Volby přede dveřmi

Tak nás čekají volby. Dokonce dvoje, abychom si užili dvojnásobně, a ty senátní dost možná navíc ve dvou kolech.

Senát Parlamentu České republiky sídlí pár kilometrů od Roztok, ale málokomu je tato instituce blízká a čitelná. Obávám se, že Senát stále ještě většinu veřejnosti nepřesvědčil, že je potřebný. Říkám to i přesto, že jsem měl možnost v něm pracovat a poznat, že tam jsou i pracovití a zodpovědní politici. Nicméně, jednou tu Senát je, a tudíž je záhodno naplnit ho co nejkvalitnějšími senátory.

Bližší než senátní volby nám asi budou volby do městského zastupitelstva.

V celostátních volbách do Poslanecké sněmovny a ve volbách krajských jsou voliči nuceni volit jedinou politickou stranu, maximálně mohou trochu zamíchat pořadím kandidátů tzv. kroužkováním. Ve volbách do Senátu sice volíme konkrétní jednotlivce, ale zase pod hlavičkou nějaké strany a obvykle je známe jen z televize a z předvolebních mítinků.

Komunální volby jako jediné nám dávají možnost nevolit jedinou stranu, ale vybírat si napříč celou nabídkou. Každý z roztockých voličů tak má možnost volit výhradně ty kandidáty, které zná a kterým věří. Pokud mezi nimi nenajde jednadvacet spravedlivých a důvěryhodných (jako svého času jistý Lot jich nenašel v Sodomě ani deset), nemusí svých 21 hlasů plně využít, může dokonce volit třeba jedinou osobu.

A vlastně nemusí volit nikoho, nemusí jít volit vůbec a místo toho může jít jako obvykle do hospody nadávat, jak to na tom městě blbě vedou. Nebo ho to opravdu nezajímá, nakonec i to se u nás dneska smí.

O přízeň roztockých voličů se uchází osm subjektů. Proti minulému volebnímu období zmizí z politické mapy Roztok dvě sdružení nezávislých kandidátů, DOST a Netřesk. Naopak po delší době se do boje se soupeři i s nepřejícím volebním systémem pouští nezávislý kandidát. Tedy kandidátka, abych byl přesný.

Jedno je ale jisté, ať volby dopadnou jakkoli. Po volbách nenastane v Roztokách ráj na zemi, vítěze i poražené čeká tvrdá a nevděčná práce. Kritiků se najde vždycky dost. A někdy mohou mít i pravdu. Volební materiály všech stran kandidujících do městského zastupitelstva (kromě KSČM, která je nedodala) naleznete na stranách 11 až 21. Jejich pořadí bylo určeno losem a džentlmenskou dohodou.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.