transport smrti

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Důstojná připomínka transportu smrti

Připomínku průjezdu transportního vlaku se zbědovanými zajatci končící nacistické hrůzovlády si v Roztokách připomínáme každoročně.

Ve slunný pátek 29. dubna 2016 se na levohradeckém hřbitově sešlo tradiční pietní shromáždění právě při této příležitosti. Do Roztok zavítal veterán válečných bojů plukovník Pavel Vranský, ministr české vlády Jiří Dienstbier, zástupci německé a polské ambasády Rebecca Kasens a Piotr Wysocki.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Bojovali za vlast (2. část)

V tomto příspěvku bych rád připomenul jednoho málo známého roztockého občana, jenž patří mezi ty, kteří za války sloužili za druhé světové války v československé zahraniční armádě ve Velké Británii.

Václav Jílek (20. července 1922 - 12. února 1986) se narodil v Úholičkách jako syn Václava a Marie Jílkových, kteří bydleli v čísle popisném 88. Václav Jílek absolvoval 5 ročníků obecné školy a tři ročníky měšťanské školy. Poté se vyučil a pracoval jako automechanik.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Bojovali za vlast

Přelom dubna a května je tradičně obdobím, kdy si připomínáme události jara roku 1945 - zastavení tzv. transportu smrti v Roztokách, Pražské povstání a konec 2. světové války.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Připomněli jsme si 70 let od průjezdu transportu smrti

Ve čtvrtek 23. dubna 2015 proběhla v Roztokách série vzpomínkových připomenutí smutného výročí.

Letos uplynulo 70 let od transportu smrti, který naší obcí projel na konci dubna 1945. Kulatého výročí této tragické a pro Roztoky významné akce jsme tradičně vzpomenuli na Levohradeckém hřbitově, u památníku lidí, kteří obludný transport nepřežili.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Válka skončila před 70 lety

Druhá světová válka skončila před 70 lety. Ačkoli po krátké euforii následovalo 40 let nesvobody a tzv. studené války, nemohlo se to vyrovnat vrcholně traumatizujícím zážitkům, jaké museli prožít naše rodiče a prarodiče. Važme si toho, že jsme byli války ušetřeni a nezapomínejme na její příčiny i následky.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Uctění památky transportu smrti

Dne 29. 4. 2014 jsme uctili na Levém Hradci památku 69 let od zastavení transportu smrti u nás v Roztokách. Na pietní vzpomínku pozval předseda místní organizace ČSSD Roztoky přítele, ministra a senátora Mgr. Jiřího Dienstbiera. Náš senátor Mgr. Jiří Dienstbier tuto pozvánku přijal a společně s představiteli naší organizace položil věnec k mohyle padlých z tohoto transportu. Dále uctil památku zesnulých u památníčku tohoto transportu na roztockém nádraží položením květin. Přítel Mgr.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Vzpomínky na transport smrti

V úterý 29. dubna se konaly pietní vzpomínkové akce na roztockém nádraží, kde se vzpomínalo na transport smrti v pětačtyřicá-tém roce, u hromadného hrobu obětí transportu na Levém Hradci a u pomníku roztockých židů na náměstí 5. května. Vzpomínky na nádraží se zúčastnila jedna z posledních žijících pamětnic této události, paní Václava Stárková.

Požádali jsme ji, aby se s námi podělila o své vzpomínky.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Historie není černobílá

Se zájmem jsem si v minulém čísle Odrazu přečetl vzpomínky na konec války v Roztokách. Osobní vzpomínky pamětníků jsou velmi cenným svědectvím a jsou vesměs i čtivější, než suchá historická pojednání. Tato tzv. "orální historie" má ovšem své limity, dané subjektivním pohledem pamětníka, jeho často vypjatými emocemi a osobním zaujetím. Pokud vám politický režim či válečný konflikt zabil či existenčně zničil někoho z blízkých, těžko si uchováte objektivní nadhled.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Transport smrti (rozhovor s pamětníkem Miroslavem Dudákem)

Už fascinující fotografie na titulní straně nás přenáší do jiných (téměř snových) časů. Nechce se ani věřit, že nejde o fotomontáž či momentku z Chicaga nebo pařížského předměstí. Těžko byste uhodli, že jsme v dolních Roztokách, na kraji Rýznerovy ulice, kudy budou cca o deset let později proudit zástupy zaměstnanců Penicilinky. Píše se rok 1938, kdy byla - jak jsem se dozvěděl o 12 let později ve škole - hospodářská krize a všude vládl nelidský kapitalismus. Rád bych takovou „krizi“ zažil aspoň ve snu...

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Pietní vzpomínka na Levém Hradci

Ve čtvrtek 25. dubna 2013 se od 11 hodin uskuteční na levohradeckém hřbitově pietní vzpomínka u společného hrobu obětí transportu smrti v roce 1945. Následovat bude uctění obětí holocaustu u pomníku roztockých Židů na nám. 5. května a položení květin k pamětní desce ve foyeru roztockého nádraží.

Srdečně zveme všechny občany.

Jan Jakob
starosta města

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah