdu z údolí vlivem zvýšené dopravy po dostavbě areálu.

• Někteří účastníci vyjádřili zklamání z architektonického návrhu celého komplexu

• Developer nebyl nakloněn myšlence dětského hřiště v komplexu, odkazoval na možné injekční stříkačky v pískovišti a riziko postihu při úrazu dětí; tímto přístupem mne nepřesvědčil o vstřícném přístupu k řešení problémů; v Roztokách je několik dětských hřišť, ať už města nebo soukromých, a zvyšují kvalitu bydlení.

• Starosta vysvětlil, že město hodlá směnit jednu z budov komplexu (ve které bude divadélko Kvítko a mateřská škola) za pozemek města s tím, že město by doplatilo developerovi v řádu jednotek milionů Kč. Že město musí koupit, či platit nájem za školku, je evidentní. Otázkou je, zdali město nemá v současné době k dispozici dostatek kulturních sálů (například Academic).

Protože se developer v několika případech vyjádřil, že do prezentovaných plánů půjde ještě „sáhnout“ (minimálně v případě zálivu autobusu a rozšíření kapacity školky), domnívám se, že existuje cesta, jak „na poslední chvíli“ požadovat změny ve prospěch stávajících občanů města.

Lukáš Křístek
Jungmannova 1738, Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

“Ale pane Dente, ty plány

“Ale pane Dente, ty plány byly přístupné na místním plánovacím úřadě tři čtvrtě roku.”
“To jo, a jakmile jsem se to dozvěděl, hned jsem se taky na ně sěl podívat, včera odpoledne to bylo. Zrovna jste se nenamáhali na ně upozorňovat, co? Jako třeba že byste to někomu řekli, nebo tak něco na ten způsob.”
“Ale ty plány byly vyvěšeny...”
“Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa.”
“Tam je oddělení, kde je vyvěšují.”
“S baterkou.”
“Asi byl zrovna výpadek proudu.”
“A schody zřejmě taky vypadly.”
“Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?”
“Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!.”

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.