KOMENTÁŘ: Volby 2013 - vítězům není co závidět

“A koho budeš volit ty?“, ptám se své roční dcery. Bez váhání sahá po plyšové kravičce. Dobrá volba, ta by určitě nedělala nic, což je v politice často to nejlepší, co se dělat dá. Škoda, že nekandidovala.

Volební urna
Volební urna | ilustrační foto | CC3

Uvidíme, co budou schopni dělat zvolení politici. ČSSD slaví tzv. Paroubkovo vítězství, moderní obdobu vítězství Pyrrhova. Původní představa o pohodlné jednobarevné vládě, které kryjí záda komunisti, vzala za své. Většinu alespoň 101 hlasů nedá ani ve spolupráci s Andrejem Babišem; koalice (ať už přiznaná či skrytá v tiché podpoře) bude muset být minimálně tříčlenná. Trojice prvních tří stran by sice měla pohodlnou ústavní většinu, ale je otázka, jestli bude hnutí prezentující se jako pravicové (nebo přinejmenším některé osobnosti za něj kandidující) ochotno paktovat se s komunisty. Jde o nový, do značné míry nevyzpytatelný subjekt. Pokud se taková formace v horizontu měsíců rozhádá a začne drolit, autor těchto řádků nebude šokován. A hlavně, do party bude muset přibýt někdo třetí. ČSSD si pravděpodobně nemůže dovolit spojit se se stranami dosavadní koalice a ani pro ně by to nebylo přínosem. Zvlášť ODS nutně potřebuje alespoň čtyřleté opoziční období k tomu, aby nabrala nové síly. Zbývá Úsvit či KDU-ČSL. Koalice ČSSD-ANO-Úsvit je pro každého racionálně uvažujícího sociálního demokrata sebevražedná. Spojenectví se dvěma novými a v podstatě nečitelnými subjekty, navíc ideově (dá-li se u nich o nějaké ideologii hovořit) v některých aspektech dost odlišnými, je riskantní. Sázka na KDU-ČSL je daleko větší jistotou. Jde o stabilní a tradiční stranu. Ačkoliv ji autor těchto řádků nikdy nevolil, je rád, že ve Sněmovně rozšíří řady těch, u kterých aspoň ví, co může čekat.

Tolik k vítězům. Co se týče poražených, ti jsou jasní. TOP09 a ODS jednoznačně propadly a míří do opozice. Pro ODS je tato prohra jasnou šancí. Čtyři roky „na střídačce“ ji umožní zlepšit reputaci a především najít to, co nutně potřebuje: nové, schopné vedení, které bude vykonávat roli přesvědčivé opozice a konečně naformuluje program, který má napříště šanci lidi přesvědčit. Slabá vládní koalice je k tomu jedinečnou příležitostí. I když se zdá, že TOPka je na pravici vítězem, ve skutečnosti bude následující období velkým testem, zda dokáže fungovat i v situaci, kdy svým lidem nemůže zprostředkovat takové množství funkcí jako strana vládní. V této roli historicky zatím nebyla a známe mnoho případů, kdy jiné strany v podobné situaci neuspěly. Navíc je podstatná část jejího úspěchu odvozena od popularity knížete Karla a ten – při vší úctě k němu – nebude s ohledem na věk v politice aktivní věčně. Nutno ovšem říci, že z perspektivy Roztok slavila TOPka fenomenální vítězství. 29% podpora je jasně nad průměrem okresu Praha-západ (24%). V těchto volbách to nehraje žádnou roli, ale uvidíme, jak bude strana schopna zúročit výsledek za rok ve volbách komunálních.

Z hlediska autora tohoto komentáře je potěšující, že propadli Zemanovci, umělé marketingové uskupení, servisní organizace prezidenta Zemana. Jak vidno, ani okatá podpora, obsazení vládních křesel a masivní reklamní kampaň nestačí. V tomto ohledu voliči uspěli na jedničku.

Možností je tedy řada a vyjednavačům příliš nezávidím. Podstatné slovo bude mít nepochybně prezident, kterému – ať už si o něm myslíme cokoliv – málokdo může upřít, že je schopný stratég. Čekat můžeme absolutně cokoliv.

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloKOMENTÁŘ: Volby 2013 - vítězům není co závidět – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.