Václav Havel

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Václav Havel opět Na Růžku

Je to už přibližně šest let, co Divadlo Na tahu během dvou sezon sehrálo v sále restaurace Na Růžku tři aktovky z pera Václava Havla: Audienci, Vernisáž a Protest, v režii autorova dlouholetého, přítele a souseda z Hrádečku Andreje Kroba. Poté se uvádění divadelních kusů v restauraci Na Růžku chopilo Studio mladých a již pátým rokem se snaží podporovat žalovskou, potažmo roztockou kulturu svými autorskými počiny.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

V Roztokách bude ulice Václava Havla, rozhodovali i občané

Podle městem vydané tiskové zprávy zastupitelé na středečním zasedání Zastupitelstva města Roztoky téměř jednomyslně odsouhlasili, že v Roztokách bude ulice Václava Havla. Původní návrh na přejmenování ulice Obránců míru však nebyl přijat.

O pojmenování ulic (a nejen té Havlovy)

Přiznávám, že problematika pojmenování ulic mě nikdy moc nezajímala. Považuji ji za záležitost málo podstatnou, kvůli které chleba takříkajíc levnější nebude. Nicméně členství v kulturní komisi, která má projednávání nových názvů ulic mimo jiné na starosti, mě před časem přimělo se nad věcí zamyslet a nějaký názor si utvořit. Momentálně se problém zaktualizoval návrhem pana starosty na přejmenování ulice Obránců míru po Václavu Havlovi.

Vzpomínka na pana prezidenta Havla

O úmrtí tohoto chvályhodného člověka přišla první zpráva v neděli kolem poledne a pak to pokračovalo až do pozdních nočních hodin. Při té příležitosti jsem si najednou vzpomněl, že jsem se s ním vlastně jednou setkal, tenkrát v Žalově, kde se konala slavnost k památce sv. Vojtěcha. Tehdy se tu sešlo více pamětníků, snad několik stovek občanů Roztok a okolí. Setkání se konalo na louce před hřbitovem, mezi pozemkem nad řekou a pozemkem Miroslava Šimka. Pódium s řečnickým pultíkem bylo zbudováno hned u hřbitovní zdi. Sešlo se zde představenstvo církve, státu i města.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Za Václavem Havlem

Ještě nedozněly poslední kroky účastníků pohřbu, a už jsme zase (a milosrdně) až po pás v šedi každodennosti... Nikdo jiný než V. H. by to nepřijal s větším ulehčením. Uprostřed stovek článků, plných plačtivých i státnických hodnocení, patetických výlevů i skromných poděkování, úcty a seriózních úvah a jiných nadbytečností, které by jistě shovívavě přijal s rozpačitým úsměvem a typickým pokrčením ramen, se uchýlím k čistě osobní vzpomínce. Václav Havel zemřel.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Přejmenujme ulici Obránců míru na ulici Václava Havla

Před Vánocemi jsme se bohužel rozloučili s naším prezidentem Václavem Havlem. Snad nikdo nepochybuje o jeho mimořádném přínosu české společnosti nejen v oblasti demokracie, svobody a mezinárodních vztahů. Jsem přesvědčený, že si Václav Havel zaslouží úctu i od nás Roztockých. Proto na lednovém jednání rady města a zasedání zastupitelstva města navrhnu, aby se ulice Obránců míru přejmenovala na ulici Václava Havla. Mimo jiné považuji za symbolické, že se tato ulice kříží s Masarykovou ulicí a s ulicí 17. listopadu.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Vzpomínka

Vážení čtenáři Odrazu, posílám fotografii ze setkání mého otce pana Jiřího Bayera (viz článek Odraz č. 6/2006) s panem prezidentem Václavem Havlem při příležitosti předání části odlitku posmrtné masky T. G. Masaryka. Tu objevil v padesátých letech v pozůstalosti primáře Riedla a ukryl před Státní bezpečností. Po určitou dobu byla v depozitáři roztockého muzea i v domě jeho rodičů v Bezručově ulici. Teprve po r. 1989, v demokratické zemi, mohl splnit své předsevzetí.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah