Zámecká cesta do pravěku

Přijďte slavit s archeology, nudit se nebudete

Na půdě zámku v Roztokách se v neděli 22. října naposledy otevřou dveře  výstavy Jmenuji se Sajetta, svět prvních zemědělců.  Než se ale příběh Sajetty uzavře, mohou se návštěvníci se skutečnou postavou z doby neolitu seznámit daleko důvěrněji. V sobotu 21. října jim takové setkání zprostředkuje Daniel Stolz, autor výstavy.                         

Cesta do pravěku

Sobota 21. října je Mezinárodním dnem archeologie a archeologové Středočeského muzea srdečně zvou návštěvníky do areálu zámku na společnou oslavu.  Od 10 do 18 hodin  jim nabídnou  napínavý pohled do pravěku. Otevřou se čtyři tematické dílny a malí i velcí  si zkusí některé dovednosti, bez nichž se pravěcí lidé neobešli. Třeba jak se mlelo obilí, připravovaly se pokrmy nebo se zdobila keramika. Také se dozví, co o člověku dokáží prozradit lidské kosti.

Na každém stanovišti dostanou návštěvníci za úkol vyluštit šifru a komu se to povede, získá drobnou odměnu. Bavit vás bude hudba na pravěké nástroje. Zjistíte, že archeologie je zajímavá, ale taky zábavná věda. Vstupné na tuto akci je pouhých 5 Kč.

Zatímco Sajetta se loučí, výstava Lidové podmalby na skle  naopak díky zájmu veřejnosti zůstává déle, než se plánovalo. Prodlužuje se do 12. listopadu.

Ale ani zámecká půda nezůstává prázdná. Cestu sem našla výstava Očima generací. Děti, studenti, příslušníci středního věku i senioři jsou autory kreseb a drobných literárních děl na téma Vystup ze své ulity. Představují sebe sama a pohled do všedních dnů několika generací je nesmírně zajímavý. Zavítat lze rovněž do 12. listopadu. Vstup na tuto výstavu je zdarma.

Státní svátek je také Dnem Středočeského kraje a poctou tomuto dni je mj. Koncert Slunce umění z krajského hudebního cyklu v podání Filharmonického kvarteta.  V Historickém sále zámku začíná v sobotu 28. října v 17 hod. Věnován je poctě výročí skladatelů Haydna, Beethovena a Janáčka. Vstupenky jsou k dostání v pokladně zámku, tel: 233 029 060.

 

Daniela Kupsová

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.