Středočeské muzeum

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy vás zve na výstavu

Od Studia Kamarád po Krajinu her

Velká výstavní síň 22. 11. 13-31. 3. 14

Bohatý fantaskní výtvarný svět akademického malíře Stanislava Holého se stává zprostředkovatelem na cestě poznání a citového prožitku. Základem výstavy jsou monumentální interaktivní výtvarné scénické prvky a prostorové objekty, doplněné originálními televizními postavami Jů, Hele, Muf, Hary Šoumen, Tryskomyši, Šamšula aj., zakomponované do celé expozice tak, jak je znají děti z televizního Studia Kamarád, doplněné o hrací prvky, filmovou produkci, výstavu knižních ilustrací autora, originální kresby, fotografie a plakáty vztahující se k mnohaleté spolupráci s Českou televizí... Současně je výstava vzpomínkou na výtvarné řešení dětských pavilonů v Montrealu a Tokiu, které autor ztvárnil v osmdesátých letech 20. století.

Výstava je připravena ve spolupráci s Galerií u Prstenu a Českou televizí.

Nové expozice!

V současné době tým odborníků muzea pracuje na přípravě prezentace roztockého fenoménu - prvního přípražského letoviska. V příští sezoně bude v části zrekonstruované budovy zámku otevřena dlouhodobá expozice, která seznámí veřejnost s počátky pronikání střední vrstvy obyvatel, převážně z řad pražských obchodníků a továrníků, z velkoměsta na venkov. Roztocké Tiché údolí je z časového hlediska nejstarší lokalitou tohoto typu. První vily určené k letnímu pobytu zde byly realizovány po roce 1851.

Středočeské muzeum je první institucí na českém území, která se bude daným tématem zabývat. Autoři expozice upozorní prostřednictvím instalovaných vilových interiérů na specifika těchto staveb (jejich druhy, vnitřní členění domu apod.), na přilehlé zahrady a stranou nezůstane ani společenský život jejich obyvatel.

V 1. patře zámku, nebo chcete-li tvrze, nebudou k vidění interiéry s vytříbeným zámeckým nábytkem (jak z historie vyplývá, Roztoky nebyly nikdy šlechtickým sídlem a žádný historický mobiliář se proto nedochoval), ale zájemci navštíví typické prostory, které nemohly v žádné rodinné letní vile chybět.

Vstupní hala, dámský budoár, jídelna, salon či pánský pokoj budou vybaveny v některých případech autentickým nábytkem či předměty z oboru uměleckého řemesla, které pocházejí z roztockých vil v době jejich rozkvětu. Pro pochopení životního stylu tehdejších „lufťáků“ bude zejména pro návštěvnice prezentována dobová móda obyvatel domu.

Zcela jiné téma ovládne přízemí zámku, ale o tom až příště...

Otvíráme v červnu 2014!

Marcela Šášinková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.