Tak se nám zase vrátil

V 19. století se Londýn proslavil na celém světě Sherwoodským lesem. Toto místo bylo tak proslulé kriminalitou, že do této oblasti se v noci neodvážili ani nejodvážnější policajti. Dočíst se o tomto památném místě se můžeme v mnoha detektivních románech.

V druhé polovině 20. století se tento skvost dostal až k nám do Roztok. Samozřejmě, že ne v tak mohutné rozloze a takové brutalitě.

Byla to taková oáza - místo zarostlé náletovou dřevinou - uprostřed města a sloužila spíše k hnízdění různých druhů ptactva, hmyzu a zvěřiny. Osobně jsem zde viděl bažanta i zajíce (čtyřnohého). Dále sloužila jako dočasná noclehárna unavených hostů blízké osvěžovny a v neposlední řadě k „odskakování“ kočovných umělců, kteří zde zrovna vystupovali. Tento „Roztocký Sherwood“ se nacházel uprostřed města - pro mladší obyvatele Roztok - v místech, kde dnes sídlí Komerční banka. Výstavbou bytového domu tento roztocký skvost zmizel. Díky benevolenci odboru životního prostředí města a nečinnosti firmy EKOSPOL nám vyrůstá nový Roztocký Sherwood. Bude mnohem větší a jistě krásnější. Je ohraničen ulicemi Obránců míru, Felklova a Najdrova... Počítám, že do dvou let budeme na tento skvost patřičně hrdí a že se dostane do bedekru Středočeského kraje hned za Levý Hradec a Středočeské muzeum. Je třeba zdůraznit, že tento unikátní „lesopark“ vzniká bez finančních nákladů města, dotací kraje, ministerstva a EU. Tak se vážení buduje! Tak se má šetřit!!!

A teď vážně. Myslíte si, že odbor životního prostředí nemá co zasahovat do soukromého vlastnictví občanů a organizací? Má, a to ze zákona. A když nekoná, tak porušuje zákon! Občas koná, a to proti zdravému rozumu. Jeden příklad zásahu odboru životního prostředí: místní organizace Sokol na svém pozemku likvidovala náletové dřeviny - což měla udělat již dříve - a odbor za tento zločin vyměřil sokolům velmi vysokou pokutu. Čili konal. Tak se potvrdila stará poučka „Před zákonem jsme si všichni rovni. Ale někteří jsou si rovnější.“

Tak vážení.

Ivan Kašpar

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.