…za vyučenou


Dům
Dům | ilustrační foto | mF

Sotva by mě napadlo, že se stavební řízení na rodinný dům, které v Roztokách vedeme, dostane až na stránky místních médií. Dlouho jsem váhal, jestli vůbec reagovat, protože jde o soukromou věc a jediným místem, kam taková diskuse patří, je stavební úřad. Na těchto řádcích se obvykle snažím zabývat koncepčnějšími záležitostmi. Přesto… Paní Fišerová mě v minulém Odrazu obvinila z protekce, nepotismu a bůhvíčeho dalšího v souvislosti s naší plánovanou stavbou. Má samozřejmě pravdu.  Jsem osoba protežovaná. To je jasné už jen z toho, že naše stavební řízení běží přes dva roky, konec není v dohledu a prakticky každý procesní krok se nějak komplikuje. Přesněji: komplikují se zejména ty procesní kroky, ke kterým se nachomýtnou paní Fišerová, paní Vavřínová, případně obě dámy. A vůbec, jde jen o protekci? Jestlipak v tom není i korupce či jiná čertovina? Každopádně je potřeba si na mě pořádně posvítit!

Musím se veřejně přiznat. Paní Vavřínovou obdivuji. V disciplíně „tahání lidí na vařené nudli“ hraje extraligu. Fakt. Už několik let její postupy pilně studuji, i když mám obavy, že takového mistrovství nemám nikdy šanci dosáhnout. Snad se mi alespoň jednou podaří obohatit vědění lidstva o lexikon kouzel, která paní zastupitelka při manipulaci lidmi používá. Prozatím nabízím malý závdavek. Z pedagogických důvodů jej budu demonstrovat na příkladu projednávání věcného břemene, o které jsme žádali zastupitelstvo. Podstata je nezajímavá, týká se necelých 2 m2 pozemku, město podobné záležitosti schvaluje běžně a podle mých informací se dosud nikdy nestalo, že by něco takového neprošlo. Jednu z fint, které paní architektka často používá, nazývám pracovně: „předstírám odbornost“. V okamžiku, kdy je třeba průběh jednání vykolejit, vloží se do diskuse a plácne něco, co vypadá velmi fundovaně. Nezřídka je to naprostá pitomost, přinejlepším fakt vytržený z kontextu nebo přiohnutý s vynaložením pořádné porce kreativity. Úplně nejlepší je citovat číslo nějakého zákona či vyhlášky. Její existence není nutná. V našem modelovém případě vyrukovala s tezí, že žádosti o věcné břemeno nelze vyhovět, protože to odporuje jakémusi ustanovení zákona (což se při bližší rešerši ukázalo býti nesmyslem, ale to – jak jsme si již vysvětlili – není na překážku). Nastává zlomový okamžik – manipulovaná skupina místo aby řešila věc, o kterou byla žádána, začne s plnou vervou debatovat o výkladu zákona. Čím méně toho jednotliví diskutéři o dané záležitosti vědí, s tím sofistikovanějšími přicházejí příspěvky. Někteří dokonce přidávají i vlastní zkušenosti s aplikací téhož zákonného ustanovení. Což je pozoruhodné, uvážíme-li, že neexistuje. Paní exstarostka se samozřejmě „směje pod vousy“ a přitápí pod kotlem dalšími pseudoargumenty. V našem studijním případě někteří zastupitelé v mžiku zapomněli, že se na jejich názor ohledně shody návrhu s jakýmkoliv zákonem nikdo netázal a nikoho nezajímá, neboť nejsou ani soudem, ani správním orgánem a k takovým úvahám nemají nejmenší kvalifikaci ani kompetence. Jedinou otázkou bylo, zda věcné břemeno schválí či nikoliv. Relevantním argumentem proti by mohl být snad jen záměr města uvedený kousek půdy využít nějak jinak. Pochopitelně, ne že by to baštili úplně všichni. Tyjátr pokaždé někdo rozpozná. Ale znáte to… zastavování rozjetého vlaku. Velkým finále pak bývá vygenerování několika protinávrhů, o kterých se hlasuje. A když se mimořádně daří, povede se jich schválit i více najednou, optimálně pak takových, jež se vzájemně logicky vylučují. Opona padá, konec představení.

Je samozřejmě mrzuté, že drzým individuím, jako jsem třeba já, bývá takový moudrý výsledek v podstatě ukradený, protože neporušujíce jako na potvoru žádný paragraf, stejně si nakonec nějak prosadí svou. Bdělého občana může těšit, když se takovým jedincům aspoň trochu zatopí, aby věděli, zač je v Pardubicích perník. A hlavně: kde jinde lze přímo na radnici sledovat triky, za které by se nemusel stydět ani iluzionista Derren Brown? A zadarmo!

Tomáš Šalamon

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

orlové práva

Ahoj Tome,
někdy si říkám,že pokud bych měl z hlediska hustoty zastoupení erudovanych vykladacu toho kterého práva v obyvatelstvu města, srovnat Roztoky s jinými městy,vyšli bychom z toho někde na úrovni právnického campusu některé z věhlasných amerických univerzit.Odborníky na stavební a autorský zákon bychom mohli vyvážet.Pevné nervy Tobě i Petře.Tomáš

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto dílo…za vyučenou – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.