STOP zbytečným výdajům

Na červnovém zasedání ZM bylo konečně schváleno snížení výdajů z rozpočtu města, o kterém informoval pan Jandík, zastupitel za ODS, v Odrazu již v dubnu tohoto roku. Pro mě jako opoziční zastupitelku za sdružení DOST to znamená, že v prosinci 2011 si roztocká koalice schválila nadbytečné finance v rozpočtu města na rok 2012 hlavně v kapitolách, kterými je správce pan starosta Jan Jakob. Marně jsem při schvalování rozpočtu vznášela protinávrhy na snížení zbytečných výdajů, které se netýkaly investic města /např. na nákup balonků, triček či slivovice za desítky tisíc Kč/. Do rezervy rozpočtu města zastupitelé vrátili finanční prostředky ve výši 1 393 tis. Kč. Tato částka se skládá z 476 tis., o kterou zastupitelé ponížili rozpočet mateřských školek, školy, hasičů a městské policie, a 913 tis. z kapitoly Zastupitelstvo a Samospráva.

Úsporou či lépe neutrácením dochází k přesunu nadbytečných výdajů do sféry rezervy rozpočtu města a následně do sféry investic na tolik potřebnou infrastrukturu či občanskou vybavenost.

Od počátku letošního roku se velmi podrobně zabývám čerpáním rozpočtu minulého roku a následně letošního roku. Vzhledem k této skutečnosti se setkávám s velmi negativním postojem ze strany vedení města. Byla jsem přesvědčena o tom, že při tolik prohlašované otevřenosti a transparentnosti se bude vedení města chlubit svými čistými výdaji ve svých kapitolách. Opak je pravdou. O informace, na které mám jako zastupitelka právo, jsem musela složitě žádat, popřípadě za ně dokonce se svými kolegy platit. Výsledky mé činnosti mě přesvědčily o tom, že ne vždy jsou výdaje města vynaloženy účelně, ba dokonce v souladu se zákonem (zaplacení školného na soukromou vysokou školu pana starosty Jakoba).

V rozpočtu města jsou samozřejmě ještě další finanční rezervy, které je možné uspořit. Budu se nadále snažit v rámci kontroly čerpání rozpočtu a v rámci kontrol stanovených Finančním výborem sledovat, jak účelně se na městě hospodaří s financemi. Je to ostatně naše základní zastupitelská povinnost.

Jiřina Roškotová
zastupitelka a členka FV za D.O.S.T

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Ohlédnutí | Jiří Blažek
Bez vody není života | Stanislav Boloňský
Šalamonské rady | Jan Jakob
O daních, psech a vůbec | Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.