17. listopad

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

17. listopad Den boje za svobodu a demokracii

Dovolujeme si Vás pozvat na společnou připomínku podzimních dní let 1939 a 1989.

17. listopad Den boje za svobodu a demokracii

Připravili jsme pro Vás hudební koncerty Dagmar Andrtové Voňkové a skupiny Levou zadní.

od 16:00 do 20:00 na Tyršově náměstí v Roztokách

17. listopad

Dagmar Andrtová Voňková

Zpěvačka, kytaristka a skladatelka.

17. listopad

Na státní svátek 17. listopadu vzpomínají různými akcemi ve velkých i malých městech a nebude tomu jinak ani u nás v Roztokách u Prahy na Tyršově náměstí. Bude připraven bohatý program. Řečníky doprovodí hudební koncerty. Můžete se těšit na písničkáře, textaře, básníka, spisovatele, scenáristu a režiséra Vladimíra Mertu. Málokomu se podařilo vydat svoji první desku v zahraničí. Bylo to při jeho studiích ve Francii v roce 1969, vyšla u společnosti Vogue. Po návratu ho omezila represe komunistického režimu a nevyhnul se zákazům dalšího vydávání svých písní.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Normální oslava

Byla to moc pěkná a úplně normální oslava 17. listopadu. V podvečer se lidé scházeli na náměstí, kupovali si klobásy, pili grog a svařené víno a poslouchali muziku. Ve stanu opodál si na videu mohli ti starší připomenout policejní zásah na Národní třídě i záběry z předlistopadových perzekucí. Ti, pro něž to už je jen historie, se také mohli podívat a poučit se, aby si pak třeba ve škole nepletli rok 1989 s pražským jarem, které proběhlo o jedenadvacet let dříve.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Den boje za svobodu a demokracii

...tedy 17. listopad. Asi žádný v Čechách platný státní svátek nevzbudí ve společnosti tolik polemik, názorů, kritik nebo dohadů. Někdo o něm hovoří s hrdostí, jiný s rezignací a další možná až s nenávistí či pohrdáním. Téměř každý má na tento den zkrátka názor, a může v něm vidět jinou dobu, lidi a jejich činy (či přečiny).

V čem tedy tkví vzletná slova: boj, svoboda, demokracie?

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Z balkonu Melantrichu...

…roku 1989 až na náměstí v nevede dlouhých 23 let jen moje cesta, ale je to i  klopotná cesta většiny Čechů za  svými sny, nekonečná cesta omylů na emancipační stezce putování za  poznáním sebe sama, za  smyslem svého bytí, za  poznáním KDO VLASTNĚ JSME, jací jsme a  co si ještě necháme líbit…

Tenkrát – před třiadvaceti lety – bylo všechno jasné. Končilo čtyřicet let nesvobody, poručníkování rodné strany: co smíme, kam smíme, co jen někdy a co vůbec nikdy…

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Svátek 17. listopadu

Po převratech, revolucích zůstávají dvě podstatné věci: vzpomínky a instituce.

Nejprve k institucím

Co to jsou instituce. To je stát, demokracie, úřady, bankovnictví apod. Instituce potřebují fungující organizace, které koordinovaně a účelově pracují na jistém společenském prospěchu.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Roztocký Den boje za svobodu a demokracii

Jsem velmi rád, že připomínka 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, se již stává v Roztokách tradicí. Po loňském prvním ročníku jsme se letos opět v hojném počtu sešli na Tyršově náměstí. Této významné příležitosti k setkání využily všechny generace. Pro děti byl připraven program v čele se zábavným klaunem. Ti starší mohli v „kinostanu“ zhlédnout dokumentární film „Tenkrát“ o listopadových událostech roku 1989. O dobroty pro malé i velké se s kamarády staral Radek Vlasák, kterému patří velký dík i za organizaci celé akce.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah