Volby do europarlamentu vyhrálo ANO, v Roztokách jako vždy jinak

Evropský parlament
Evropský parlament | ilustrační foto | mF

AKTUALIZACE 26.5.2014 0:45 V neděli 25.5.2014 ve 23:00 odtajnil statistický úřad výsledky voleb do evropského parlamentu. Celostátně vyhrálo ANO 2011, jen těsně následované TOP09 a ČSSD. Do Evropského parlamentu se dostala i Strana svobodných občanů. Volební výsledky v Roztokách jako obvykle vykazují odlišné parametry.

Roztockým leadrem je jednoznačně koalice TOP09 a STAN se ziskem bezmála 30%. S velkým odstupem následuje ANO 2011 se 13,4%, poté ČSSD s 9,4%, ODS s 8,8%, Zelení s 8,3%, Svobodní se 6,7%, Česká pirátská strana se 6,3%. Kdyby roztocké výsledky odpovídaly situaci v celé ČR, do europarlamentu by se dostala ještě KSČM s 5,7% a KDU-ČSL s 5,1%.

strana Roztoky ČR
ANO 2011 13,41% 16,13%
TOP09 a STAN 29,65% 15,95%
ČSSD 9,39% 14,17%
KSČM 5,68% 10,98%
KDU-ČSL 5,14% 9,95%
ODS 8,82% 7,67%
Svobodní 6,65% 5,24%
Zelení 8,27% 3,77%
Piráti 6,27% 4,78%
volební účast 32%  18% 

Pozoruhodným fenoménem je volební účast, která byla celorepublikově historicky nejnižší nejen co se týká všech předešlých eurovoleb, ale v podstatě atakuje ty nejslabší výsledky druhých kol voleb do Senátu. Dá se bez rozpaků říci, že česká veřejnost volby ignorovala.

V tomto ohledu se situace v Roztokách liší zcela zásadně - volební účast 32% je vysoce nadprůměrná.

Vítězů voleb je několik. Formálně jasně zvítězilo ANO 2011, byť pravděpodobně ne se skóre, které by rádi dosáhli. Za faktického vítěze se může nepochybně považovat TOP09, jejíž výsledek je velmi přesvědčivý. Třetím vítězem jsou Svobodní, kterým se podařilo přetáhnout nezanedbatelnou část euroskeptických voličů pravice a poprvé za svou historii být zvoleni do jakéhokoliv zákonodárného tělesa. Relativně spokojeni mohou být i křesťanští demokraté, kteří obhájili svou životaschopnost na politické mapě.

Čísla nemohla příliš potěšit sociální demokraty. Byť samotný výsledek není špatný, jde o další sestupný krok a sociální demokraté čím dál více pociťují ztrátu pozice jednoho z hegemonů české politické scény, která je nyní fragmentovaná více než kdy předtím. Mezi vítěze se rozhodně nemůže počítat ODS. Na jednu stranu si znovu ověřila existenci jakéhosi tvrdého voličského jádra na úrovni těsně nad 7,5%, na které se zřejmě může spolehnout, na stranu druhou ovšem výrazně krvácela. A to jednak směrem k TOP09, kam se obrátila ta část voličů ODS, kteří se profilují proevropsky naladěni, jednak směrem ke Svobodným, kteří jsou zase na rozdíl od do jisté míry ambivalentního postoje ODS naladěni zcela jednoznačně euroskepticky. Velký úspěch nezanamenali ani Zelení, které na celorepublikové úrovni předběhla i Česká pirátská strana, jíž europarlament unikl opravdu jen o píď. To se ovšem netýká Roztok, kde bylo pořadí opačné.

Z etablovaných stran pohořelo hnutí Úsvit Tomia Okamury (celorepublikově 3,12%, v Roztokách zanedbatelných 0,86%) a za zmínku stojí Evropští demokraté kvůli měřítelnému roztockému výsledku na úrovni 1,29% oproti celorepublikovým 0,52%.

Rozebírat výsledky detailně, po jednotlivých roztockých volebních okrscích, nemá tentokrát smysl. Volební účast byla tak malá, že dílčí čísla jsou statisticky nevýznamná. Např. v okrsku 1 (dolní Roztoky) představoval jeden hlas 0,88%!

Nicméně, na evropské volby je třeba se dívat v kontextu celého kontinentu. Co se týče účasti, i s našimi 18% jsme na celoevropský rekord nedosáhli. Vedou Slováci s 13%. Naopak s 90% volební účastí je na čele Belgie a Lucembursko. Problém ovšem spočívá v tom, že v těchto zemích existuje volební povinnost. V jiných zemích je zase účast ovlivněna případným souběžným konáním jiných druhů voleb. Průměrná volební účast je 43% a to představuje takřka stejné číslo jako v roce 2009. Jistý rozdíl lze vysledovat mezi západní a východní částí Evropy (přičemž východní Evropou jsou míněny členské země EU, které byly dříve součástí socialistického bloku). Volební účast na východě je v průměru zřetelně nižší než v západní části.

Srovnání samotných výsledků je problematické, protože v jednotlivých zemích kandidují různé strany. EP je potom slepenec mnoha desítek politických subjektů, které se formují do klubů, jejichž složení lze ne zcela snadno předjímat. Navíc většině voličů stejně jejich názvy pravděpodobně nic moc zásadního neřeknou, což je poněkud paradoxní.

Nejsilnější, byť s velkou ztrátou, je stále Evropská lidová strana s 28,23% (předtím 35,77%), následovaná Evropskými sociálními demokraty, kteří ztratili mírně (24,63%, dříve 25,59%). Dále středová, proevropská Aliance liberálů a demokratů (9,45%, dříve 10,83%), evropští Zelení (7,32%, dříve 7,44%), eurospektičtí Konzervativci a reformisté (5,33%, dříve 7,44%). Jako jediný ze zavedených klubů si mírně polepšila krajně levicová Evropská spojená levice (4,57%, dříve 4,05%). Nicméně, zbývá 14% dalších zvolených poslanců, kteří částečně zůstanou mezi nezařazenými, částečně se rozptýlí mezi výše uvedené kluby, případně mohou vytvořit i klub nový, čili uvedená čísla se mohou ještě výrazně pozměnit.

Mimochodem, lépe než volební účast a výsledky hovoří o Evropském parlamentu už samotné volební komentáře, jako je tento. Naprostá většina médií napříč evropskými zeměmi zaznamenává výsledky voleb především ze svého, domácího pohledu, s hodnocením pozice a výsledků domácích stran, které ve volbách kadidovaly. A teprve následně, jakoby z povinnosti a zdaleka ne vždy uvedou i výsledky celoevropské, tj. vlastně čísla, která jsou účelem a cílem těchto voleb. O samotném Evropském parlamentu to vypovídá dost.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

dotaz

Výborně Tomáši,

Vy dobře víte, že v tomhle (pro své budoucí voliče zdůrazňuji, že jenom v tomhle) jsem Vaším velkým fandou. Chybí mi tu ale, koho bychom do Bruselu poslali my, kdybychom o tom mohli rozhodovat sami. Doplníte ?

Dobrý den Vítku, díky za

Dobrý den Vítku,

díky za reakci alespoň takto opožděně. Máte na mysli, jaké bysme tam vyslali europoslance, kdyby záleželo jen na Roztokách? To není úplně jednoduché, protože ten volební systém není v některých aspektech dobře přenositelný na lokální úroveň. Ale budiž, zkusme to: čili strany postupující v Roztokách do skrutinia jsou KDU-ČSL, TOP09, KSČM, ČSSD, ANO, ODS, Zelení, Svobodní a Piráti. Všechny strany měly na kandidátce 28 lidí kromě ANO, Svobodných a Pirátů, kteří měli 27. Rozděluje se 21 mandátů.
Podrobnosti výpočtu tady nebudu rozebírat, zájemci nechť si nastudují zákon.
Ze skrutinia vypadne následující rozdělení mandátů: KDU-ČSL: 1, TOP09: 8, KSČM: 1, ČSSD: 2, ANO: 3, ODS: 2, Zelení: 2, Svobodní: 1, Piráti: 1.
No a pak už se musí vzít v úvahu jen preferenční hlasy u stran, kde jich někdo získal přes 5%. Čili na základě tohoto modelu by Roztoky do EP vyslaly následující lidi:

KDU-ČSL:
1. Svoboda Pavel anebo Šojdrová Michaela (tady by se muselo pro rovnost hlasů losovat, což je v celorepublikovém měřítku krajně nepravděpodobné)

TOP09:
1. Pospíšil Jiří (tady se neudržím od poznámky, že zrovna u tohoto pána mě ten počet kroužků hlava nebere, ale volič je holt suverén...)
2. Niedermayer Luděk
3. Štětina Jaromír
4. Polčák Stanislav
5. Šarapatka Bořivoj
6. Sršeň Radim
7. Czernin Tomáš
8. Majíčková Ivana

KSČM:
1. Ransdorf Miloslav

ČSSD:
1. Keller Jan
2. Sehnalová Olga

ANO:
1. Telička Pavel
2. Charanzová Dita
3. Ježek Petr

ODS:
1. Zahradil Jan
2. Zamrazilová Eva

Zelení:
1. Liška Ondřej
2. Suchardová Michaela

Svobodní:
1. Mach Petr

Piráti:
1. Bartoš Ivan

Takhle by to asi mělo vyjít. Obecně se zdá, že lidé (aspoň v Roztokách) kroužkovali obecně známá jména - tzv. mediální ksichty. Ale to je zejména v tomto typu voleb normální.

Mějte se

T

Oprava chyby: u lidovců by to

Oprava chyby: u lidovců by to byl jednoznačně pan Svoboda, jak jsem byl upozorněn, neb při rovnosti hlasů skutečně rozhoduje pořadí na kandidátce. Nicméně, v realitě je takováto situace velmi nepravděpodobná. Za chybu se omlouvám.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.