KOMENTÁŘ: Volby do Senátu - předvídatelný výsledek za velkého nezájmu

Volby do Senátu dopadly podle očekávání a ve volebním obvodu 30 - Kladno, pod který patří Roztoky, zvítězil kandidát ČSSD Jiří Dienstbier s 55,4% hlasů. Jako tradičně se roztocký výsledek lišil: zde zvítězila kandidátka TOP09 Michaela Vojtová s 57,86% hlasů. (Na detailní výsledky se můžete podívat zde.)

Volby
Volby | ilustrační foto | CC2

Volební účast byla velmi slabá, v Roztokách jen 22,89%, i když průběžné odhady hovořily o číslu ještě o pár procentních bodů nižším. Celkově je to i tak ale výrazný nadprůměr; ve volebním obvodu Kladno byla účast jen 14,82%. Veřejnost tradičně volby do Senátu ignoruje. Volební účast v prvním kole byla výjimečná kvůli spojení s komunálními volbami. Zdá se, že lokální politika a sestavování radniční koalice i nyní všechny zajímá více než druhá komora parlamentu. Konečně, pozorovali jsme to i na našem webu - zatímco komunální volby sledoval rekordní počet lidí, v případě voleb do Senátu jsme zvýšení provozu sotva zaznamenali.

Co tedy výsledek voleb přináší? V podstatě žádnou změnu. Za celou existenci moderního Senátu v našem volebním obvodu vždy vyhrávali kandidáti ČSSD. Váha "rudého" Kladna je příliš veliká než aby ji dokázaly zvrátit pravicověji naladěné obce kolem Prahy, které spíše preferovaly kandidátku TOP09. Můžeme diskutovat o tom, zda je připojení našeho mikroregionu ke Kladnu vhodné a odráží politickou orientaci obyvatel, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Na druhou stranu i zde byl výsledek Jiřího Diestbiera přinejmenším důstojný. Jiří Dienstbier je přece jen na rozdíl od Michaely Vojtové poměrně mediálně známou tváří, což ve světě politiky hraje roli.

Celkově se ve volbách do Senátu výborně daří ČSSD, která ale pravděpodobně z výsledku příliš šťastná nebude. Před 6 lety se jí podařil vynikající zisk 19 křesel, který prakticky nelze obhájit. Přesvědčivě dopadli i lidovci (v rámci různých koalic). Za asi nejzajímavější výsledek považuji vítězství Ivo Valenty (obvod Uherské Hradiště), jednoho z klíčových bossů českého hazardu. V situaci, kdy se v celé zemi politici předhánějí v protihazardních aktivitách, je zvolení tohoto kandidáta do Senátu mimořádně legrační.

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.