Tak jsme zvolili prezidenta...

Když jsem v minulém čísle Odrazu popisoval peripetie nad poslanci notně zfušovaným zákonem o přímé volbě prezidenta, byli jsme v situaci, kdy nám hrozila kolosální a celosvětová ostuda. Je jisté, že k ní chyběl jen malinký krůček, protože nedokázat realizovat díky zbabranému zákonu prezidentské volby je čin vyřazující Českou republiku z civilizovaného světa... (V EU je 12 zemí, ve kterých se přímá volba koná, takže nebylo nijak obtížné se poučit, v nejhorším případě zákon opsat.)

Naštěstí našel Ústavní soud schůdnou a právně obhajitelnou cestu a volba prezidenta se mohla konat. (Nikoli sice ,,bez ztráty květinky trochu s „odřenými zády“ neboť stížnost dvou kandidátů byla v podstatě oprávněná a ÚS se jí ještě bude zabývat.) Např. zákonem požadovaných padesát tisíc podpisů na petici k podpoře kandidátů je vzhledem k počtu obyvatel nesmyslný, ale hlavně prakticky nezkontrolovatelný.

Ač jsem byl původně vůči přímé volbě prezidenta velmi skeptický, musím přiznat, že jsem změnil názor. Ukázalo se totiž, jak na tom opravdu jsme. Bez všelijak nepřesných nebo lehce „upravených“ průzkumů veřejného mínění. Ukázalo se, kdo je kdo a co si lidé myslí. Václav Klaus se mýlil, když řekl, že v přímé volbě nebudou volit lidé, ale média. Z výsledků vyplývá, že jsme volili my - občané České republiky, protože média by volila jinak. Nemáme si tedy nač stěžovat, ale to my stejně budem. Ale od této chvíle jen před zrcadlem.

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.