válka

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Slovo starosty

Vážení spoluobčané, září bylo již tradičně ve znamení nejrůznějších akcí.

Ať to byl namátkou městský Den dětí a seniorů, Festero, či vážná hudba v muzeu. Každá, byt i menší akce, kterou jsem nejmenoval, je moc důležitá, abychom se setkávali a o to víc drželi při sobě. Všem organizátorům moc děkuji.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Připravují se investice na příští rok

Ve středu 9. září jednala rada bez místostarosty Novotného v šesti. Měla před sebou obvyklých třicet bodů. Diskutovala a rozhodovala o nich skoro do 21 hodin.

Několik bodů se týkalo probíhajících investičních akcí. V době, kdy vyjde toto číslo Odrazu, bude patrně už před dokončením ulice Řadová a křižovatka ulic Třebízského a Žirovnického a součástí ulic bude i nové osvětlení.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Slavnostní koncert

V pondělí 4. května jsme si slavnostním koncertem v historickém sále roztockého zámku připomněli 70. výročí ukončení druhé světové války. Komorní orchestr Dvořákova kraje se sólisty České filharmonie předvedl pod vedením Václava Mazáčka skvělý výkon, který posluchači odměnili bouřlivým potleskem.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Připomněli jsme si 70 let od průjezdu transportu smrti

Ve čtvrtek 23. dubna 2015 proběhla v Roztokách série vzpomínkových připomenutí smutného výročí.

Letos uplynulo 70 let od transportu smrti, který naší obcí projel na konci dubna 1945. Kulatého výročí této tragické a pro Roztoky významné akce jsme tradičně vzpomenuli na Levohradeckém hřbitově, u památníku lidí, kteří obludný transport nepřežili.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Před sedmdesáti lety skončila válka...

Výběr z novodobého 23.dílného seriálu LN

Válka se blížila ke konci. Rudá armáda v rámci Viselsko-oderské operace postoupila na jaře roku 1945 až ke Kostřínu na Odře, vzdáleném necelých 70 km od předměstí Berlína, zatímco západní spojenci stáli téměř na západních hranicích Německa, čímž je od německého hlavního města dělilo přes 500 kilometrů. Bylo již nad slunce jasné, že ,,druhá světová“ má na kahánku. 

Válka skončila před 70 lety

Druhá světová válka skončila před 70 lety. Ačkoli po krátké euforii následovalo 40 let nesvobody a tzv. studené války, nemohlo se to vyrovnat vrcholně traumatizujícím zážitkům, jaké museli prožít naše rodiče a prarodiče. Važme si toho, že jsme byli války ušetřeni a nezapomínejme na její příčiny i následky.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Jaro 1945

Jako připomínku událostí před sedmdesáti lety uveřejňujeme úryvek z deníku, který nám laskavě zpřístupnila paní Zdeňka Křtěnová-Chalupecká.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Hrobové ticho v Roztokách

V Roztokách bydlíme sedm let a rádi objevujeme historii tohoto zajímavého místa, s oblibou právě na základě informací z Odrazu. Překvapilo nás, když jsme se dozvěděli z článku pana Plachého Mrtví z druhého břehu o tragické události v Tichém údolí v květnu 1945. Šokovalo nás, že tam došlo k masakru a doteď jsme nevěděli, že takřka za humny máme masový hrob. Mysleli jsme si, že podobné násilné činy se týkaly hlavně Sudet.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Mrtví z druhého břehu

Mluvíme-li o obětech druhé světové války v našem městě, je v podstatě samozřejmé považovat za ně popravené odbojáře, padlé příslušníky zahraniční armády, oběti holocaustu a umučené vězně koncentračních táborů z transportu smrti. Je to samozřejmě logické a správné. Nebude však na škodu, připomeneme-li si dnes také ty, kteří stáli „na druhé straně barikády“. Už jenom proto, že ani našemu městu se nevyhnula vlna poválečného násilí, která stála lidské životy.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah